Wiadomości z Katowic

Kolejni pijani kierowcy w Katowicach zatrzymani. Zareagowali policjanci na urlopie

  • Dodano: 2023-08-01 11:30

Dwóch policjantów z komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymało w dniu wolnym od służby pijanych kierowców.

Policjanci zapobiegli tragedii

Policjanci codziennie udowadniają, że służba w Policji nie kończy się z chwilą opuszczenia murów jednostki. Każdego dnia, nawet na urlopie i w dniu wolnym od służby reagują, gdy ktoś potrzebuje pomocy lub gdy łamane jest prawo.

W niedzielne przedpołudnie komisarz Roman Bujak – zastępca naczelnika wydziału zwalczającego przestępczość gospodarczą zauważył alfa romeo, które zatrzymało się w pobliżu, a zza jego kierownicy chwiejnym krokiem wysiadł pewien mężczyzna. Po chwili z samochodu wysiadł pasażer, który również miał problem z utrzymaniem równowagi, jednak pomimo tego, przesiadł się za kierownicę.

Policjant będący na wolnym od razu ruszył w kierunku odjeżdżającego auta. Razem z nim w pościg ruszył kryminalny z wydziału do walki z przestępczością narkotykową z Katowic, który również był w pobliżu.
Policjanci zatrzymali samochód i obezwładnili mężczyzn. Jak się okazało 38-latek miał w organizmie prawie 3 promile alkoholu, a jego 47-letni kolega prawie 2. Za swój nieodpowiedzialny czyn odpowiedzą przed sądem. Grozi im wysoka grzywna i do 2 lat więzienia.

Statystyki ukazują problem

Od początku roku w 613 zdarzeniach, których sprawcami byli nietrzeźwi kierujący, zginęło 10 osób, a 62 zostały ranne. Reaguj, gdy widzisz nietrzeźwą osobę wsiadającą za kierownicę lub jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudza Twoje przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości. Ty też masz wpływ na bezpieczeństwo!

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.
  • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
  • Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 do 60 tysięcy złotych.

Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również