Katowice przeprowadzą remont placu zabaw w zabytkowym parku Giszowieckim. Projekt, który zwyciężył w poprzedniej edycji Budżetu Obywatelskiego, zyskał poparcie ponad 1,6 tysiąca mieszkańców i będzie realizowany przez firmę PRO-MB Michał Bil z Chorzowa, która zaoferowała wykonanie prac za kwotę blisko 350 tysięcy złotych. Po podpisaniu umowy wykonawca ma 3 miesiące na realizację inwestycji, a jej zakończenie planowane jest na koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
Nowe atrakcje inspirowane tradycjami górniczymi
Remont obejmie wymianę dotychczasowych urządzeń zabawowych na nowoczesne, dostosowane do potrzeb dzieci oraz osób z niepełnosprawnościami. Wśród nowych atrakcji znajdą się między innymi zestawy zabawowe, z których jeden będzie imitować kopalnię – charakterystyczną dla regionu. Dzieci będą miały do dyspozycji zjeżdżalnie, ściankę wspinaczkową, tunel oraz elementy edukacyjne, takie jak tablica z alfabetem Braille’a. Pojawią się również huśtawki kubełkowe i integracyjne, bujaki, pociąg, stacja kolejowa oraz popularna „tyrolka”.
Bezpieczna nawierzchnia i nowe wyposażenie
Modernizacja obejmie wymianę nawierzchni syntetycznej na nową, uzupełnioną o trawę syntetyczną, co zapewni odpowiednią amortyzację przy ewentualnych upadkach. Dodatkowo plac zabaw zyska drewniane ogrodzenie, a wokół pojawi się sześć nowych ławek i kosze na śmieci, które podniosą komfort przebywania w tej przestrzeni.
Plac zabaw dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami
Projekt przewiduje urządzenia integracyjne, które pozwolą na wspólną zabawę dzieciom o różnych możliwościach ruchowych. Na przykład piaskownica zostanie umieszczona na wysokości dostosowanej do dzieci na wózkach, a tablica edukacyjna z alfabetem Braille’a umożliwi zabawę i naukę dzieciom z dysfunkcjami wzroku.
Zabytkowy charakter parku Giszowieckiego
Park Giszowiecki to historyczna część Katowic, zaprojektowana na początku XX wieku jako część osiedla-ogrodu przez architektów Emila i Georga Zillmannów. W związku z tym prace nad modernizacją placu zabaw odbywają się w zgodzie z wytycznymi Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, by zachować unikalny charakter tego miejsca.