Wiadomości z Katowic

Katowice otrzymały nagrodę „Marka-Śląskie” za Szlak Murali!

  • Dodano: 2021-09-27 08:15, aktualizacja: 2021-09-27 08:16

Kolejny sukces Katowic – miasto otrzymało nagrodę „Marka-Śląskie” w kategorii Kultura za stale rozwijający się Szlak Murali. 

Nagroda za Szlak Murali

4 września, podczas Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach odbyło się rozdanie nagród w konkursie „Marka-Śląskie”. Nagroda w kategorii Kultura trafiła do miasta Katowice, za Szlak Murali, który stale się powiększa. Jak zauważa prezydent Katowic Marcin Krupa, w całym mieście znajduje się ponad 100 różnych murali. Kapituła przyznająca nagrody doceniła zarówno oryginalną tematykę samego szlaku, jak i jego rolę w promowaniu ciekawego zjawiska w kulturze miejskiej Katowic, jakim jest sztuka uliczna.

nagroda murale

Katowicki szlak murali

Katowicki Szlak Murali powstał pod koniec 2020 roku, jako autorska inicjatywa władz miasta. W jego skład wchodzą najciekawsze przykłady sztuki ulicznej, którą można podziwiać na terenie całego miasta. Stanowią one nie tylko wspaniałą dekorację, ale także atrakcję dla przybywających do Katowic turystów.

- Jego celem jest prezentacja murali powstałych i wciąż powstających w przestrzeni miejskiej. Polecamy go turystom odwiedzającym nasze miasto, ale i samym mieszkańcom, gdyż nie każdy ma wiedzę o istnieniu tylu ciekawych miejsc – zwłaszcza, że murale rozsiane są po całym mieście, także w tych rzadziej odwiedzanych dzielnicach. Na szlaku ujęte są dzieła powstałe w ramach Street Art Festivalu, z których wiele namalowanych zostało przez czołowych polskich i światowych artystów, a także te spontanicznie tworzone niezależnych grafików. – mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

W celu prezentacji katowickich murali powstała strona internetowa, na której można podziwiać zdjęcia miejskiej sztuki ulicznej.

Konkurs „Marka-Śląskie”

Konkurs „Marka-Śląskie” jest współorganizowany przez Regionalną Izbę Przemysłowo-Handlową w Gliwicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego od 2006 roku. Ma on na celu przede wszystkim promocję województwa śląskiego – nie chodzi tutaj wyłącznie o potencjał przemysłowo-gospodarczy, lecz także o zjawiska społeczne, kulturalne, sportowe a także polityczne. W 2021 roku odbyła się już 12. edycja wydarzenia.

-Kandydatów do nagrody „Marka-Śląskie” mogą zgłaszać jednostki samorządu terytorialnego, samorządy zawodowe, gospodarcze, wyższe uczelnie, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe pożytku publicznego, fundacje oraz redakcje prasy, radia i telewizji. Zainteresowane konkursem podmioty mają również prawo same zgłosić swoją kandydaturę. – czytamy na stronie Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.