Jednym z kluczowych elementów wpływających na ładną cerę i odpowiednią pracę skóry jest jej systematyczne złuszczanie. Wśród szerokiej gamy zabiegów złuszczających dużą popularnością cieszy się zabieg mikrodermabrazji.
Co to jest mikrodermabrazja i na czym polega?
Jest to peeling mechaniczny, który „ściera” zrogowaciały naskórek. Jego głębokość zależy przede wszystkim od rodzaju zastosowanej mikrodermabrazji. Wyróżnia się trzy rodzaje mikrodermabrazji:
Mikrodermabrazja korundowa polega na zastosowaniu głowicy, która pod ciśnieniem wyrzuca kryształki korundu.
Mikrokryształki dają efekt piaskowania naskórka.
Mikrodermabrazja diamentowa to najpopularniejszy rodzaj tego zabiegu. Do złuszczania wykorzystuje się głowicę z diamentową końcówką ścierną i podciśnieniem, które zasysa złuszczony naskórek. Stopień złuszczenia zależy przede wszystkim od wybranej gradacji końcówki ściernej oraz ustawień mocy zasysania. Zabieg mikrodermabrazji diamentowej z powodzeniem można rozbudowywać, łącząc ją z innymi zabiegami, np. peelingami chemicznymi.
Mikrodermabrazja wodno – tlenowa, inaczej oxybrazja, łączy działanie strumienia soli fizjologicznej i podciśnienia.
Dla kogo zabieg mikrodermabrazji?
Zabieg mikrodermabrazji z powodzeniem sprawdzi się dla większości cer. Dedykowany jest przede wszystkim dla skór grubych, poszarzałych i zmęczonych oraz z pierwszymi oznakami starzenia. Wskazaniem do zabiegu będą również rozszerzone pory oraz tłusta, zanieczyszczona skóra. Należy jednak pamiętać, aby unikać zabiegu w przypadku zmian ropnych, aby zminimalizować ryzyko rozniesienia tych zmian.
Zabieg nie sprawdzi się również u osób ze skórą wiotką, luźną, gdyż poprzez zastosowanie podciśnienia mogłaby ona ulec dodatkowo rozciągnięciu. Zabieg mikrodermabrazji świetnie sprawdzi się jako wstęp do zabiegu. Pozwoli to na oczyszczenie skóry, odblokowanie porów i zwiększenie zdolności absorpcji skóry zastosowanych składników aktywnych w dalszej części zabiegu.
Zaleca się wykonanie zabiegu mikrodermabrazji w serii przynajmniej trzech zabiegów w odstępach 3-4 tygodniowych. Po zabiegu należy zwrócić uwagę na zachowanie higieny obszaru zabiegowego, zrezygnować z makijażu na 24 godziny po zabiegu i nie stosować żadnych drażniących kosmetyków, np.na bazie alkoholu. Skóra po zabiegu może być zaczerwieniona, co zazwyczaj mija po upływie kilku godzin.
Z racji tego, że jest to zabieg złuszczający, trzeba pamiętać o unikaniu bezpośredniego nasłonecznienia i o regularnym używaniu filtrów SPF. Dzięki zastosowaniu podciśnienia zabieg mikrodermabrazji daje nam również delikatny masaż próżniowy, który pozwala przepchnąć zastoje limfy i toksyny. Skóra staje się odżywiona, nawilżona i odmłodzona. Koloryt cery się wyrównuje, a pory zwężają.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.cmed.pl.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
Do bezwzględnych przeciwwskazań należą: ciąża i karmienie piersią, nowotwory złośliwe, zakażenia bakteryjne w obrębie wykonywanego zabiegu, aktywna opryszczka, gorączka, przyjmowanie antybiotyków lub retinoidów, trądzik różowaty, choroby autoimmunologiczne, skłonność do bliznowców, choroby wirusowe i grzybicze skóry.
Z zabiegu należy również zrezygnować w przypadku cery naczyniowej lub wiotkiej. Ponadto warto zastanowić się nad wyborem delikatniejszego zabiegu u posiadaczy skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień.
Podsumowanie
Warto pamiętać o regularnym złuszczaniu zrogowaciałej warstwy naskórka. Warto skorzystać z usług w miejscu, które w swojej ofercie posiada mikrodermabrazję korundową, diamentową i oxybrazję. Mamy wtedy pewność, że zostanie wykonana mikrodermabrazja najlepsza dla danego typu skóry.