Początek roku szkolnego już za nami. Wszystkich uczniów i nauczycieli czeka powrót do codziennych obowiązków. Muzeum Śląskie wychodzi naprzeciw trudom współczesnego nauczania i przypomina o swojej ofercie edukacyjnej skierowanej do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz przedszkoli.
Z nauką za pan brat
Nauczyciele w zakładce pn. Edukacja online na stronie Muzeum, mają do dyspozycji m.in. karty pracy dostosowane do wieku swoich uczniów. Dla klas IV–VI szkół podstawowych przygotowano dwa tematy. Jeden z nich to „Ze średniowieczem za pan brat”, dzięki któremu uczniowie poznają ramy czasowe epoki, będą potrafili scharakteryzować styl romański i gotycki, porównają modę damską i męską tamtego okresu, a także będą musieli wykazać się kreatywnością, wykonując zadanie wymagające dłuższej formy pisemnej. Drugi temat, który nosi tytuł „Niezwykłe Muzeum Śląskie”, przybliży najważniejsze zasady zwiedzania placówki muzealnej, umożliwi również poszerzenie wiedzy na temat kolekcji malarstwa polskiego i plastyki nieprofesjonalnej. Dodatkowo uczniowie będą mogli poznać lub utrwalić sobie fakty z historii Górnego Śląska.
Dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych sporządzone zostały karty: „Sztuka współczesna – nurty i kierunki”; „Główne kierunki w malarstwie polskim w XIX w.”; „Sztuka gotycka” oraz „Poznaj Muzeum Śląskie ”. Każda z nich rozwija ogólnie pojętą wiedzę o sztuce, przybliża też różne okresy z historii malarstwa. Uczniowie będą mogli przećwiczyć umiejętność rozpoznawania stylów malarskich oraz rzetelnego wyszukiwania informacji w sieci na dany temat.
Inną formę aktywności stanowią warsztaty wideo prowadzone przez edukatorkę Małgorzatę Pękalę. W swoich instruktażowych filmikach pokazuje ona między innymi, jak wykonać modele talerzyków i filiżanek ze zbiorów Muzeum Śląskiego. W innym uczy, jak stworzyć sieć wspomnień z własnego życia inspirowaną wystawą „Counting memories” japońskiej artystki Chiharu Shioty. Kolejne filmiki przybliżają architekturę Muzeum, a ostatni z nich uczy kreatywności przy wykonywaniu wymyślonych zwierzaków z opakowań po jajkach metodą upcyklingową, której głównym celem jest dawanie nowego życia odpadom lub przedmiotom bezużytecznym.
Przygotowano też dwie aktywności dla dzieci
Pierwsza z nich obejmuje wyreżyserowanie spektaklu kukiełkowego na podstawie wiersza Jana Brzechwy „Na straganie” według załączonej instrukcji. Druga natomiast pozwoli najmłodszym na poznanie zbiorów naszego Muzeum za pomocą kolorowanek opartych na obrazach prezentowanych w Galerii sztuki polskiej 1800–1945.
Edukacja może być kreatywna i przyjemna zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Warsztaty przygotowane przez Muzeum Śląskie mogą stanowić świetne uzupełnienie materiału z lekcji albo powtórzenie przyswojonych już wiadomości.