Wiadomości z Katowic

Kolejni złodzieje samochodów w rękach katowickich policjantów

  • Dodano: 2022-12-05 07:00, aktualizacja: 2022-12-05 07:10

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Miejskiej Policji w Katowicach wraz z konterrorystami z Poznania i Bydgoszczy zatrzymali 5 osób podejrzanych o kradzieże luksusowych aut i paserstwo. Mężczyźni ukradli m.in. 8 samochodów wartych prawie 1,4 miliona złotych. To kolejna realizacja w sprawie.

Jak dotąd, zamieszanych w przestępczy proceder było 26 osób

W lutym 2021 roku informowaliśmy, że katowiccy policjanci przy współpracy z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach ustalili, że 13 osób w okresie od 2012 do 2019 roku dokonało około 500 przestępstw przeciwko mieniu, w tym głównie kradzieży z włamaniami pojazdów oraz paserstw samochodów. Na tamten czas policjanci w ramach prowadzonego postępowania odzyskali 5 samochodów o łącznej wartości około 700 tys. złotych oraz zabezpieczyli specjalistyczne narzędzia oraz urządzenia elektroniczne służące do kradzieży pojazdów. Zabezpieczono między innymi 3 „walizki”, służące do bezinwazyjnego otwierania oraz uruchamiania samochodów z dostępem bezkluczykowym, zagłuszarki sygnałów GPS oraz inne przyrządy służące do kradzieży pojazdów o łącznej wartości około 100 tysięcy złotych. Po zatrzymaniu 8 podejrzanych, na wniosek śledczych Sąd Rejonowy w Katowicach wobec 4 z nich zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowych aresztowań.

Po tych zatrzymaniach policjanci w dalszym ciągu prowadzili czynności w tej sprawie. Ścisła współpraca i działania z prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach doprowadziły do zebrania obszernego materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie kolejnych sprawców kradzieży pojazdów oraz paserstw samochodowych. Tym razem przy współpracy z policjantami z Samodzielnego Pododdziału Konterrorystycznego Policji z Poznania i Bydgoszczy katowiccy policjanci zatrzymali na terenie Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego kolejnych 5 mężczyzn podejrzanych o kradzieże aut i paserstwa. Kolejnych 2 podejrzanych zostało doprowadzonych na czynności z aresztów śledczych, gdyż przebywają tam w związku z popełnianiem innych przestępstw. Mężczyznom w wieku od 31 do 46 lat przedstawiono łącznie 116 zarzutów. Zatrzymani ukradli m.in. 8 samochodów marki BMW z terenu Niemiec o wartości prawie 1,4 mln złotych. Katowiccy policjanci w wyniku podjętych czynności zabezpieczyli dwa samochody o wartości ponad 200 tys. zł z uwagi na podejrzenie przerobienia ich znaków identyfikacyjnych, a także sprzęt służący do kradzieży pojazdów.

Na czas trwającego postępowania podejrzani zostali objęci policyjnym dozorem. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli gotówkę w kwocie 76 tys. złotych.

Za popełnione przestępstwa, z których uczynili sobie stałe źródło dochodu, grozi im kara do 15 lat więzienia.

W sumie w ramach prowadzonego śledztwa ustalonych zostało 26 osób związanych z tym procederem. Z uwagi na obszerność zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego sprawy poszczególnych podejrzanych są sukcesywnie wyłączane do odrębnego prowadzenia. W efekcie czego kierowane są akty oskarżenia do właściwych sądów. Na chwilę obecną wobec 8 podejrzanych prokurator z Prokuratury Okręgowej w Katowicach skierował 4 akty oskarżenia. W stosunku do 3 osób zapadły już prawomocne wyroki skazujące na kary bezwzględnego pozbawienia wolności.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również