Wiadomości z Katowic

Konkurs "Katowice w obiektywie 2023"

  • Dodano: 2023-05-10 06:00, aktualizacja: 2023-05-10 06:18

Wystartowała kolejna edycja konkursu „Katowice w obiektywie". Myślą przewodnią w czternastej odsłonie tego popularnego konkursu fotograficznego będzie „Miasto Nauki", co związane jest z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Katowice w obiektywie 2023

W tym roku na zdjęciach w konkursie „Katowice w obiektywie" chcemy zobaczyć naukę. Zachęcam, by szukać inspiracji w Katowicach, które otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024. Sam konkurs jest świetną szansą dla amatorów, ale i okazją dla zawodowców, gdyż autorzy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne, a ich prace konkursowe będą częścią kalendarza ściennego – mówi  Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Na zgłoszenia jest czas do października, ale być może trwająca matura, czy też zbliżająca się sesja studencka lub zakończenie roku szkolnego okażą się inspirujące. Jestem przekonany, że w tym roku czeka nas jeszcze sporo okazji do odnalezienia ciekawego kadru, wartego upamiętnienia, a kto wie – może i konkursowej nagrody – zachęca prezydent. 

Od pierwszej edycji, w konkurs „Katowice w obiektywie" angażuje się Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski. Spośród zgłoszonych do konkursu fotografii komisja, złożona z przedstawicieli Urzędu Miasta Katowice i Okręg Śląski Związku Polskich Artystów Fotografików, wybierze trzydzieści, z których zostanie przygotowana wystawa w należącej do ZPAF-u Galerii Katowice. Będzie ją można oglądać przez cały grudzień.

Trzy prace, które zyskają największe uznanie komisji, zostaną wyróżnione nagrodami pieniężnymi oraz zaproszeniem do udziału w warsztatach fotograficznych organizowanych przez ZPAF (trzecia nagroda). 

Dotychczas w konkursie „Katowice w obiektywie" zachęcaliśmy do przedstawiania przestrzeni miasta w kontekście jego przemiany, kultury i muzyki, działań proekologicznych i rewitalizacyjnych. Proponowaliśmy też spojrzenie na tradycję i naszą ikonę architektoniczną, jaką niewątpliwie jest Spodek – przypomina Marta Chmielewska, naczelnik wydziału promocji katowickiego UM.

Dzięki zaangażowaniu ZPAF konkurs zyskuje ogromne wsparcie merytoryczne przy ocenie nadesłanych zdjęć oraz fantastyczną przestrzeń wystawienniczą.

 Jak co roku serdecznie zachęcam do udziału w konkursie. Warto pamiętać, że aspekt nauki to też każdy zwyczajny dzień, kiedy poświęcamy się poznawaniu otaczającego nas świata. W końcu też można wybrać się na spacer i uwiecznić piękne i nowoczesne akademickie budynki – podpowiada Arkadiusz Ławrywianiec, prezes Okręgu Śląskiego ZPAF. - Zachęcałbym też, by zwrócić uwagę na kompozycję zdjęcia, bo oprócz walorów promocyjnych, odnoszących się do Katowic, będziemy oceniali też wartość artystyczną fotografii – dodaje.

Szczegóły na temat konkursu „Katowice w obiektywie" są przedstawione w regulaminie, który wraz
z oświadczeniem jest dostępny na miejskiej stronie katowice.eu oraz na stronie ZPAF-u zpaf.katowice.pl. Do konkursu jedna osoba może zgłosić maksymalnie trzy fotografie.

Zgłoszenia można przesyłać do 13 października 2023 r. pocztą elektroniczną na adres: fun@katowice.eu lub pocztą tradycyjną: Urząd Miasta Katowice – Wydział Promocji, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice. Fotografie, zapisane na płycie CD lub na innym nośniku elektronicznym, można też dostarczyć osobiście do Wydziału Promocji (ul. Rynek 13, pierwsze piętro, pokój 116).

W grudniu 2021 roku ogłoszono przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024 przez Stowarzyszenie EuroScience oraz odbyło się podpisanie umowy Konsorcjum Akademickiego EMN 2024. Jest to jedyne takie konsorcjum w Polsce, które wspólnie działa na tak szeroką skalę. Uczelnie wchodzące w jego skład kształcą praktycznie na każdym możliwym kierunku: od nauk ścisłych, medycznych, przez humanistyczne, po sztukę i sport. Katowice są pierwszym w historii miastem z Europy Środkowo-Wschodniej uhonorowanym tym tytułem. W 2024 r. Katowice będą organizatorem konferencji naukowej EuroScience Open Forum 2024. To bardzo prestiżowe wydarzenie o charakterze naukowym i technologicznym, które przyciąga największe autorytety ze świata nauki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również