Wiadomości z Katowic

Katowice: Mieszkańcy os. Paderewskiego będą mieli swoją filię Miejskiego Domu Kultury

  • Dodano: 2024-03-26 08:45, aktualizacja: 2024-03-26 09:00

Od kwietnia mieszkańcy osiedla Paderewskiego będą mogli korzystać z oferty Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie", w filii która znajduje się przy ul. Granicznej 27. 25 marca br. nastąpiło symboliczne otwarcie obiektu, który powstał w ramach rozbudowy katowickiego Centrum Usług Wspólnych.

- W 2024 roku Katowice są Europejskim Miastem Nauki, natomiast wspólnie z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią staramy się również o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Nasza kandydatura jest na tzw. krótkiej liście konkursu o tytuł ESK, co już samo w sobie jest ogromnym sukcesem. Katowice pokazały swój kulturalny potencjał tworząc blisko dekadę temu Strefę Kultury, która przyciąga największe wydarzenia, takie jak koncerty, festiwale, konferencje czy sympozja – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Jednak dla mieszkańców naszego miasta ważna jest również dostępność kultury blisko ich miejsca zamieszkania. Dlatego m.in. w Brynowie budujemy Katowickie Centrum Edukacji Muzycznej „Dom Kilara", na os. Witosa nowy MDK, a na os. Paderewskiego mieszkańcy już od kwietnia będą mogli korzystać z oferty nowej filii MDK – dodaje prezydent.

Nowe przeznaczenie starego budynku

Obiekt przy ul. Granicznej 27 został zaadaptowany na potrzeby prowadzenia działalności filii Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie" przy okazji przebudowy i dostosowania całego budynku dla katowickiego Centrum Usług Wspólnych – jednostki obsługującej finansowo miejskie placówki oświatowe. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się szkoła. Sama filia MDK powstała poprzez zagospodarowanie części istniejącego budynku i jego dalszą rozbudowę. Łączna powierzchnia przeznaczona pod działalność kulturalną to blisko 220 m2. Obiekt posiada osobne wejście od strony ul. Krasińskiego. Od tej ulicy znajduje się również wjazd na posesję filii i kilka miejsc parkingowych. Budynek jest dwukondygnacyjny, posiada pomieszczenia techniczne, sanitarne, toalety oraz oczywiście salki konferencyjne o łącznej powierzchni blisko 90 m2, które ze względu na komfort użytkowników są dodatkowo wentylowane i klimatyzowane. Koszt zrealizowanych prac wyniósł nieco ponad 2,7 mln zł.

- Obecnie kończymy kompletowanie zespołu, który już w kwietniu rozpocznie realizację pierwszych zajęć. Z początkiem działalności znaczna część działań nowozatrudnionych pracowników będzie dotyczyć budowania grup zainteresowań, diagnozy potrzeb i kulturotwórczego potencjału oraz nawiązywania współpracy z lokalnymi instytucjami i organizacjami. Już teraz podjęliśmy współpracę z IK Katowice Miasto Ogrodów, z którą w najbliższym czasie zorganizujemy dla mieszkańców os. Paderewskiego spacer badawczy, a jego efekty posłużą nam w dostosowaniu oferty do potrzeb społeczności. Program na kwiecień, podobnie jak na kolejne miesiące uwzględnia zajęcia zarówno dla dzieci jak i seniorów – mówi Katarzyna Paradecka, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury „Bogucice-Zawodzie". Część zaplanowanych zajęć będzie bezpłatna. Informacje o harmonogramie zajęć oraz zapisach będą dostępne na stronie internetowej: mdkbogucice-zawodzie.pl.

Harmonogram wydarzeń w dziale MDK na os. Paderewskiego zaplanowanych na kwiecień 2024

  • 9 i 16 kwietnia, godz. 16:00

Warsztaty artystyczne „Osiedlowa maszyna", czyli warsztaty szycia, które obejmują naukę: szycia ręcznego, szycia na maszynie, tworzenie prostych wykrojów czy dobór materiałów i akcesoriów krawieckich.

  • 11 i 25 kwietnia, godz. 17:00

Warsztaty edukacyjne Wczesna Nauka Czytania - zajęcia opierające się na poznaniu tajników nauki czytania metodą symultaniczno-sekwencyjną. Nauka czytania w formie zabawy jest przeplatana ćwiczeniami ogólnorozwojowymi oraz logopedycznymi.

  • 11 i 25 kwietnia, godz. 17:00

Warsztaty IRIS FOLDING wg sztuki wykonywania wzorów z kolorowych, nachodzących na siebie pasków papieru w taki sposób, aby środek wzoru tworzył kształt, który przypomina przesłonę w aparacie fotograficznym.

  • 13 i 21 kwietnia, godz. 10:00

Sensoplastyka, czyli polisensoryczna, multikolorowa i wielozapachowa przestrzeń możliwości! Sensoplastyka® to marka zajęć rozwojowych dla osób w wieku od 0 do 100 lat.

  • 15 i 29 kwietnia, godz. 17:00

Warsztaty teatralno - lalkarskie – w tym tworzenie kukiełek i pacynek w formie ekowarsztatów, czyli kreatywny recycling) – dla dzieci 7 – 9 lat (termin) i 10 – 12 lat (II termin).

  • 17 kwietnia, godz. 12:00

Sesja RPG dla seniora – poznaj zabawę dla każdego! RPG, czyli role-playing game, nieraz zwana grą wyobraźni, potocznie erpegiem lub rolplejem) – gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci.

  • 19 kwietnia, godz. 17:30

Warsztaty ceramiczne młodzieży i dorosłych – praca z gliną to wyjątkowo relaksujące i ekscytujące zajęcie, które umożliwia poznanie tajników tworzenia wybranych form ceramicznych w towarzystwie kameralnej grupy.

  • 25 kwietnia, godz. 18:00

Gry bez prądu – jak zacząć spędzać czas z dala od klawiatury – warsztaty dla całej rodziny.

  • 29 kwietnia, godz. 10:00

Warsztaty filmowe dla szkół

Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy. Szczegóły w Sekretariacie MDK od 28 marca pod numerem telefonu (32) 203-05-17.

Miejskie Domy Kultury w Katowicach

Katowice posiadają 5 Miejskich Domów Kultury: „Południe", „Koszutka", „Bogucice-Zawodzie", „Szopienice-Giszowiec" oraz „Ligota". Dodatkowo w ramach tych MDK-ów funkcjonuje 8 filii – filia na os. Paderewskiego będzie 9. W 2023 r. w wydarzeniach organizowanych we wszystkich filiach i MDK-ach wzięło udział prawie 277,5 tys. osób. Łączna wartość dotacji z miasta Katowice przyznana Miejskim Domom Kultury w 2024 wyniesie blisko 15,5 mln zł. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również