Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

Mimo upałów na Nikiszu zamrozili 4 000 litrów wody!

  • Dodano: 2020-08-19 08:15, aktualizacja: 2020-08-19 08:19

Dwa tygodnie temu (3.08) pierwsi łyżwiarze wyjechali na taflę lodowiska JANTOR 1.

Dzisiaj to samo stało się na lodowisku JANTOR 2. Uruchomianie lodowisk w takim okresie to nie wyjątek, a kilkuletnia reguła. Pomimo, że pogoda na zewnątrz w oczywisty sposób nie kojarzy się z jazdą na łyżwach, to jednak w przypadku sportów seniorskich, ale i młodzieżowych właśnie wtedy zaczynają się przygotowania do sezonu zimowego.

Miasto kilka lat temu zdecydowało położyć większy akcent na infrastrukturę lodowisk. Stąd m.in. inwestycje w kompleks lodowisk JANTOR oraz wsparcie finansowe dla klubów i stowarzyszeń zajmujących się sportami związanymi z łyżwiarstwem. Elementem tej strategii jest także udostępnianie lodowisk już w okresie letnim –  mówi Waldemar Bojarun, zastępca prezydenta miasta Katowice odpowiedzialny za sport.

Procedura mrożenia lodu jest czteroetapowa i najczęściej trwa 12-14 dni. Ten okres może się wydłużyć, jeśli lato jest naprawdę upalne. W pierwszej kolejności sprawdzana jest szczelność całej instalacji znajdującej się pod płytą lodowiska, dokonywane są drobne naprawy. Następnie mrożony jest... beton i dopiero gdy osiągnie ujemną temperaturę można rozpocząć zalewanie. Gdy pierwsza warstwa lodu ma ok 1 cm rozpoczyna się wyklejania linii hokejowych, reklam widocznych m.in. w trakcie transmisji telewizyjnych. Następnie powoli, aby nie rozmyć nałożonych grafik wlewane są kolejne litry wody. W sumie jedna tafla osiąga 5 cm i pochłania około 2000 litrów wody.

Już od pierwszego dnia funkcjonowania lodowiska harmonogram treningów napięty jest do granic możliwości. Pierwsze zajęcia rozpoczynają się godz. 6.30 a kończą o 22.00. Zdarza się iż kluby rezygnują z 15 minutowej przerwy na  konserwacje lodu pomiędzy zajęciami,  aby wykorzystać maksymalnie czas dostępności obiektu. W ubiegłym roku w sierpniu z lodowiska skorzystało 3332 zawodników. W tym roku powinno być podobnie – mówi Michał Wojaczek, odpowiedzialny w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji za wykorzystanie obiektu.  

Z kompleksu JANTOR korzystają m.in. łyżwiarze figurowi z UKŁ Spin oraz Edge Skating Academy oraz juniorskie drużyny hokejowe  Naprzodu Janów Katowice, Fundacji Sportowe Katowice i seniorskie GKS Katowice. Tafla Jantor II jest główną bazą treningową młodzieży z Szkoła Mistrzostwa Sportowego PZHL w Katowicach. W godzinach wieczornych a czasami nocnych na nikiszowiecką taflę wyjeżdżają old boy'e zrzeszeni w kilkunastu klubach.

Do końca roku, jeśli sytuacja epidemiczna nie wpłynie zasadniczo na organizację sportu, z kompleksu JANTOR może skorzystać nawet 50 tys. użytkowników. 

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.