Wiadomości z Katowic

Katowice uczciły pamięć Żołnierzy Wyklętych [WIDEO]

  • Dodano: 2020-03-03 10:15

Wyklętymi nazywały ich władze komunistyczne. My mówimy o nich żołnierze niezłomni.

Tak działaczy antykomunistycznego podziemia wspominali w poniedziałek w Katowicach uczestnicy regionalnych obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych.

Panika przed koronawirusem! TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

To tu – kilkaset metrów od tego miejsca – w więzieniu na ulicy Mikołowskiej wykonano ponad 100 wyroków śmierci na działaczach podziemia antykomunistycznego. To tu – w Katowicach – na cmentarzu w Panewnikach i w Bogucicach – mamy podstawy sądzić – w dalszym ciągu pochowani są w bezimiennych grobach działacze podziemia. [...] Skala oporu, przeciwko systemowi komunistycznemu, charakter tej walki, pozwalają mówić, że było to powstanie narodowe – mówi dr Andrzej Sznajder, dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.

A to jedynie ułamek. Za działanie w podziemiu łącznie 250 tysięcy ludzi trafiło do więzienia, a 50 tysięcy poniosło śmierć w wyniku walk lub pobytu w więzieniu. 5 tysięcy osób zostało skazanych na karę śmierci – połowę wyroków wykonano. Ich pamięć salwami honorowymi uczcili żołnierze kompanii honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.

Katowice uczciły pamięć Żołnierzy Wyklętych

Katowice uczciły pamięć Żołnierzy Wyklętych

Miłość bliźniego nie polega na tym, żeby rzucać się na szyję. Najpierw trzeba kochać swój naród, po Bogu. Innych szanować, ale kochać swój naród i oddać za niego życie i ojczyznę, jeżeli przyjdzie taka potrzeba. Oni nie złożyli broni. Ta Polska nie była tą Polską, o której marzyli, o którą walczyli, o którą walczyliśmy na wszystkich frontach w II wojnie światowej. Ta Polska, przyniesiona na bagnetach sowieckich przynosiła zniewolenie, upodlenie. Nie mogli się z tym pogodzić i postanowili walczyć – podkreśla Czesław Sobierajski, doradca wojewody śląskiego.

ŚMIERĆ WROGOM OJCZYZNY!!! Marsz Żołnierzy Wyklętych przeszedł przez Katowice

Uroczystości z ceremoniałem wojskowym i apel pamięci poprzedziła msza święta. Uroczyste obchody zakończyło złożenie kwiatów i wieńców przy kaplicy „Golgota Polska”.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.