W Katowicach od dawna panuje moda na sztukę uliczną, która wpisuje się w rytm miasta, a czasem wręcz staje się głosem w publicznej debacie. Przy okazji Światowego Dnia Sztuki, obchodzonego 15 kwietnia, miasto odsłania kolejne elementy projektu „W ramach miasta – Urban Art".
Watcher obserwuje Katowice
- Kilka lat temu UNESCO ogłosiło, że 15 kwietnia będzie dniem poświęconym sztuce. Korzystając z tej okazji, odkrywamy przed mieszkańcami nowe fragmenty zainaugurowanego niedawno miejskiego projektu „W ramach Miasta: Urban Art" – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Rozpoczęty w ubiegłym miesiącu projekt to kolejna inicjatywa realizowana w związku z otrzymanym przez Katowice tytułem Europejskiego Miasta Nauki 2024, a także nowy pomysł, który pozwala odkrywać Katowice dzięki coraz bardziej docenianej sztuce ulicznej.
- Sztuka uliczna jest zaangażowana społecznie, często ma wymiar dydaktyczny, stosuje proste alegorie i dosadną ekspresję wyrazu – mówi Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji - Ma charakter popartowy, jest ulotna, dynamiczna. Życie takich dzieł nierzadko bywa krótkie. Zdarza się, że jednego dnia powstają, a za chwilę ich miejsce zajmują inne. My już dziś zapowiadamy, że w najbliższych dniach w przestrzeni miasta pojawią się kolejne prace – dodaje naczelnik Marta Chmielewska.
Nowa praca, która pojawiła się kilka dni temu na budynku przy ul. Gliwickiej 73, przedstawia Watchera, czyli Pana Peryskopa, postać malowaną od kilkunastu lat przez Noriakiego, tajemniczego streetartowca z Poznania.
- Jest moim alter ego – mówi artysta o swoim dziele.
- Watcher jest swojego rodzaju niezależnym obserwatorem miejskim. To bardzo prosta forma graficzna, ma na siebie zwracać uwagę „mrugać" do przechodniów oczkiem. Dzisiaj podróżuję z moją postacią po całym świecie i wlepiam ją gdzie się da, zmieniając kontekst spotkanych miejsc. Bardzo to lubię – mówi Noriaki.
Praca Noriakiego to kolejny element projektu „W ramach Miasta Urban Art", którego kluczowym wydarzeniem będzie wystawa prac m.in. Roya Liechtensteina, Banksy'ego, Obeya, Roberta Indiana, Stika, Davida LaChapelle, Andy'ego Warhola, Kawsa czy Damiena Hirsta.
- Pojawią się na niej grafiki, plakaty, zdjęcia, rzeźby, figury i przedmioty codziennego użytku. Jej otwarcie zaplanowane jest na początek maja, a udział w niej będzie bezpłatny – przypomina Marta Chmielewska.
- Już dziś zapraszamy. Będzie to z pewnością wyjątkowe wydarzenie, do udziału w którym zachęcamy nie tylko tych, którzy interesują się tą dziedziną sztuki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic - Dziś mówimy o Noriakim, jednak „W ramach Miasta: Urban Art" to bardzo dynamiczny projekt, podobnie z resztą jak sama sztuka uliczna. Wszystkich, którzy chcieliby być na bieżąco, zachęcam do podglądania Instagrama, bo właśnie dziś uruchomiliśmy profil, który jest poświęcony tylko temu projektowi - zachęca prezydent.
Europejskie Miasto Nauki z artystycznym projektem
Projekt „W ramach miasta – Urban Art" to kolejne działanie realizowane w związku z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. W skład konsorcjum uczelni, które wraz z miastem starały się o przyznanie tytułu, wchodzą także uczelnie artystyczne – muzyczne, plastyczne oraz te, które kształcą na kierunku zbliżonym do sztuki – jak kulturoznawstwo. Ideą obchodów realizowanych w ramach przyznania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki jest udowodnienie, że nauka i sztuka służą na co dzień każdemu z nas – niezależnie od grupy wiekowej. Stąd szereg inicjatyw realizowanych z myślą o mieszkańcach – zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych – wszystko to w ramach programu 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024.
Aktualnie (od 15 do 21 kwietnia) trwa Tydzień Nowych Technologii. Katowice wraz z innymi miastami staną się epicentrum innowacji. Przez te dni nauka wkroczy na nowy poziom, eksplorując obszary fizyki, chemii, matematyki, informatyki, inżynierii biomedycznej i inżynierii materiałowej.
Katowice są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało tytuł Europejskiego Miasta Nauki. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Decyzja o przyznaniu Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki zapadła pod koniec 2021 r. W dniu 22 grudnia 2021 r. podpisana została umowa Konsorcjum Akademickiego „Katowice-Miasto Nauki", której sygnatariuszami są: Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach jako Lider Konsorcjum oraz Miasto Katowice – Strategiczny Partner Konsorcjum.