Wiadomości z Katowic

Krasnalka Krystynka stanęła przy Teatrze Śląskim w Katowicach

  • Dodano: 2023-08-25 06:30, aktualizacja: 2023-08-24 21:28

Niewielkie rzeźby krasnali to symbol Wrocławia, w liczbie stale rosnącej, umieszczane są w tym mieście od 2005 roku. Teraz jeden z nich stanął obok Teatru Śląskiego w Katowicach. To krasnalka Krystynka.

Kolejny krasnal w kolekcji Katowic

- To rzeźba, która stanowi także upamiętnienie bardzo mocno związanej z Katowicami Krystyny Bochenek – autorki wielu akcji i inicjatyw społecznych, pomysłodawczyni ogólnopolskiego dyktanda i corocznych imieninowych zjazdów Krystyn. W przestrzeni miasta mamy już mural upamiętniający Krystynę Bochenek, w Galerii Artystycznej znajduje się jej popiersie, teraz dołącza do tego wrocławskiego krasnalka, która jest jednocześnie symbolem śląskich Krystyn, każdego roku spotykających się, by razem obchodzić swoje święto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że w okolicach Teatru Śląskiego, gdzie rzeźba została postawiona każdego roku spotka się z katowickimi Krystynami w okolicach ich imienin.

Organizatorem tego wydarzenia oraz Ogólnopolskich Zjazdów Krystyn jest Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek w Katowicach.

- Podczas 26. Ogólnopolskiego Zjazdu Krystyn, który w marcu 2023 roku odbył się we Wrocławiu, by upamiętnić to spotkanie, stworzono figurkę krasnalki Krystynki. To hołd Miasta Wrocławia dla twórczyni ruchu Krystyn Świętej Pamięci wicemarszałek Senatu Krystyny Bochenek – tłumaczy Krystyna Gaczek, prezes Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek.

Wyjątkowe miejsce dla Krystyny Bochenek

Rzeźbę przekazał osobiście Krystynom prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Z prezydentem Katowic, Marcinem Krupą uzgodniono, że krasnalka Krystynka stanie przed Teatrem Śląskim przy ul. Warszawskiej 2 w Katowicach.

- To miasto, w którym Krystyna Bochenek mieszkała i pracowała, najpierw w Radiu Katowice, a potem w biurze senatorskim, które mieściło się właśnie w siedzibie Teatru Śląskiego. Stąd też pomysł na lokalizację miejsca, w którym zamontowano figurkę – dodaje Krystyna Szaraniec, prezes honorowa Stowarzyszenia Krystyn im. Krystyny Bochenek.

W uroczystości udział wzięli bliscy śp. Krystyny Bochenek, w tym m. in. córka - Magdalena Bochenek-Kępa, siostra Barbara Fudala z siostrzeńcem Adamem, a także dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach Robert Talarczyk, senator RP Halina Bieda oraz zastępca dyrektora Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego Wrocławia Alfred Wagner. Uroczystość zakończył koncert jazzowy w wykonaniu Krystyny Durys z Gdańska, który odbył się w sali Kameralnej Teatru Śląskiego.


Stowarzyszenie Krystyn im. Krystyny Bochenek powołane zostało na spotkaniu założycielskim 8 grudnia 2011 r. w Teatrze Śląskiem im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, jako kontynuator założonego w 1998r. przez Krystynę Bochenek społecznego ruchu kobiet o imieniu Krystyna. Stowarzyszenie oprócz działalności statutowej prowadzi i wspiera działalność charytatywną. Ponadto Krystyny 13 marca corocznie, począwszy od 1998 roku, spotykają się, by wspólnie przeżywać osobiste święto.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również