Wiadomości z Katowic

Leczenie alkoholików - wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat choroby alkoholowej

  • Dodano: 2021-08-23 11:00, aktualizacja: 2022-01-21 16:57

Alkoholizm to jedno z najbardziej popularnych uzależnień. Należy pamiętać, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która wymaga długofalowego leczenia. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat choroby alkoholowej oraz leczenia alkoholizmu!

Alkoholizm jest problemem, który dotyczy coraz większej liczby osób. Aby wyjść z nałogu, konieczne jest leczenie alkoholizmu za pomocą odpowiedniej terapii. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób leczyć alkoholizm, zapoznaj się z naszym artykułem.

Czym jest choroba alkoholowa i jakie są jej fazy?

Choroba alkoholowa oznacza zarówno psychiczne, jak i fizyczne uzależnienie od alkoholu etylowego. Można wyróżnić cztery podstawowe fazy choroby alkoholowej, które zostały opisane przez amerykańskiego lekarza E.M. Jedlinka w pracy naukowej "Koncepcja alkoholizmu". Przedstawiają się one następująco:

  1. Faza wstępna - nazywana jest inaczej piciem towarzyskim. Na tym etapie człowiek nie pije w samotności, ale szuka okazji do picia – m.in. często wychodzi na imprezy. W tej fazie osoba chora zauważa, że alkohol jest w stanie złagodzić przykre stany emocjonalne.
  2. Faza ostrzegawcza – zaczyna się w momencie pojawienia się pierwszej luki pamięciowej (czyli tzw. palimpsestu) – potocznie określanej jako „urwanie filmu”. Na tym etapie człowiek zaczyna pić w samotności. Zwykle w tej fazie pojawiają się wyrzuty sumienia z powodu picia.
  3. Faza krytyczna – oznacza utratę kontroli nad piciem. Alkoholik zaniedbuje pracę, rodzinę, przestaje dbać o swój wygląd. Całe jego życie koncentruje się wokół alkoholu. W tej fazie pojawia się również tzw. głód alkoholowy, który jest pierwszym fizycznym symptomem uzależnienia.
  4. Faza przewlekła – charakteryzuje się występowaniem wielodniowych ciągów alkoholowych. Na tym etapie alkoholik jest w stanie pić niemal bez przerwy. Obniża się także tolerancja na alkohol – osoba chora jest stale nietrzeźwa. Próby odstawienia alkoholu kończą się tzw. zespołem abstynencyjnym. Obejmuje on takie objawy jak m.in. ból głowy, drżenie rąk, osłabienie, lęki, zaburzenia snu.

Jak wygląda leczenie uzależnienia od alkoholu?

Aby osoba uzależniona od alkoholu mogła wyjść z nałogu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego leczenia. Za najbardziej skuteczne w zakresie leczenia uzależnień uważa się zamknięte terapie behawioralno-poznawcze dla alkoholików. Efektywne są także dochodzące stacjonarne terapie w poradniach uzależnień. Terapia często łączona jest z leczeniem farmakologicznym. Często stosuje się również tzw. wszywki alkoholowe. Warto jednak pamiętać, że leczenie alkoholików nie powinno się opierać tylko na farmakologii. Głównym działaniem w leczeniu choroby alkoholowej powinna być psychoterapia oraz udział w programie terapeutycznym. W leczeniu alkoholizmu często przeprowadza się tzw. odtruwanie organizmu.

Uzależnienie od alkoholu jest chorobą, która wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego ośrodka terapii uzależnień. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że przeprowadzone leczenie będzie skuteczne.

SKUTECZNE KAMPANIE REKLAMOWE DLA FIRMOWYCH STRON WWW I SKLEPÓW INTERNETOWYCH

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.