Wiadomości z Katowic

Katowice: Wolontariusze potrzebni do pomocy w szpitalu tymczasowym w MCK

  • Dodano: 2021-04-09 12:45

Cały czas potrzebni są wolontariusze do pracy w tymczasowym szpitalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Najczęściej pomagają tam studenci. Praca nie jest łatwa.

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Cały czas jesteśmy w napięciu, ponieważ musimy dbać o to, żeby nie skazić swojego ciała i nie skazić swojej bielizny. Musimy ściągając taki kombinezon, zachować uwagę. Ściągnąć wszystko w odpowiedniej kolejności, dokładnie się umyć i zdezynfekować. Oprócz takiej pracy fizycznej i uciążliwości fizycznych, jest to też praca ciężka psychicznie, ponieważ ciągle widzimy cierpienie, ból. Czasem niestety śmierć – mówi Michał Krawiec, student medycyny, ŚUM w Zabrzu.

Nie tylko asystują lekarzom, ale pomagają pacjentom na przykład w korzystaniu z toalety czy telefonu. Wolontariusze są szczególnie potrzebni w obecnej sytuacji, kiedy służba zdrowia jest na granicy wydolności.

Cały czas potrzebni są wolontariusze do pracy w tymczasowym szpitalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach
Cały czas potrzebni są wolontariusze do pracy w tymczasowym szpitalu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Patrząc na to, że pacjentów przybywało w ostatnich dniach, potrzebna była również kadra medyczna. Ta kadra medyczna jest. W zależności od liczby pacjentów, uruchamiane są te zasoby białego personelu, które się zgłosiły poprzez stronę szpitaldlaslaska.pl. Ale oczywiście im więcej osób do pracy przy pacjencie, tym ten pacjent czuje większy komfort i jest lepiej zaopiekowany. Chcielibyśmy, żeby przy każdym łóżku stał jeden lekarz, pielęgniarka, ratownik i wolontariusz – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki.

Na to na razie się nie zanosi, a tylko w okresie świątecznym przybyło tu 100 pacjentów. Obecnie w szpitalu w MCK zajętych jest około 269 łóżek. Osoby chętne do pomocy mogą się zgłaszać przez stronę internetową. Szpitaldlaslaska.pl.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.