Wiadomości z Katowic

Kolejna kamienica w centrum Katowic przeszła termomodernizację

  • Dodano: 2023-05-04 06:30, aktualizacja: 2023-05-04 06:49

Zakończyła się termomodernizacja w niemal 150-letniej kamienicy przy ul. św. Jana 9. Położony w ścisłym centrum Katowic budynek ma teraz nowe źródło ogrzewania, energooszczędne oświetlenie, a także odnowioną elewację. Jest więc bardziej ekologicznie, oszczędnie i estetycznie.

Na inwestycję Katowice wydały blisko 1,3 mln zł

W Katowicach na same remonty poszczególnych lokali mieszkalnych z zasobu KZGM wydamy w tym roku ponad 2,7 mln zł. Do tego dochodzą kompleksowe inwestycje, takie jak właśnie zakończona modernizacja kamienicy przy ul. św. Jana 9 za blisko 1,3 mln zł czy nagrodzona w ubiegłym roku w konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” modernizacja kamienicy przy ul. Gliwickiej 13 – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Inwestycje w zasoby komunalne Katowic mają stale podnosić standard życia katowiczan mieszkających w miejskich zasobach. Dlatego w tym roku planujemy rozpocząć m.in. takie inwestycje jak: remont modernistycznej kamienicy, znajdującej się przy ul. Skłodowskiej-Curie 42, termomodernizacja kamienicy ul. Plebiscytowej 37 oraz prace projektowe dla termomodernizacji budynków przy ul. Markiefki 55, 56 i 56a, 64 i 68, Piotrowickiej 88 czy Obrońców Westerplatte 13, 13a, 15 i 15a. W połowie 2023 r. rozpocznie się też kompleksowa modernizacja energetyczna kamienicy przy ul. Chopina 9 – dodaje prezydent.

Efekty dla komfortu, oszczędności i ekologii

By w budynku panowała optymalna temperatura – nie tylko zimą, ale również latem – ważna jest jego termomodernizacja. Dzięki niej w zimne dni zużywa się mniej energii do ogrzania, a latem w środku budynku jest nieco chłodniej. W przypadku modernizowanej kamienicy przy ul. św. Jana 9 ociepleniu poddano: ściany i stropy piwnic (w piwnicach przeprowadzono także hydroizolację), ściany nadziemia oraz dach. Wymienione zostały drzwi i okna - to również ma duże znaczenie dla wyeliminowania mostków cieplnych i wpływa na niższe rachunki za ogrzewanie, a także przyczynia się do zmniejszania wpływu na środowisko.

Zabezpieczenie budynku przed utratą ciepła to jedno. Dla pełnego efektu ważne jest również wykorzystanie odpowiedniego źródła ogrzewania. W kamienicy przy św. Jana lokale wciąż były wyposażone w piece kaflowe. Dlatego w ramach modernizacji zlikwidowano je, a budynek wyposażono w instalację gazową zasilającą kotły i kuchenki gazowe oraz nowe instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej - również zasilane gazem. 

Ponadto zdecydowano się także na energooszczędne oświetlenie. W klatce schodowej oraz w piwnicy zamontowane zostały oprawy LED, wyposażone w czujniki ruchu.

Nowe instalacje i prace remontowe w mieszkaniach

Obok zadań termomodernizacyjnych zakres prac objął także inne działania na rzecz poprawy stanu budynku.

Po pracach związanych z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej wykonaliśmy roboty remontowe w poszczególnych lokalach w tym w 3 lokalach mieszkaniach oraz w 3 lokalach użytkowych. Wyremontowana została również konstrukcja dachu oraz elewacja frontowa, naprawiono pęknięcia w ścianach zewnętrznych. Kamienica zyskała też nowe instalacje – elektryczną, odgromową, kanalizacji sanitarnej, a także zbiorczą instalację RTV + SAT oraz instalację teletechniczną. Dobudowano też przewody wentylacyjne i spalinowe – tłumaczy Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

W miejskich zasobach mieszkaniowych Katowic, którymi w imieniu miasta zarządza Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, znajduje się 912 budynków zamieszkiwanych łącznie przez niemal 30 tysięcy osób. To obiekty o różnej charakterystyce, które są konsekwentnie poddawane modernizacjom. Planowane w 2023 r. wydatki KZGM na ten cel to ponad 36 mln zł. W 2022 r. KZGM zrealizował prace w obiektach przy ul. Boya-Żeleńskiego 94, ul. Przedwiośnie 2a, ul. Policyjna 10, ul. Gliwicka 190 i 194, a ich łączna wartość wyniosła 14 mln zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również