Wiadomości z Katowic

Lato w Kato - sprawdźcie, ile dobrej zabawy czeka na Was w Katowicach!

  • Dodano: 2021-06-28 08:15, aktualizacja: 2021-06-28 06:41

W Katowicach nadchodzące lato wypełnione będzie muzyką, sportem, zabawą. W mieście zapanuje prawdziwie wakacyjny klimat. Zaplanujmy spacer, wyciągnijmy rower z piwnicy – w Katowicach mamy 180 kilometrów tras rowerowych, a powstają kolejne! Ci, którzy tęsknią za ciszą i zielenią, mogą przenieść się daleko od centrum – na Dolinę Trzech Stawów czy do parków. Ci, którzy wolą centrum, mogą przysiąść pod... palmami. Główny plac miasta odżywa po roku pandemii, a w letnie miesiące nie zabraknie tu atrakcji. 

W tym roku wszyscy poszukujący zarówno duchowej uczty, jak i inteligentnej rozrywki powinni pojawić się na spektaklach Letniego Ogrodu Teatralnego. W wakacyjne niedziele park Kościuszki zapewni niezwykła scenerię dla koncertów promenadowych. Galeria Szyb Wilson będzie gościła Art Naif Festiwal. Artyści uraczą nas kolorową i optymistyczną sztuką naiwną. Zaś ducha sportowej rywalizacji do miasta przywiozą kolarze Tour de Pologne. Organizatorzy wytyczyli trasę tak, żeby prowadziła przez najbardziej zielone zakątki Katowic, gdzie można pięknie kibicować. 

Najbliższe miesiące w Katowicach będą wypełnione po brzegi dobrą zabawą. To setki wydarzeń i warsztatów, które będą odbywać się na co dzień w domach kultury, bibliotekach czy ośrodkach sportowych. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. W tym szczególnym okresie, pomimo wakacyjnej pogody, pamiętajmy o zaleceniach sanitarnych i zaleceniach organizatorów wydarzeń związanych z bezpieczeństwem. 

Kulturalne lato

Dzieci i młodzież pozostająca przez okres wakacyjny w mieście nie będą narzekać na brak możliwości aktywnego spędzenia czasu. Miejskie instytucje kultury przygotowały na okres kanikuły zróżnicowany program zajęć. Miejskie domy kultury oferują młodym katowiczanom ciekawe zajęcia plastyczne, teatralne i aktorsko-dubbingowe, łączące muzykę i ruch oraz śpiew, rozwijające umiejętności z zakresu rękodzieła artystycznego. Najmłodsi uczestnicy będą mieli okazję do twórczego rozwijania swoich zainteresowań w ramach zabaw nawiązujących do popularnych bajek, w tym zajęć z malowania twarzy, a także gier, quizów i konkursów.  Dla wszystkich kategorii wiekowych przygotowano ofertę różnorodnych warsztatów twórczych. Będzie wiele okazji, aby wyjść w teren i odkrywać ciekawe przyrodniczo zakątki Katowic, takie których istnienia nie podejrzewaliśmy. Inne imprezy z kolei odbędą się w parkach. Młodzież odwiedzi także galerię Szyb Wilson, gdzie zapozna się z dziełami twórców nieprofesjonalnych z całego świata, pozna kulisy telewizji, a nawet przeniesie się w kosmos w ramach projektu FUTURE ARTIST. Więcej informacji na stronach poszczególnych instytucji.

Muzyka w cieniu drzew, czyli wracają koncerty promenadowe

Uwielbiane przez katowiczan koncerty promenadowe w Parku Kościuszki wracają w wakacje. Pod koniec lipca niedzielne przedpołudnia ponownie będą rozbrzmiewać muzyką. Od kilkudziesięciu lat wakacyjne niedziele w Parku Kościuszki przyciągają setki miłośników dobrej muzyki. Muzyka klasyczna, operetka, lekka muzyka rozrywkowa – w otoczeniu przyrody i w letnim słońcu brzmi jeszcze przyjemniej. 

Pandemia nie ułatwia organizacji koncertów, nawet plenerowych, jednak już od niedzieli 25 lipca muzyka znów będzie rozbrzmiewać w pięknym otoczeniu katowickiego parku. Koncerty promenadowe słyną z różnorodności, zarówno w doborze zapraszanych artystów, jak i repertuaru. Widać to dobrze już w pierwszych dwóch propozycjach. 

Muzyczne lato otworzy zespół Symetrio. To trzy akordeony wsparte przez perkusję. Zespół powstał w 2014 roku, jego celem jest ukazywanie piękna i wszechstronności akordeonu. Występowali w najlepszych polskich salach koncertowych (NOSPR, NMF), często pojawiają się za granicą. Repertuar Symetrio jest bardzo szeroki, począwszy od baroku, przez klasycyzm, muzykę bałkańską i folkową aż po autorskie kompozycje. 

Zupełnie inny klimat przyniesie pierwszy koncert w sierpniu. W parku Kościuszki usłyszymy wtedy zespół Zośka. Laureaci programu Dzielnica Brzmi Dobrze łączy muzykę elektroniczną z alternatywą, proponując brzmienia z pogranicza popu i chilloutu, wzbogacone o żywe instrumenty. 

Wstęp na koncerty jest wolny, jednak mogą obowiązywać ograniczenia w zależności od aktualnych obostrzeń pandemicznych. Więcej informacji na www.miasto-ogrodow.eu.

Art Naif Festiwal – Polska!

Kolejna edycja Art Naif Festiwal rozpoczęła się 25 czerwca i potrwa do 11 września. Z powodu trwającej pandemii, która utrudnia organizację wydarzenia na skalę międzynarodową, w tym roku motywem przewodnim jest naiwna sztuka polska. 

Postindustrialne wnętrze Galerii Szyb Wilson wypełnione będzie kolorową, radosną i odświeżającą sztuką artystów nieprofesjonalnych, sztuką płynącą „prosto z serca do serca", przynoszącą optymizm i nadzieję. Więcej: artnaiffestiwal.pl.

Odpust u babci Anny

Wydarzenie nawiązuje do święta patronki kościoła w Nikiszowcu. Jest świętem całej społeczności dzielnicy, jednym z symboli udanej zmiany rewitalizacyjnej. Odpust jest organizowany przez Stowarzyszenie Fabryka Inicjatyw Lokalnych we współpracy z miastem. 

W tym roku Odpust odbędzie się 25 lipca w godz. 10.00-20.00. Organizatorzy spodziewają się ponad 100 wystawców z całej Polski. Na stoiskach zobaczymy oryginalne rękodzieło, dla smakoszy kuchni regionalnej czekać będzie kilkanaście stoisk z produktami spożywczymi. W planach są także ogródki restauracyjne, a przed kościołem tradycyjne budy odpustowe ze śląskimi maszketami. Będzie też można posłuchać m.in. Orkiestry Dętej Wieczorek, Chóru Mieszanego „Ogniwo", kapeli podwórkowej i innych artystów. Dla dzieci przygotowano karuzelę łańcuszkową „keciok" oraz warsztaty artystyczne. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach prowadzić będzie zbiórkę krwi. W planach jest także zbiórka publiczna, której celem będzie zebranie funduszy na czyszczenie murów osiedla z graffiti. Więcej: facebook.com/JarmarkNaNikiszu/

Poznaj drzewa – pomniki przyrody

Mają nawet 300 lat i ponad 4 metry obwodu – warto poznać katowickie pomniki przyrody! Na terenie Nadleśnictwa Katowice, w granicach administracyjnych naszego miasta znajduje się wiele drzew - pomników przyrody. Najstarsze są najprawdopodobniej buki w Giszowcu. Osiem imponujących drzew przy ul. Górniczego Stanu ma blisko 300 lat i około 365 cm obwodu. Zaś w Kostuchnie w osadzie leśnej, przy ul. Sołtysiej można znaleźć 170 letni klon zwyczajny i prawie 250 letni jesion wyniosły. 

Przy wejściu do Rezerwatu „Las Murckowski" wita nas również piękny, ponad 250 letni buk. Przy trasie rowerowej na Hamerli (osada leśna w południowej części Lasów Murckowskich) spotkać można piękny okaz dębu szypułkowego - Tadeusz. Zwany jest również przez lokalną społeczność Hamerlokiem. Tadeusz ma 440 cm obwodu i około 300 lat. 

Te okazałe drzewa to nie tylko pomniki przyrody, ale prawdziwi świadkowie historii - dawnej Puszczy Śląskiej i czasów Habsburgów.

Las palmas

Leżaki i palmy, a nad głowami czysty błękit? Plażowa atmosfera w mieście?  Znajdziecie ją w samym centrum miasta. Można przysiąść na leżaku i choć przez chwilę poczuć się jak na wakacjach w Las Palmas. Pamiętajcie jednak, że kąpiele w fontannach są zabronione!

W czasie wakacji w tej okolicy odbywać się będzie "Salsa pod palmami". Polecamy śledzić profil miasta na facebooku, gdzie wkrótce znajdzie się więcej informacji. 

Co trzy stawy to nie jeden. A co dopiero pięć!

Wizyta na Dolinie Trzech Stawów to wyjątkowo kusząca propozycja. Dla wielbicieli czynnego wypoczynku przygotowano jedną z najlepszych w Polsce trasę rowerowo-rolkową. Można tu też popływać, poopalać się czy  wypożyczyć  kajaki. 

A jak dla kogoś trzy stawy to mało, to mamy jeszcze Dolinę Pięciu Stawów. Teren ten niebawem czeka rewitalizacja (trwa właśnie projektowanie), ale już teraz można wybrać się tu na spacer bądź na kąpielisko. Na  spacer  weź  lornetkę i atlas ptaków. Jeśli cierpliwie poczekasz w ciszy, to możesz wypatrzyć ciekawe gatunki! Okolice stawów Morawa, Borki oraz trzech Hubertusów tworzą urokliwy kompleks przyrodniczo-krajobrazowy.

Rowerowy freestyle na dachach budynków

Rowerowy freestyle na dachach budynków? Czemu nie! 19-21 sierpnia Katowice zamienią się w światową stolicę sportów rowerowych. Najlepsi zawodnicy powalczą o punkty do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata FMB i dziką kartę na Zawody Crankworx w Nowej Zelandii. Nie możesz tego przegapić!

Tego lata na dachach katowickich budynków pojawi się światowa czołówka rowerowego freestyle'u. Bracia Godziek i najlepsi zawodnicy z wszystkich części globu staną do walki o zwycięstwo, w pierwszej edycji szalonych zawodów Red Bull Roof Ride. Jak sama nazwa wskazuje, Red Bull Roof Ride to zawody rowerowe, w trakcie których riderzy będą rywalizować na specjalnym torze, poprowadzonym z dachu MCK, w samym sercu Katowic.

Piano-Tężnia Festiwal

W każdą niedzielę między 11 lipca a 22 sierpnia melomani powinni pojawić się w amfiteatrze w parku Zadole, gdzie odbywać się będzie Piano-Tężnia Festiwal. W pięknych okolicznościach przyrody posłuchać będzie można dzieł Chopina, Beethovena, Haydna w wykonaniu wybitnych muzyków. Szczegóły: www.mdkligota.pl.

OFF Festival Katowice: Przenosimy festiwal na przyszły rok

– Festiwal przenosimy na pierwszy weekend sierpnia 2022 roku, ale nie tracimy ducha – napisali organizatorzy jednego z najważniejszych w kraju festiwali muzycznych. W tym roku w Dolinie Trzech Stawów zabrzmi jednak muzyka w ramach nowej formuły OFF Country Club.

Wszyscy pragniemy powrotu muzyki, koncertów i spotkań w takiej formie, jaką pamiętamy sprzed pandemii. „Pandemia jest w odwrocie, ale nie została opanowana na tyle, by udało nam się w tym roku zorganizować taki festiwal, o jakim marzymy i jakiego chcecie. Sytuacja epidemiologiczna i obowiązujące przepisy (dotyczące zarówno podróży międzynarodowych, jak i organizacji imprez plenerowych w Polsce) nie dają nam wyboru – musimy zaproponować wam spotkanie za rok" – czytamy w komunikacie. OFF Festival Katowice odbędzie się w dniach od 5 do 7 sierpnia 2022 roku.

Co ważne – karnety z roku 2020 i roku 2021 zachowują ważność. O szczegółach organizatorzy będą informować na bieżąco. „Z góry dziękujemy za to, że wykazujecie się cierpliwością i zrozumieniem, za ogromne wsparcie, jakie nam obiecujecie. Dzięki niemu wiemy, że OFF Festival nie tylko przetrwa, ale wrócimy wzmocnieni" – dodają. 

Jednak w tym roku muzyka będzie rozbrzmiewać w Dolinie Trzech Stawów – choć w kameralnym wymiarze: „Jeśli ktoś będzie chciał się spotkać przy muzyce w wiadomym terminie, tam gdzie zawsze, będzie miał taką możliwość! Zaprosimy was na koncerty w plenerze, na początku sierpnia – niebawem podamy do wiadomości artystów i warunki uczestnictwa". Koncerty będą osobno biletowane, niezależne od festiwalu.

Zmiana programu tegorocznej edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice!

Gwiazdy electropop, twórcy ambitnej elektroniki, znakomici didżeje oraz najciekawsze zjawiska na scenie rapowej – oto nowy lineup 16. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice. Tegoroczny festiwal odbędzie się między 29 lipca a 1 sierpnia na trzech scenach w Strefie Kultury oraz w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Z powodu trwającej pandemii część ogłoszonych wcześniej artystów, jak Underworld, The Streets, czy Cigarettes After Sex zagra w Katowicach w 2022 roku. 

Mimo zmian w programie formuła 16. edycji Tauron Nowa Muzyka Katowice pozostanie taka, jaką pokochała publiczność. W festiwalowy weekend na przełomie lipca i sierpnia w katowickiej Strefie Kultury staną trzy sceny – Main Stage, Club Stage oraz Newonce Stage. Koncert otwarcia odbędzie się w JAZBAR Muchowiec, a na koniec festiwalu zaplanowany jest bezpłatny FAJRANT na Sztauwajerach. Oba miejsca zlokalizowane są w katowickiej Dolinie Trzech Stawów. Festiwalowy „długi weekend" to niezapomniane wrażenia przy muzyce najciekawszych artystów elektroniki oraz rapu z Polski i ze świata.

– Sytuacja zmusiła nas do rewizji przyjętego wcześniej programu festiwalu. Mamy jednak przekonanie, że niezmiennie goście festiwalu będą mieli okazję obcować z wyjątkowymi artystami, z dużą reprezentacją polskiej sceny muzycznej – mówi Adam Godziek, współorganizator festiwalu z More Music Agency.

Zakupione dotychczas karnety przechodzą na przyszły rok, ponieważ cena wejściówek na tegoroczną edycję wydarzenia decyzją organizatorów będzie zdecydowanie niższa niż w latach poprzednich i będą na nią obowiązywały nowe bilety. Za dwudniowy karnet na tegoroczną edycję Tauron Nowa Muzyka Katowice fani zapłacą jedynie 199 zł. Osoby, które posiadają już karnety lub zakupią wejściówki na przyszłoroczny festiwal, za dwudniowy karnet na tegoroczną edycję festiwalu zapłacą jeszcze mniej, bo 149 zł. Cena nie obejmie jedynie kameralnego, ze względu na lokalizację i związane z nią możliwe obostrzenia, koncertu otwarcia, na który będą obowiązywać odrębne wejściówki w symbolicznych cenach. Dotychczasowe ceny wejściówek na edycję 2022 festiwalu będą obowiązywać do końca listopada br. Dla osób, które zakupiły wejściówki wcześniej, cena się nie zmieni. Niezmiennie każda osoba, która nabyła karnet lub bilet i nie może wziąć udziału w festiwalu, ma prawo zwrócić go w miejscu nabycia.

Licznych w Polsce fanów muzyki islandzkiej ucieszy występ GusGus. Na głównej scenie wystąpi również Floating Points. Równie intrygującą mieszankę prezentuje Andy Stott. Nie zabraknie też znakomitych didżejów: DJ Tennis to m.in. założyciel i szef wytwórni Life & Death. House reprezentować będzie Gerd Janson. Z kolei Jennifer Cardini słynie z pulsującej energii. W podwójnej roli wystąpi izraelski duet Red Axes. Natomiast w niedzielę Red Axes po raz kolejny zamkną festiwal w roli didżejów podczas bezpłatnej imprezy FAJRANT na Sztauwajerach. Równie energetyczny, w pełni elektroniczny live zaprezentuje Acid Arab. Globalny charakter ma również twórczość Afrodeutsche. W tym roku możemy liczyć na obfitą reprezentację najciekawszych zjawisk ze sceny rapowej. Jeden ze swoich ostatnich koncertów zagra zespół Syny. Kassa Overall to nowojorski muzyk jazzowy, MC i piosenkarz. Zarówno Zdechły Osa, jak i Kukon to prawdziwe fenomeny ostatnich miesięcy. Program dopełniają projekty firmowane przez Miłego ATZ, zespół LOWPASS oraz poświęcony muzyce brytyjskich ulic duet Święty Bass. (org)

Skorzystaj z kąpieli

Nie ma to jak wakacje nad wodą. Gdzie można bezpiecznie wypoczywać w Katowicach?

Basen Bugla i Rolna

•    Do  5 września

Poniedziałek – czwartek 10.00– 19.00; piątek – niedziela 9.00–19.00

Basen przy ul. Gliwicka 

•    Do  31 sierpnia

Poniedziałek – czwartek 10.00–19.00; Piątek – niedziela 9.00–19.00

Dolina Trzech Stawów - miejsce wykorzystywane do kąpieli

•    2 lipca – 30 sierpnia 

poniedziałek – niedziela 10.00–18.00  

Morawa - miejsce wykorzystywane do kąpieli 

•    17 lipca – 15 sierpnia

poniedziałek – niedziela 10.00–18.00  

Wodne place zabaw

Zapraszamy do korzystania z wodnych placów zabaw przy ul. Biedronek, Pułaskiego i Gliwickiej. Otwarte od 9.00 do 20.00.

Basen Burowiec

Obiekt czynny w godzinach: 06:15 – 22:00

Hala sportowa czynna jest do godziny 21:30

Ostatnie wyjście z pływalni i strefy saun o 21:30

Ostatnie godzinne wejście na basen o 20:30

Basen Brynów

Obiekt czynny w godzinach: 06:15 –  22:0

Ostatnie wyjście z pływalni i strefy saun o godz. 21:30

Ostatnie godzinne wejście na basen o 20:30

Dzieje się na Rynku

Przedstawiamy wybór wakacyjnych propozycji:

  • 10.07 - Bądź eko - kup ubranie z drugiej ręki i wymień starą roślinkę na nową!
  • 23.07 - Podróżuj bezpiecznie i ekologicznie - przedstawienie dla dzieci
  • 24-25.07 - Wakacyjne rozgrywki szachowe I etap
  • 31.07-01.08 - Wakacyjne rozgrywki szachowe II etap
  • 1.08 – 30.09 - Wystawa  Państwowego Instytutu Geologii
  • 7.08 - Salsa pod Palmami
  • 6-8.08 - Turniej koszykówki
  • 7.08 - Bądź eko  - kup ubranie z drugiej ręki i wymień starą roślinkę na nową!
  • 13-15.08 - Rynek Smaków Katowice
  • 27-29.08 - Jarmark Staroci XVI Edycja

MOSIR.docx             placówki kulturalne.docx

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również