Wiadomości z Katowic

Katowicka drogówka podsumowała działania "Prędkość"

  • Dodano: 2022-01-11 07:00, aktualizacja: 2022-01-11 07:07

Policjanci katowickiej drogówki prowadzili działania kontrolno-prewencyjne „Prędkość”. Mimo iż głównym celem działań było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości, policjanci będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

W trakcie działań ujawnili 205 wykroczeń, z czego aż 166 dotyczyło prędkości

Policjanci katowickiej drogówki w ramach działań, prowadzili pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Szczególną rolę mieli policjanci z katowickie grupy SPEED, których głównym zadaniem było przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnili służbę z wykorzystaniem pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także wykonywali pomiary prędkości ręcznymi miernikami z rejestracją obrazu.

Działania miały głównie charakter prewencyjny

Jednak kierowcy, którzy nie stosowali się do ograniczeń prędkości, a szczególnie ci, którzy prędkość rażąco przekraczali ponieśli konsekwencjami prawnymi. W trakcie działań policjanci ujawnili 205 wykroczeń drogowych. Aż 166 dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości, z czego 147 w rejonie przejść dla pieszych. Policjanci zatrzymali 2 prawa jazy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Oba przekroczenia prędkości miały miejsce na ulicy chorzowskiej. W pierwszym przypadku kierujący na ograniczeniu prędkości do 70 km/h jechał 126 km/h. Natomiast w drugim przypadku na tym samym odcinku drogi kierujący jechał aż 131 km/h.

W trakcie prowadzonych działań, ze względu na zły stan techniczny pojazdów, policjanci zatrzymali 7 dowodów rejestracyjnych. Zatrzymali również jedna osobę poszukiwana przez wymiar sprawiedliwości.

Przypominamy, że główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. O tym fakcie, a także o obowiązujących przepisach w ruchu drogowym przypominał kierującym policyjny profilaktyk, który pełnił służbę razem z policjantami katowickiej drogówki.

Apelujemy o przestrzeganie nie tylko dozwolonych limitów prędkości, ale dostosowanie prędkości do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Taka wzmożona czujność niezbędna jest między innymi w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Google NewsSubskrybuj mojeKatowice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również