Wiadomości z Katowic

Katowice stawiają na bezpieczeństwo. Bebok Rajduś będzie edukował najmłodszych ​

  • Dodano: 2023-08-11 08:15, aktualizacja: 2023-08-11 08:40

W Katowicach rusza cykl pikników edukacyjno-rozrywkowych. Będzie to okazja do wspólnej zabawy, ale przede wszystkim garść wiedzy i cennych wskazówek dotyczących m.in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przekaże je Bebok Rajduś.

Bebok Rajduś i Cykl Pikników Edukacyjnych w Katowicach

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest absolutnym priorytetem. Mając to na uwadze działamy na wielu płaszczyznach. Na Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analiz składa się już ponad 360 kamer i wciąż jest on rozbudowywany. Dopłacamy do dodatkowych patroli policji oraz ruszyliśmy z akcją doświetlania przejść dla pieszych w mieście. Działania doraźne uzupełniają edukacja i profilaktyka. Korzystając z letniej  aury chcemy trafić z informacjami do jeszcze większego grona mieszkańców, stąd pomysł na pikniki edukacyjne – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Projekt jest skierowany do mieszkańców, a jego celem jest utrwalenie dobrych wzorców. Partnerami wydarzenia są jednostki odpowiedzialne za bezpieczeństwo mieszkańców – w tym m.in. komenda policji, straż pożarna, straż miejska, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, a także centrum powiadamiania ratunkowego. Na co dzień pomagają mieszkańcom, niejednokrotnie ratując im życie i zdrowie, teraz podzielą się z nimi swoją wiedzą i doświadczeniem.

- Wiadomo, że młodego człowieka dzisiaj trudno zachęcić do tego, by za pośrednictwem prezentacji czy książki zapoznał się z przepisami ruchu drogowego. Jeżeli robią to zawodowcy, którzy wyposażeni są w wiedzę i doświadczenie, to może przynieść to dużo lepsze efekty. My chcemy  do projektu włączyć nie tylko najmłodszych, ale całe rodziny i z myślą o nich szykujemy przeróżne atrakcje – podkreślał Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Rozrywka z duchem bezpieczeństwa

Udział w piknikach będzie także okazją do spotkania z rajdowymi autorytetami. Jarosław i Marcin Szejowie, którzy startują w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, również opowiedzą o swoich doświadczeniach oraz zwrócą uwagę na to, o czym piesi i kierowcy powinni pamiętać.

- Kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym są niezwykle istotne i warto o nich cały czas przypominać, bo mają ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie. Uczestnikiem ruchu drogowego jest w końcu każdy z nas – jako pieszy, rowerzysta czy kierowca – podkreśla Jarosław Szeja, kierowca rajdowy. –  Wszystkim nam zależy na tym, aby dobre wzorce były cały czas utrwalane. Aby ludzie wiedzieli, jak zachować się na drogach. Do każdego z nas musi dotrzeć, że droga publiczna to nie jest ani odcinek specjalny rajdu samochodowego, ani tor wyścigowy. Wreszcie, aby koniec końców, takie wydarzenia, jak te z Krakowa, o których głośno było w mediach w całej Polsce, już się nie zdarzały – dodaje.

Atrakcje podczas cyklu pikników

Jednym z prowadzących pikniki będzie znany konferansjer Ireneusz Bieleninik. Na uczestników pikników czeka szereg atrakcji, m.in. scena z występami DJ-a, symulator rajdowy, symulator zderzeniowy, symulator dachowania, tor przeszkód z alko-goglami, miasteczko drogowe, dmuchańce dla dzieci, tor z autkami dla dzieci, strefa animacji i strefa gastronomiczna. Pikniki z Bebokiem Rajdusiem mają łączyć zabawę z nauką. Obecność i możliwość rozmowy z załogą rajdową – braćmi Szeja – wspieranymi w rajdach samochodowych przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną – będzie dodatkową atrakcją.

- Katowicka SSE oraz Miasto Katowice po raz drugi podejmują starania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa na śląskich drogach. Dzisiejsze wydarzenie inauguruje rozszerzenie współpracy pomiędzy Strefą a Miastem o pikniki edukacyjne dla mieszkańców Katowic i okolic, w ramach projektu „Katowice Motorem Bezpieczeństwa Śląska". Podczas cyklu imprez i spotkań bracia Szejowie wspólnie z partnerami projektu starają się realnie wpłynąć na jakość bezpieczeństwa na naszych drogach. W tej materii wciąż jest bardzo wiele do zrobienia, dlatego tak ważne jest by Strefa wraz z samorządami, wspierała obszary poprawiające jakość życia mieszkańców nie tylko śląskich miast - pokreślił Janusz Michałek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

- Katowice są miastem bezpiecznym jeśli chodzi o specyfikę ruchu drogowego. Rok ubiegły i bieżący to zero osób zabitych wśród młodzieży, czyli w przedziale wiekowym od 0 do 18 lat. Oczywiście nie oznacza to, że nie wydarzyło się nic, bo odnotowaliśmy 24 zdarzenia z udziałem osób nieletnich na drodze w tym roku, więc aby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo także włączamy się akcji – dodał nadkom. Tomasz Bratek z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Cykl pikników zostanie zainaugurowany 19 sierpnia. Pierwszy piknik odbędzie się na katowickim Rynku. Następny, 20 sierpnia, w Katowickim Parku Leśnym. Pikniki odbędą się w godzinach 14.00-19.00. Kolejne dwie odsłony planowane są na październik.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również