Wiadomości z Katowic

Katowice: Śląska KAS wystawiła 92 mandaty nieuczciwym przedsiębiorcom

  • Dodano: 2023-11-16 11:45

Jak co roku ostatnie dni października oraz początek listopada to czas wzmożonych kontroli związanych badaniem czy przedsiębiorcy rzetelnie rejestrują sprzedaż na kasach fiskalnych.

Nieuczciwi przedsiębiorcy ukarani

Funkcjonariusze i pracownicy ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach przeprowadzili ponad 100 kontroli celno-skarbowych oraz nabyć sprawdzających. Czynności podjęto w 22 lokalizacjach na terenie województwa śląskiego.

W weekend 27-28.10.2023 roku kontrolę przeprowadzono u podatników prowadzących kluby, puby, dyskoteki oraz restauracje. Najwięcej mandatów dla nieuczciwych przedsiębiorców z tych branż wystawiono na terenie Katowic, Sosnowca i Rybnika. W kolejnych dniach pracownicy i funkcjonariusze ze Śląskiego UCS sprawdzili czy paragony fiskalne otrzymują klienci straganów, kiosków i punktów ze zniczami. Niestety i tu posypały się mandaty. Najwięcej na terenie Gliwic, Mysłowic oraz Tychów.

Nieuczciwi przedsiębiorcy zostali ukarani mandatami karanymi za popełnione wykroczenia skarbowe w łącznej kwocie ponad 123 tys. zł.


Przepisy są jasne

Należy pamiętać, że podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani wystawić i wydać nabywcy paragon fiskalny z każdej sprzedaży w postaci papierowej lub za zgodą nabywcy, w postaci elektronicznej, przesyłając ten dokument w sposób z nim uzgodniony.

Zgodnie z przepisami, kto będąc zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej dokona sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda dokumentu z kasy rejestrującej, stwierdzającego dokonanie sprzedaży, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych. W przypadku mniejszej wagi, sprawca czynu zabronionego o którym mowa wyżej, może otrzymać mandat karny w wysokości od 349 zł do 17.450 zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również