Wiadomości z Katowic

Można już składać wnioski na nowe dowody osobiste z danymi biometrycznymi

  • Dodano: 2021-11-09 08:30, aktualizacja: 2021-11-09 08:32

Od poniedziałku 8 listopada można już składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego, a właściwie trzeba, bo innego już nie dostaniemy. Podstawowa zmiana, jaka zaszła w dowodach, to umieszczenie w nich danych biometrycznych w postaci odcisków palców.


Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

Na pewno pobranie odcisków palców od klienta wydłuża nieznacznie cały proces przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego. Uśredniając to jest około 15 minut na wniosek. Czasem przebiega to bezproblemowo, a czasem po prostu pojawiają się problemy z pobraniem odcisków palców – mówi Anita Zdebel, Urząd Miasta w Tychach.

I choć o nowych dowodach osobistych mówiło się od kilku tygodni nie wszyscy wiedzą, na czym polegają zmiany. W Urzędzie Miejskim w Pszczynie zdarzały się sytuacje, gdy ktoś na przykład przynosił zdjęcie do dowoduŚ w formie elektronicznej.

Wiele osób faktycznie jest zaskoczonych, szczególnie odciskiem palca, bo to jest nowość w tych dowodach osobistych z tą strefą danych papilarnych. Natomiast idzie to sprawnie, mamy trzy stanowiska, gdzie można odciskać palce. Faktycznie mieliśmy na początku nieco problem z przesyłaniem danych, ale to pewnie jest nowość systemu – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.


Od wczoraj możemy składać wniosek na dowodów osobisty z odciskiem palca

Bez większych problemów system wystartował też w Bielsku-Białej. Na początku urzędnicy mieli tylko lekki przestój, ale później przyjmowanie wniosków ruszyło bez przeszkód. Wraz z nowymi dowodami osobistymi w Bielsku wprowadzono również inne zmiany.

Przyjedziemy ze stacją mobilną. Do tej pory obsługiwaliśmy tylko mieszkańców Bielska-Białej, jest to już proceder, który trwa od wielu, wielu lat. Czyli osoba zgłasza nam przez telefon, że nie jest w stanie stawić się w urzędzie, żeby złożyć wniosek na dowód. I my do takich osób jeździmy. W tej chwili będziemy obsługiwać cały powiat bielski, zobaczymy jaka to będzie skala – mówi Magdalena Chodyniecka, Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Na razie problemów z wnioskami o dowody osobiste nie ma. Mimo obaw, nowy system informatyczny działa bez większych problemów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.