Wiadomości z Katowic

Katowice miastem-gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej 2023

  • Dodano: 2021-10-12 06:45, aktualizacja: 2021-10-12 06:56

Miasto Katowice będzie gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej, które w 2023 roku zorganizują Polska i Szwecja. Na katowickich kibiców czeka aż 21 z 112 spotkań, w tym mecz otwarcia i występy Polaków w fazie grupowej. Przed wrażeniami sportowymi, w stolicy województwa śląskiego odbędzie się też ceremonia losowania turnieju finałowego.

Przedstawiciele samorządów oraz Związku Piłki Ręcznej w Polsce (ZPRP) podpisali listy intencyjne w sprawie organizacji imprezy. Województwo Śląskie będzie Regionem Gospodarzem (Host Region), a Katowice Miastem Gospodarzem (Host City) mistrzostw świata. To największa impreza w dziejach piłki ręcznej, jaką ugości nasz kraj.

Najlepsze zespoły piłki ręcznej wracają do Katowic. Miasto pięć lat temu było już gospodarzem EHF Euro 2016. - Dziękuję za zaufanie i możliwość goszczenia najlepszych zawodników piłki ręcznej oraz kibiców tej dyscypliny sportu - podkreśla prezydent Katowic  Marcin Krupa. - Jestem przekonany, że przyznanie Katowicom tytułu Miasta Gospodarza to gwarancja realizacji tego wydarzenia na najwyższym poziomie. Cieszę się, że Katowice przyciągają duże wydarzenia, nie tylko sportowe, dzięki którym możemy promować nasze miasto na skalę międzynarodową. - dodaje  prezydent.

Mistrzostwa świata to 112 spotkania piłki ręcznej na najwyższym poziomie. 21 z nich - w tym zaplanowany na 11 stycznia 2023 roku mecz otwarcia i występy Polaków w fazie grupowej - ugoszczą Katowice. Miasto będzie także gospodarzem losowania turnieju finałowego, które odbędzie się 2 lipca 2022 roku.

Zyskujemy bardzo silnych partnerów. Województwo Śląskie od lat jest mecenasem polskiego sportu. Zaangażowanie władz regionu sprawiło, że w ostatnich latach gościli tu czołowi piłkarze, siatkarze i lekkoatleci świata. Teraz dołączą do tego grona piłkarze ręczni - mówi prezes ZPRP Henryk Szczepański.

Śląsk to jedno z kluczowych miejsc na mapie polskiej piłki ręcznej. - Właśnie tutaj 1 maja 1962 roku padł rekord frekwencji podczas meczu piłki ręcznej. Ponad 60 tysięcy widzów obejrzało wówczas rywalizację reprezentacji Śląska z ekipą Magdeburga. Teraz wracamy do korzeni - podkreśla pierwszy wiceprezes ZPRP Bogdan Sojkin.

Dziękujemy za zaufanie. Jako Województwo Śląskie gościliśmy już w przeszłości wielu czołowych sportowców świata, a teraz przyszedł czas na piłkarzy ręcznych. To dla nas ogromne wyróżnienie oraz dowód, że jesteśmy dobrym gospodarzem największych imprez - mówi wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Cieszymy się, że jedną z kluczowych aren turnieju będą Katowice oraz Spodek, który jest jednym z najważniejszych obiektów na mapie polskiego sportu. Władze miasta są od lat wielkimi przyjaciółmi sportu. Listy intencyjne, które podpisaliśmy, są nadzieją i obietnicą owocnej współpracy - podkreśla prezes Szczepański.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również