Wiadomości z Katowic

Czystsza i bezpieczniejsza Rawa. Katowice i Wody Polskie łączą siły!

  • Dodano: 2025-03-10 12:00

Katowice i Wody Polskie łączą siły, by przywrócić Rawie należne miejsce w krajobrazie miasta. Podpisano list intencyjny, który zapoczątkuje działania na rzecz poprawy drożności koryta, jakości wód oraz bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Przełomowa współpraca dla czystej i bezpiecznej rzeki

7 marca w Katowicach podpisano list intencyjny, który inicjuje szeroko zakrojone działania na rzecz poprawy stanu Rawy. Dokument został sygnowany przez Katowickie Inwestycje S.A. oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w obecności prezydenta miasta Marcina Krupy i podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysława Koperskiego.

Inwestycja w bezpieczeństwo i ekologię

- Planowane działania oznaczają realne korzyści dla mieszkańców. W pierwszej kolejności poprawiona zostanie drożność i przepustowość koryta Rawy, by zmniejszyć ryzyko podtopień i lokalnych powodzi w jej sąsiedztwie. Działania ukierunkowane na wyeliminowanie dopływu zanieczyszczeń wpłyną na poprawę jakości wód i pozwolą na ich stopniową regenerację. Dodatkowo planowana rozbudowa sieci kanalizacji deszczowej oraz systemów retencji pozwoli na lepsze zarządzanie wodami opadowymi, zmniejszając problem podtapiania ulic i osiedli w czasie ulewnych deszczy - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Zmiany te będą miały także aspekt ekologiczny – rewitalizacja terenów nad Rawą obejmie uporządkowanie zieleni, rozwój błękitno-zielonej infrastruktury oraz poprawę estetyki miejskiej przestrzeni. W pierwszej kolejności zostaną zrealizowane analizy, a także wspólne z Wodami Polskimi działania na rzecz pozyskania finansowania dla inwestycji – dodaje prezydent.

Sprawdzone rozwiązania z rzeki Mlecznej

List intencyjny został podpisany przez przedstawicieli PGW Wody Polskie oraz Katowickich Inwestycji S.A. w obecności prezydenta Katowic Marcina Krupy i podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Przemysława Koperskiego. Dokument mówi o podjęciu współpracy, której celem jest zadbanie o koryto Rawy, a co za tym idzie bezpieczeństwo powodziowe oraz czystość jej wody.

- Współpracujemy już z Katowickimi Inwestycjami w zakresie rzeki Mlecznej. W tym przypadku również został podpisany podobny list intencyjny, a pierwsze efekty uporządkowania rzeki zostały zrealizowane. Planujemy też pozyskać środki na kolejne prace. Ten wypracowany model wspólnych, sprawdzonych działań chcemy powielić i wykorzystać przy zadbaniu o Rawę - mówi Jan Grygier, Zastępca Dyrektora ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Zakres przedsięwzięcia dotyczący rzeki Mlecznej obejmował m.in. oczyszczenie skarp i dna rzeki wraz z usunięciem zatorów, czyszczenie przepustów i mostów w rejonie ulic: Kornasa, Wojska Polskiego, Armii Krajowej, Wilczewskiego, Grottgera, Niskiej, Tunelowej, Kanałowej, Grota-Roweckiego, Uniczowskiej, Zaopusta, a także uzupełnienie wyrw brzegowych i formowanie oraz zagęszczanie nasypów. Pierwszy etap działań utrzymaniowych objął odcinek o długości ponad 7 km.

Błękitno-zielona przyszłość Katowic

Przy współpracy z PGW Wody Polskie miasto Katowice będzie reprezentowane przez miejską spółkę Katowickie Inwestycje S.A. Realizuje ona projekty z zakresu infrastruktury kanalizacyjnej, ale także obiektów kubaturowych oraz rozwiązań drogowych.

- Rawa to nie tylko ciek wodny – to część historii i przyszłości Katowic. Chcemy, by stała się czystą i bezpieczną rzeką, a nie problemem urbanistycznym. To kolejny krok w kierunku rewitalizacji przestrzeni miejskiej – mówi Andrzej Hołda, prezes Katowickich Inwestycji S.A.

Błękitno-zielona infrastruktura to sposób na naturalne zarządzanie wodami opadowymi i adaptację miast do zmian klimatu. W praktyce oznacza to wprowadzenie rozwiązań, które pomagają wodzie deszczowej wsiąkać w grunt, zamiast zalewać ulice i chodniki. Zbiorniki rozsączające, zielone dachy, ogrody deszczowe czy zbiorniki retencyjne nie tylko zatrzymują wodę tam, gdzie jest potrzebna, ale także poprawiają mikroklimat i wpływają na jakość powietrza. To ważne, by uodparniać przestrzeń miejską na wpływ zmieniających się warunków klimatycznych, gwałtownych opadów deszczu oraz długich okresów suszy.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również