Wiadomości z Katowic

Kryzys przyjaźni, załamanie psychiczne i kryzys. Próżnia prześwietlona w BDK

  • Dodano: 2024-05-13 10:15

Próżnia prześwietlona to instalacja dźwiękowa oparta na korespondencji Bronisława Malinowskiego i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Jest to pierwsza część swobodnej trylogii stworzonej we współpracy reżysera Lukasa Jiřički i kompozytora Jacka Sienkiewicza z trio aktorów, performerów i improwizatorów głosowych. Trylogia koncentruje się na trzech różnych formach kryzysu, załamania i dewastacji psychiki, przyjaźni, wiary i natury.

Kryzys przyjaźni, załamanie, psychika

Pierwsza część, zatytułowana Próżnia prześwietlona, ukazuje kryzys przyjaźni między dwiema wybitnymi postaciami polskiej literatury, malarstwa, teatru (Witkiewicz) i antropologii (Malinowski), przyjaźni, która rozpada się z powodu kryzysu psychicznego Witkiewicza, wspólnej uciążliwej podróży do Nowej Gwinei, która została wkrótce przerwana przez wybuch I wojny światowej.

Niespotykana kompozycja

Kompozycja zostanie zaprezentowana jako przestrzenna instalacja dźwiękowa na wielokanałowym Soundsystemie BDK 2.0. Chociaż jest to pojedynczy utwór, jego forma jest plastyczna, zmienna i reprezentuje różne podejścia do formy muzycznej. Elektronika, perkusja, psychodelia, szczeki, wycie, bity. Mozaika dźwiękowego szaleństwa.
Utwór miał swoją radiową premierę w 2017 roku jako inauguracja działalności Studia Teatralnych Form Eksperymentalnych im. Eugeniusza Rudnika i była emitowana na antenie Polskiego Radia.

  • Adaptacja i reżyseria: Lukkas Jiřička
  • Muzyka: Jacek Sienkiewicz.
  • Występują: Mirosław Zbrojewicz, Klara Bielawka i Antoni Beksiak
  • Scenografia: Andrzej Brzoska.

Wstęp wolny! Liczba miejsc ograniczona.
Biuro Dźwięku Katowice (Katowice Miasto Ogrodów IK II p.)
Plac Sejmu Śląskiego 2

Kilka słów o reżyserze i kompozytorze

Lukas Jiřička – dramaturg teatralny, reżyser projektów radioartowych (przede wszystkim dla Czeskiego Radia), twórca instalacji galeryjnych i filmów oraz publicysta (A2, HIS Voice, Respekt, Souvislosti, Hospodařské noviny, Glissando, Didaskalia, Ultra Sounds, OĄza neklidu itp.). Studiował literaturę porównawczą na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Karola w Pradze oraz dramaturgię na Wydziale Teatralnym Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, gdzie uzyskał także stopień doktora. W ramach studiów odbył staże w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, gdzie był asystentem Krystiana Lupy, oraz w Instytucie Teatrologii Stosowanej w Giessen. Jest jednym z dramaturgów festiwalu muzyki „innej” Stimul w Pradze. Pracuje jako redaktor i tłumacz z języka polskiego. 

Jacek Sienkiewicz to jeden z pionierów i najważniejszych postaci polskiej sceny elektronicznej ostatnich dwóch dekad. Zaczynając od wczesnych brzmień acid i rave, a w ostatnich latach skłaniając się ku zaawansowanym, dźwiękowym eksperymentom, jest autorem kilku albumów i ponad 50 winylowych singli, których zawartość rozpięta jest pomiędzy minimal techno, a abstrakcyjnymi ambientowymi impresjami. Zawsze kroczący swoją drogą, rozwija swoje charakterystyczne brzmienie poza dominującymi trendami. Od 1999 prowadzi swoją wytwórnię Recognition, za pośrednictwem której odkrywa i promuje nietuzinkowych polskich artystów.
 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również