Wiadomości z Katowic

Katowice: Szczepienia przeciw Covid-19 ​

  • Dodano: 2021-01-18 08:00, aktualizacja: 2021-01-18 08:31

W Katowicach ruszyła rejestracja osób na szczepienia przeciw Covid-19.

W pierwszej kolejności umawiane będą osoby powyżej 80. roku życia

Ruszyła także specjalna infolinia dotycząca organizacji transportu dla osób niepełnosprawnych oraz osób powyżej 70 roku życia mających poważne przeszkody w dotarciu do miejsca szczepienia.

- Już niemal cały rok żyjemy w ciągłej niepewności. Nie wiemy, czy zarazimy się koronawirusem, czy przebieg naszej choroby będzie bezobjawowy, czy będzie z powikłaniami, które zostaną z nami przez całe życie. Ja się zaszczepię. Zaszczep się i Ty, bo wtedy jako społeczeństwo, będziemy czuli się o wiele bezpieczniej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W piątek ruszyła centralna rejestracja i możliwość umawiania szczepień dla osób powyżej 80. roku życia

22 stycznia rozpocznie się rejestracja seniorów powyżej 70. roku życia. Szczepienia w tej grupie wiekowej rozpoczną się w poniedziałek 25 stycznia. Wcześniej, w dniach 18 – 22 stycznia, szczepieni będą mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej.

Jak zapisać się na szczepienie?

Są trzy sposoby, aby zapisać się na szczepienie.

  • za pośrednictwem infolinii 989, 
  • online przez Internetowe Konto Pacjenta https://pacjent.gov.pl
  • bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego lub osobiście w punkcie szczepień.

Po dokonaniu rezerwacji otrzymamy SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Od razu zostaniemy umówieni na dwie wizyty. O terminie drugiej wizyty przypomni nam także SMS.

Infolinia dla osób niepełnosprawnych oraz powyżej 70 roku życia – dotycząca możliwości transportu na umówiony wcześniej termin szczepienia

Dziś (15.01) zostały uruchomione specjalne infolinie dotyczące organizacji transportu do punktów szczepień dla:

  • osób posiadających aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie 05-R lub 10-N (schorzenia dot. narządu ruchu lub neurologiczne) wydane przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności lub równoważne orzeczenie o  całkowitej niezdolności do pracy oraz samodzielnej egzystencji wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (orzeczenie o zaliczeniu do I grupy inwalidów traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności), orzeczenie wydane przez KRUS do 31.12.1997 r. o stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym
  • osób powyżej 70 roku życia, mających obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień.

Infolinie dostępne są pod numerami:

  • (32) 251 69 00 – infolinia czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30,
  • (32) 259 30 06 i (32) 259 30 07 - infolinie czynne w poniedziałki, wtorki i środy w godzinach od 7.30 do 15.30, w czwartki w godzinach od 7.30 do 17.00, w piątki od 7.30 do 14.00.

Uwaga: infolinie przeznaczone są tylko do celów związanych z organizacją transportu do punktów szczepień osób, które dokonały już rejestracji i mają wyznaczone miejsce oraz termin szczepienia. W przypadku konieczności zapewnienia transportu sanitarnego realizowany on będzie na podstawie wskazań zdrowotnych, po uprzedniej decyzji lekarza o kwalifikacji do takiego transportu, przez jednostki do tego celu wyznaczone.


Gdzie się zaszczepić.pdf

Katowice: Szczepienia przeciw Covid-19 ​

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również