Wiadomości z Katowic

Już dziś wernisaż wystawy "Transmutatio" w Katowicach

  • Dodano: 2022-03-25 10:00

W piątek 25 marca o godzinie 18.30 w katowickim salonie sztuki Goldenmark rozpocznie się wernisaż wystawy „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego”. Artysta Alek Slon zaprezentuje dzieła, w których użył złotego koloru za pomocą różnych technik malarskich.

Alek Slon ukończył wydział malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie oraz filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Działa w obszarze sztuk wizualnych, tworzy obrazy, rysunki, a także instalacje multimedialne, animacje i wideo. Interesuje go przede wszystkim podświadomość ujawniająca się poprzez wspomnienia, sny i marzenia. Odszukuje ich wizualne reprezentacje i dociera do osobistych mitów, które są jednocześnie nierozerwalnie związane z wyobraźnią kolektywną.

W poszukiwaniu kamienia filozoficznego 

Na wystawie „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego” artysta pokazuje prace, w których użył złotego koloru za pomocą różnych technik malarskich, takich jak spray, farba olejna czy szlagmetal.

- Samo wykorzystanie takiego czy innego barwnika lub techniki nie przesądza oczywiście o wartości pracy. Ewentualna wartość pojawia się dopiero poprzez transmutatio, czyli przekształcenie dostępnej materii w odpowiedni sposób tak, aby stała się ona czymś cenniejszym: sztuką – mówi Alek Slon.

W alchemii transmutacja (transmutatio) oznaczała zmianę metali nieszlachetnych w złoto, co miał umożliwiać tzw. kamień filozoficzny. Jak tłumaczy dr Katarzyna Sadrak – kurator wystawy, złoto jest trudno dostępne i praktycznie niezniszczalne, dlatego od wieków pozostaje bardzo pożądane. 

- Sztuka jest zazwyczaj krucha i bezbronna, ale idee, w których się wyraża, również mogą być ponadczasowe. Jej wartość polega na zdolności wzbudzania w odbiorcach określonych przeżyć. Może kreować mity, być źródłem wiedzy, przedmiotem kontemplacji. Może nas uszlachetniać. To kolejne i w gruncie rzeczy najważniejsze transmutatio. Co ważne, nie może się ono dokonać bez współudziału odbiorcy – wyjaśnia dr Katarzyna Sadrak.

Wystawę „Transmutatio. Poszukiwania kamienia filozoficznego” można będzie oglądać od 25 marca do 8 maja w katowickim salonie sztuki Goldenmark przy ulicy Młyńskiej 17. W piątek 25 marca o godzinie 18.30 odbędzie się wernisaż wystawy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Już dziś wernisaż wystawy "Transmutatio" w Katowicach

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.