Przechowywane na strychu zapomniane rodzinne pamiątki, tradycyjne śląskie stroje czy miejsca nawiązujące do historii miasta – to propozycje do fotograficznych kadrów, którym warto poświęcić czas, by wziąć udział w tegorocznym konkursie „Katowice w obiektywie".
Myślą przewodnią trzynastej edycji popularnego konkursu fotograficznego będą „śląskie tradycje w Katowicach". Temat nawiązuje do ważnych faktów z historii naszego regionu – trzech powstań śląskich, których jubileusze obchodziliśmy w ostatnich latach, oraz do setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, którą wspominamy w tym roku.
- W ostatnich latach Katowice szczególnie mocno wspominają czas trzech wielkich zrywów ludności miejscowej przeciwko niemieckiej dominacji, które miały miejsce w latach 1919, 1920 i 1921. W tym roku mówimy o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski, będącego konsekwencją plebiscytu, w którym za Polską opowiedziało się 40% ludności Górnego Śląska – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Już dziś zachęcam katowiczan i mieszkańców Metropolii do wzięcia udziału w wydarzeniach zaplanowanych z tej okazji w połowie czerwca. Jestem przekonany, że znajdziecie tu Państwo nie jeden ciekawy kadr, wart upamiętnienia, a kto wie – może i konkursowej nagrody – zachęca prezydent.
Konkurs „Katowice w obiektywie" organizowany jest od trzynastu lat
Od jego pierwszej edycji w zabawę angażuje się Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, wybierze trzydzieści, z których zostanie przygotowana wystawa w należącej do ZPAF-u Galerii Katowice. Będzie ją można zwiedzać przez cały grudzień.
Trzy prace, które znajdą największe uznanie komisji, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi (dwa pierwsze miejsca odpowiednio 1200 zł i 1000 zł) oraz zaproszeniem do udziału w warsztatach fotograficznych organizowanych przez ZPAF (trzecia nagroda).
- Dotychczas w konkursie „Katowice w obiektywie" zachęcaliśmy do przedstawiania przestrzeni miasta w kontekście jego przemiany, kultury i muzyki, działań proekologicznych i rewitalizacyjnych. Proponowaliśmy też spojrzenie na architekturę Katowic, szczególnie na Spodek, który w ubiegłym roku świętował pięćdziesięciolecie swojego istnienia. W tym roku natomiast chcielibyśmy zaprosić mieszkańców, by zainteresowali się katowicką tradycją, tym bardziej że jest ku temu wyjątkowa okazja – przypomina Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego magistratu.
Dzięki włączeniu się ZPAF-u do projektu konkurs zyskuje ogromne wsparcie merytoryczne przy ocenie nadesłanych zdjęć i fantastyczną przestrzeń wystawienniczą.
- Jak co roku serdecznie zachęcam do udziału w konkursie. W czerwcu będzie wiele okazji ku temu, by wykonać konkursowe zdjęcie – czy to podczas jubileuszowych wydarzeń związanych z obchodami stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski czy w związku uroczystością Bożego Ciała, obchodzoną w Kościele Katolickim. W końcu też można wybrać się do Muzeum Historii Katowic czy Muzeum Śląskiego, albo na domowym strychu poszukać i sfotografować rodzinne pamiątki. Nie zapominajmy o Nikiszowcu, który sam w sobie jest pomnikiem historii, oraz o innych dzielnicach Katowic – podpowiada Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF. - Zachęcałbym też, by zwrócić uwagę na kompozycję zdjęcia, bo oprócz walorów promocyjnych, odnoszących się do Katowic, będziemy oceniali też wartość artystyczną fotografii – dodaje.
Zasady konkursu, poza terminem nadsyłania prac, nie ulegają zmianie. Należy pamiętać, by do zdjęć (maksymalnie można zgłosić trzy fotografie) dołączyć oświadczenie, które wraz z regulaminem jest dostępne na stronie: www.katowice.eu.
Zgłoszenia można przesyłać do 14 października 2022 r. pocztą elektroniczną pod adresem: fun@katowice.eu lub pocztą tradycyjną pod adresem: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice. Fotografie, zapisane na płycie CD lub na innym nośniku elektronicznym, można też dostarczyć osobiście do Wydziału Promocji (ul. Rynek 13, pierwsze piętro, pokój 116).