Wiadomości z Katowic

Do Tychów przez Ochojec i Murcki koleją - przetarg na budowę nowych przystanków ponowiony

  • Dodano: 2022-08-23 19:30

W ramach modernizacji linii 142, PKP PLK ponowiło przetarg na budowę czterech nowych przystanków na trasie Katowice – Tychy. Pociągi będą zatrzymywać się między innymi na stacjach Murcki czy Ochojec.

Alternatywne połączenie Katowic z Tychami

Linia 142, która do tej pory obsługiwała ruch towarowy, jest obecnie modernizowana i planowo ma być alternatywną trasą, łączącą Katowice z Tychami. W ramach jej rewitalizacji planowane jest wybudowanie czterech nowych przystanków: Katowice Ochojec, Murcki, Kostuchna oraz Podlesie Saska. To spore ułatwienie dla mieszkańców choćby takich dzielnic jak Ochojec, czy Murcki, przez które to stacje wcześniej nie jeździły pociągi do Tychów. Sama inwestycja realizowana będzie w latach 2022 – 2023, a przystanki, które dzięki niej powstaną, mają być wyposażone we wiaty i oświetlenie. Perony będą jednokrawędziowe i posiadać mają ułatwienia dla osób z ograniczeniami ruchowymi. W ramach dalszych ułatwień, do peronów będą także prowadzić ścieżki z wypukłą fakturą.

Modernizacja linii 142

Linia 142 to ważny odcinek obwodnicy całego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, który wykorzystywany jest obecnie do ruchu towarowego. Jeszcze przed rokiem 1994 obsługiwał on pociągi pasażerskie, jednak później wyłączono odcinek Ligota - Ochojec - Murcki - Kostuchna – Tychy z ruchu osobowego. Odbudowa linii odbywa się w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” oraz wpisuje w plan budowy Kolei Metropolitalnej. W kwietniu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia uzyskała finansowanie na aż sześć projektów zgłoszonych do programu Kolej Plus, a odcinek, który zakłada odbudowę wspomnianych przystanków to projekt o nazwie „Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Tychy – Katowice Murcki – Katowice Ligota linii kolejowej nr 142”. W ramach inwestycji ma również dojść do przebudowy całego układu drogowego. Wartość inwestycji to ponad 9 milionów złotych.

Nowe linie sposobem na wykluczenie komunikacyjne

Jak możemy przeczytać na stronie metropoliagzm.pl. koncepcja Kolei Metropolitalnej i związany z nią program Kolej Plus mają być odpowiedzią na wykluczenie komunikacyjne mieszkańców Śląska i Zagłębia, i ułatwić im dostęp do szybkich i wygodnych połączeń między miastami. Na całą inwestycję przeznaczono miliard złotych. Warto zaznaczyć, że realizacja inwestycji w ramach samego programu Kolej Plus potrwa do roku 2028. Jeśli chodzi o sam projekt przystankowy, na liście podstawowej w województwie śląskim znajduje się 13 lokalizacji. Przystanki będą modernizowane, lub budowane na nowo.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Mieszkaniec

    No to auta w ochojcu będą stać

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również