Wiadomości z Katowic

Kiedy będą wywożone odpady? Możesz sprawdzić w telefonie!

  • Dodano: 2023-03-01 06:15, aktualizacja: 2023-03-01 06:26

Już od jakiegoś czasu można we własnym telefonie mieć harmonogram wywozu odpadów. Takie nowoczesne ułatwienie pozwoli mieszkańcom nie zapomnieć, kiedy konkretny rodzaj odpadów jest wywożony. 

MPGK Katowice zajmuje się odbiorem różnego rodzaju odpadów z posesji. System jest podzielony na wywóz różnych frakcji w różnych dniach. W celu ułatwienia mieszkańcom współpracy ze służbami oczyszczania miasta wprowadzono kilka możliwości sprawdzania harmonogramów wywozów.

Harmonogram papierowy

Na przełomie roku dostarczane są papierowe wersje harmonogramu do posesji. W budownictwie wielorodzinnym otrzymują je administracje osiedli, a w przypadku mniejszych nieruchomości, w których zarząd to wspólnota mieszkaniowa – harmonogramy są pozostawiane tak, jak w przypadku budownictwa jednorodzinnego, czyli na posesji. Te metody mają jednak swoje ograniczenia – taki papierowy harmonogram łatwo zgubić lub uszkodzić. 

Papierowy harmonogram należy później wyrzucić do odpowiedniego pojemnika, Warto pamiętać, że do pojemnika na papierowe odpady można wrzucać m.in. karton, tekturę, czasopisma, książki, gazety, papierowe torby, katalogi, gazetki reklamowe, zeszyty, papier biurowy, koperty. Nie powinno się wyrzucać m.in. tapet, zabrudzonego i zatłuszczonego papieru, artykułów higienicznych, opakowań wielomateriałowych (np. po mleku czy sokach). W zeszłym roku MPGK odebrało od mieszkańców aż 4666,482 ton odpadów papierowych. Trafiają one później do sortowni, gdzie są doczyszczane, a następnie do przetworzenia do papierni. Dzięki temu można ponownie wykorzystać wyrzucony papier. 

Harmonogram na stronie internetowej www

Aby poznać szczegółowy plan odbioru odpadów, wystarczy wejść na stronę internetową spółki pod adresem mpgk.com.pl i w zakładce „Dla mieszkańców” znaleźć odnośnik do harmonogramu. W wyznaczone pole należy wpisać nazwę ulicy i numer, a system pokaże tabelkę z konkretnymi datami wywozu wszystkich frakcji odpadów. 

Harmonogram w telefonie

Kolejnym  rozwiązaniem jest ściągnięcie harmonogramu odbioru na swój kalendarz dostępny w  telefonie komórkowym (smartfonie). Wystarczy kliknąć odpowiedni przycisk – „dodaj terminy do kalendarza” – i po kilku minutach w naszym kalendarzu mamy przy każdym z dni informację, co będzie odbierane. W MPGK Katowice usługa taka jest dostępna od maja 2020 r. Dzięki elektronicznemu harmonogramowi zmniejsza się wykorzystanie papieru. 

Pamiętajmy, że elektroniczny harmonogram oraz harmonogram dostępny na stronie www są bardziej ekologiczne niż papierowy. 

Inne sposoby pozyskania harmonogramu

Istnieje również możliwość przesłania harmonogramu mailem na wniosek mieszkańca lub administracji. Wszystkie informacje można uzyskać także poprzez kontakt z infolinią działu obsługi klienta. 

Przydatne funkcje dostępne na stronie internetowej i w telefonie

Strona internetowa MPGK to także źródło informacji nie tylko o harmonogramie wywozu odpadów. Mieszkańcy znajdą tam także wyszukiwarkę odpadów. Działa ona w sposób bardzo intuicyjny – po wpisaniu nazwy danego odpadu, np. folia, system poinformuje, do pojemnika jakiego koloru należy daną rzecz wyrzucić. Ta funkcja jest bardzo przydatna obecnie, kiedy coraz bardziej zależy nam na segregacji i większej dbałości o planetę. Oprócz tego można tam znaleźć informacje m.in. o tym, gdzie znajdują się punkty zbiórek odpadów, jak wyrzucać elektroodpady czy formy kontaktu. Problematyczną kwestią często bywa także zamawianie wywozu odpadów poremontowych. W tym przypadku również można poprzez stronę internetową dowiedzieć się, jakie ilości worków typu Big Bag przysługują mieszkańcom, jak je można odebrać, a po zakończonym remoncie zgłosić konieczność odbioru. Wszystkie te funkcje razem tworzą system zarządzania odpadami w mieście.

Harmonogram wywozu odpadów w telefonie to bardzo przydatna funkcja. Pozwala w każdym miejscu mieć dostęp i w pewien sposób ,,zarządzać” swoimi odpadami – wiemy, kiedy będą wywożone, więc możemy się do tego przygotować. Dzięki takim systemom stajemy się coraz bardziej świadomymi użytkownikami naszej planety, a nasze dbanie o nią ma praktyczny wymiar – podsumowuje Damian Stępień, dyrektor ds. administracyjno-eksploatacyjnych w MPGK Katowice. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: UM Katowice/Opracowanie: Katowicka Agencja Wydawnicza

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również