Wiadomości z Katowic

Katowice zazielenią się jeszcze bardziej – nowe przetargi na realizację Zielonego Budżetu

  • Dodano: 2024-07-10 09:15

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej ogłosił przetargi na realizację zadań z Zielonego Budżetu. Nowa zieleń pojawi się w tym roku m.in. na ul. Wawelskiej, Bocheńskiego czy Granicznej. Wybrani zostali wykonawcy kolejnych łąk kwietnych, a ZZM uruchomił przetargi na realizację kolejnych 6 zadań, które dotyczą 6 dzielnic Katowic.

- Budżet Obywatelski oraz Zielony Budżet to narzędzia pozwalające mieszkańcom współdecydować o tym, jak zmieniają się Katowice. W ramach Zielonego Budżetu mieszkańcy zgłosili w tym roku rekordowe 252 propozycje, o łącznej szacunkowej wartości blisko 10 mln zł, które obecnie są analizowane pod kątem możliwości ich realizacji - przypomina Marcin Krupa, prezydent Katowic – Oprócz tego miejskie jednostki realizują zadania z poprzedniej edycji Zielonego Budżetu. Wybrano wykonawcę łąk kwietnych, które powstają w Kostuchnie oraz na osiedlach: Paderewskiego i Witosa. Trwają też przetargi na wykonanie kolejnych nasadzeń zieleni, w tym na ul. Wawelskiej w ścisłym centrum śródmieścia Katowic – dodaje prezydent.

Donice z roślinami, kwiaty, trawy i łąka

Dodatkowa roślinność pojawi się w Załężu, na skarpie wzdłuż ul. Bocheńskiego. Obecnie teren jest porośnięty trawą. Ponadto w tym miejscu znajduje się betonowa studzienka. W ramach zadania wprowadzona zostanie w to miejsce większa ilość zieleni. Zgodnie z ustaleniami z wnioskodawcą projektu zasadzone zostaną pnącza oraz róże okrywowe „Nozomi”, które są odpornym gatunkiem. Jako osłonę ekranów akustycznych wybrano winobluszcze trójklapowe. 

Dodatkowa zieleń pojawi się także na zieleńcu pomiędzy jezdnią a zabudową mieszkaniową przy ul. Arki Bożka, w dzielnicy Murcki. Po usunięciu kruszywa i wymianie ziemi do głębokości 30 cm, zasadzone zostaną tam róże „Ruby” o dekoracyjnych, białych kwiatach. Pojawi się także cis nawiązujący do istniejącego tu kiedyś żywopłotu oraz będący kontrastowym tłem dla róż. 

Kolejne zadanie dotyczy dzielnicy Kostuchna. Otwarty teren, znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej w rejonie ul. Bażantów i Pustułek oraz terenów leśnych, porośnięty roślinnością łąkową, zyska nowe rośliny. Zasadzone zostaną krzewy: dereń świdawę i kalinę koralową.

Więcej roślin pojawi się także na osiedlu Tysiąclecia – na wschodniej części skweru Piastów Śląskich wzdłuż ul. Henryka Brodatego. W ramach zadania zasadzone zostaną trawy ozdobne i krzewy. A elementem realizacji zadania będzie również montaż słupków uniemożliwiających samochodom rozjeżdżanie zieleni. Obecnie trwa weryfikacja ofert. Do przetargu na zadania zgłosiły się cztery firmy. Najniższą cenę zaproponowała firma Fiori Sp. z o.o. z Tarnowskich Gór – niecałe 66 tys. zł.

Zielona Wawelska i więcej roślin przy ul. Wincentego Pola

Ulica Wawelska znajduje się w ścisłym centrum miasta. W ramach zadania z Zielonego Budżetu zostaną wykonane na niej dwa klomby, które będą zlokalizowane przy wejściach na ulicę, zarówno od strony ul. Młyńskiej, jak i ul. 3 Maja. Zasadzonych zostanie łącznie 10 krzewów odpornych na suszę i zanieczyszczenia, będą to różaneczniki i hortensje. Łączna powierzchnia klombów wyniesie 14,4 m2. Ponadto pojawi się 28 wrzośców (krzewinek) i 30 sztuk bylin.

Natomiast przy skrzyżowaniu ul. Wincentego Pola z ul. Dziewięciu z Wujka zasadzone zostaną krzewy w istniejącej zielonej wyspie. Będzie to 38 sztuk dobrze znoszących miejskie warunki krzewów. 

Do przetargu zgłosiły się trzy firmy. Najniższa oferta opiewa na kwotę niewiele ponad 97 tys. zł i mieści się w zakładanym budżecie. 

Nowe łąki kwietne 

Pod koniec kwietnia wybrano wykonawcę pierwszej puli zadań z Zielonego Budżetu. Dotyczy ona 3 łąk kwietnych, których założenie zaplanowane jest maksymalnie do końca jesieni. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Państwo Łąka z Katowic, która zadeklarowała wykonanie zadania za 78 tys. zł. Jedna z nowych łąk powstanie w dzielnicy Kostuchna, przy ul. Sezamkowej. Obecnie jest tam roślinność trawiasta, a po wykonaniu zadania mieszkańcy będą mieć do dyspozycji bardziej estetyczną zieleń. Teren zyska ogrodzenie linowe, aby ochronić rośliny przed zniszczeniami. Łąka poprawi walory dekoracyjne terenu, ale także wpłynie pozytywnie m.in. na poprawę lokalnej retencji wód i zwiększenie różnorodności biologicznej. 

Nowe rośliny pojawią się także przy ulicach Granicznej i Sowińskiego na Os. Paderewskiego, na wysokości Zenktelera. Jest to obszar zieleni w kształcie trójkąta, wyznaczony przez istniejące ciągi komunikacyjne – chodniki, ścieżkę rowerową i jezdnię. Znajduje się tu obecnie kilka niewielkich drzew. Po wykonaniu zadania powstanie tu niska, wieloletnia łąka kwietna. Zasadzone zostaną niskie rośliny, aby nie ograniczały widoczności kierowcom i pieszym. Łączna powierzchnia nowych nasadzeń wyniesie 288 m2.

Kolejne łąki kwietne, w ramach tego samego zamówienia zostaną założone przy ul. Witosa. Ich łączna powierzchnia to ok. 520 m2.

- Zwiększanie liczby roślin w mieście jest elementem nie tylko dbania o estetykę przestrzeni, ale przede wszystkim wpływa na bioróżnorodność. Poprawia się retencja wody, a także jakość powietrza. Zalety są niewątpliwe, dlatego cenimy to, że co roku mamy bardzo dużo zgłoszeń od mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę z tego, że rośliny pomagają nam w codziennym życiu – podsumowuje Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Trwa ocena wniosków

Zakończyła się weryfikacja formalna wniosków zgłoszonych do piątej edycji Zielonego Budżetu. Na tym etapie oceny wniosków jeden z nich został wycofany.

- Podczas oceny formalnej wniosków zgłoszonych do tegorocznego Zielonego Budżetu, trzy zweryfikowaliśmy negatywnie – mówi Justyna Buchalik, naczelniczka wydziału komunikacji społecznej w Urzędzie Miasta Katowice. –Przyczyną odrzucenia dwóch wniosków było zgłoszenie zadania na terenie innej dzielnicy niż dzielnica zamieszkania wnioskodawcy. W przypadku wniosku ogólnomiejskiego formularz zgłoszeniowy nie został wypełniony w pełnym zakresie – dodaje naczelniczka.

Do kolejnego etapu weryfikacji zakwalifikowało się 248 projektów – 49 ogólnomiejskich i 199 lokalnych.

Obecnie trwa etap weryfikacji merytorycznej, który potrwa do 11 września. Na tym etapie analizowane są m.in. koszt oraz możliwość realizacji zgłoszonych pomysłów. Natomiast 23 września prace zakończy Zespół Oceniający. Wyniki tych prac oraz informację o wyborze zadań przeznaczonych do realizacji poznamy najpóźniej do 30 września. W czterech dotychczasowych edycjach katowiczanie złożyli 715 propozycji. Do realizacji wybrano 347 zadań na kwotę przekraczającą 10,5 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również