Wiadomości z Katowic

Konsultacje społeczne kolejnych odcinków velostrad

  • Dodano: 2024-07-08 10:15

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zaprasza na konsultacje społeczne koncepcji technicznej kolejnego fragmentu Velostrady nr 6. Tym razem chodzi o przedłużenie trasy, która powstaje w właśnie między katowickimi dzielnicami Brynów i Giszowiec, w kierunku Mysłowic. Na swoje konsultacje zaprasza również Sosnowiec.

Zadaniem koncepcji technicznej jest przygotowanie wstępnego projektu przebiegu velostrady, który stanie się podstawą do dalszych prac projektowych. Podstawą konsultacji velostrady Katowice-Mysłowice są badania geoankietowe dostępne w Internecie. Pozwolą one wszystkim zainteresowanym na partycypację w procesie powstawania Velostrady. GZM zaprasza również na spotkanie stacjonarne, które odbędzie się 18 lipca w Katowicach.

Konsultowany odcinek jest fragmentem Velostrady nr 6. Jego długość to 4,7 km, z czego 2,8 jest położone na terenie Katowic, pozostałe 1,9 – Mysłowic. Razem z budowanym obecnie fragmentem (4,4 km) daje to łącznie ponad 9 km długości.

Na kole z Katowic do Mysłowic

Konsultowany przebieg Velostrady rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ul. Kolistą w katowickim Giszowcu i biegnie śladem dawnej kolei piaskowej. Dołem przechodzi pod ul. Szopienicką, łącząc się z istniejącą tam infrastrukturą rowerową, a następnie przekracza autostradę A4 istniejącymi wiaduktami kolejowymi, które zostaną wyremontowane. Dzięki zaplanowanym w tym rejonie łącznikom możliwy będzie dojazd do stawu Bolina i katowickiego Janowa oraz do ul. Ceramicznej na Giszowcu.

Przy styku z ul. Mikołowską w Mysłowicach Velostrada schodzi ze śladu dawnej linii kolejowej i wiedzie wzdłuż drogi publicznej, aż do przekroczenia ul. Obrzeżnej Zachodniej. Tutaj rozwiązania projektowe uwzględniają ewentualne plany związane z Drogową Trasą Średnicową Wschód. Dalej Velostrada biegnie do ronda im. rtm. Pileckiego, przy wjeździe do centrum Mysłowic.

Terminy

Badania ankietowe trwają od 5 do 21 lipca 2024 r. Każdy może wyrazić swoją opinię na temat Velostrady i tego, w jaki sposób może ona wpłynąć na mobilność mieszkańców GZM. Respondenci mogą podzielić się swoją spostrzeżeniami, wiedzą i pomysłami. Ankieta zawiera pytania jednokrotnego i wielokrotnego wyboru, a także pytania otwarte. Tego typu narzędzia w procesie konsultacji społecznych odgrywają istotną rolę w poznaniu opinii mieszkańców zainteresowanych tematem, ale mniej zaangażowanych i niekoniecznie skłonnych do udziału w spotkaniach na żywo. Ankieta do wypełnienia: Geoankieta (lopi.io)

GZM zaprasza również na spotkanie stacjonarne, które odbędzie się 18.07.2024 r. w Metrolabie, na rogu ulic Młyńskiej i Pocztowej przy katowickim rynku. Przedstawiciele wykonawcy koncepcji pokażą zakres i funkcję przygotowywanego opracowania, a także bariery i wyzwania, jakie stawiał przed nimi proces projektowy. Początek spotkania o godzinie 17.00. Wstęp wolny – rejestracja na spotkanie nie jest konieczna.

Konsultacje w Sosnowcu

Również 5 lipca na platformie konsultacyjnej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu zostały uruchomione konsultacje społeczne koncepcyjnego przebiegu Velostrady nr 1 i 7 na terenie Gminy Sosnowiec, opracowanego w ramach programów funkcjonalno-użytkowych. Konsultacje potrwają do 19 lipca.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również