Wiadomości z Katowic

Metamorfoza terenu wokół stawu Starganiec

  • Dodano: 2022-09-13 09:00

Zaadaptowany na kąpielisko staw, pomost z częścią pływającą, nowa plaża i ścieżki, strefa małej gastronomii – to tylko część prac, jakie mają zostać zrealizowane w ramach rewitalizacji terenu rekreacyjnego wokół stawu Starganiec. Chociaż oferty złożone w postępowaniu przetargowym Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach przekraczały przygotowany budżet, to inwestycja ma szansę na realizację. Prezydent zgodził się na przekazanie dodatkowych środków na ten cel, teraz potrzebna jest zgoda rady miasta.

- Inwestycje w zieleń i tereny przeznaczone do rekreacji są bardzo pożądane przez mieszkańców, mam tego świadomość, dlatego podjąłem decyzję o tym, aby przeznaczyć dodatkowe środki na modernizację Stargańca. Priorytetem jest powrót do dawnej świetności tego miejsca. Chcemy, żeby ten obszar znów mocno żył, a dołożenie środków na realizację tego projektu pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Niestety dynamiczna sytuacja gospodarcza i szalejąca inflacja wpływają na przetargi, a wcześniejsze wyceny szybko stają się nieaktualne, gdyż ceny rynkowe stale rosną – dodaje.

W ostatnim czasie Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach prowadził dwa postępowania przetargowe na modernizację terenu wokół stawu Starganiec. W pierwszym, gdzie budżet na realizację wynosił 4,9 mln zł brutto, swoje oferty złożyło 4 wykonawców. Najtańsza z propozycji została wyceniona na 6,3 mln zł. Koszt najdroższej to niemal dwukrotność zabezpieczonych środków. Przetarg został więc unieważniony, a pod koniec lipca ZZM ogłosił drugie postępowanie. Zakładany budżet wynosił 5,1 mln zł brutto. Ponownie złożone oferty były jednak wyższe. W tym przetargu najdroższa z propozycji – złożona przez Bako Sport G. Baran Koziołek, spółka Jawna – została oszacowana na 8,9 mln zł. Z kolei najniższą cenę zaproponowała spółka GEOSOLID Sp. z o.o. – 6,8 mln zł. Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach zwrócił się jednak z wnioskiem o dofinansowanie z budżetu miasta. Ze względu na ważność inwestycji prezydent zgodził się na przekazanie dodatkowych środków na jej realizację, zgodę musi wyrazić również Rada Miasta. Jeśli decyzja będzie pozytywna, pozostanie podpisanie umowy i realizacja zadania. Zgodnie z deklaracją wykonawcy, powinno to zająć maksymalnie 36 tygodni.

Kąpielisko, plaża, boiska, a także strefa małej gastronomii

Znajdujący się na pograniczu Katowic i Mikołowa teren wokół stawu Starganiec – niegdyś popularny ośrodek wodno-rekreacyjny Huty Baildon – ma przejść kompleksową metamorfozę. W planach jest przystosowanie stawu do funkcji kąpieliskowej, umocnienie i realizacja nowego zagospodarowania plaży, wykonanie boisk do siatkówki plażowej. Wypoczywać będzie można także w zamontowanych tu altanach piknikowych, na ławkach i leżakach miejskich. Atrakcyjnym elementem przemiany ma być ponadto pomost z częścią pływającą.

W pobliżu plaży umieszczona zostanie także strefa małej gastronomii z miejscem na postawienie foodtrucków. W poruszaniu się po terenie o powierzchni około 16 hektarów pomoże nowy układ ścieżek. Będą one dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, drogi dla pieszych zostaną zrealizowane w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w systemy korzeniowe drzew rosnących na tym zielonym terenie. Wieczorne spacery będzie ułatwiać energooszczędne oświetlenie składające się z kilkudziesięciu lamp solarnych LED. Z kolei osoby dojeżdżające na teren Stargańca samochodem będą mogły pozostawić swój pojazd na parkingu z nową nawierzchnią.

- Takie miejsca jak Starganiec i jego okolice mają ogromny potencjał. Zieleń sprzyja odpoczynkowi i jest ważna dla naszego samopoczucia, ale równie istotne jest, by teren został odpowiednio przystosowany do korzystania z jego zalet. Starganiec po zrealizowaniu inwestycji będzie sprzyjał różnym formom rekreacji – od uprawiania sportu po spokojne spacery przygotowanymi ścieżkami czy wypoczynek na leżakach – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Inwestycja obejmuje również nasadzenia nowych roślin

Pojawi się tu prawie 30 różnych gatunków drzew i bylin. To między innymi jabłonie, czereśnie, gruszki, baptysje błękitne, turzyce palmowe czy proso rózgowate „Heavy Metal”. Z kolei dla przyciąganych przez rośliny owadów zapylających zamontowane zostaną specjalne budki.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.