Wiadomości z Katowic

Można już składać wnioski na nowe dowody osobiste z danymi biometrycznymi

  • Dodano: 2021-11-09 08:30, aktualizacja: 2021-11-09 08:32

Od poniedziałku 8 listopada można już składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego, a właściwie trzeba, bo innego już nie dostaniemy. Podstawowa zmiana, jaka zaszła w dowodach, to umieszczenie w nich danych biometrycznych w postaci odcisków palców.


Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

Na pewno pobranie odcisków palców od klienta wydłuża nieznacznie cały proces przyjęcia wniosku o wydanie dowodu osobistego. Uśredniając to jest około 15 minut na wniosek. Czasem przebiega to bezproblemowo, a czasem po prostu pojawiają się problemy z pobraniem odcisków palców – mówi Anita Zdebel, Urząd Miasta w Tychach.

I choć o nowych dowodach osobistych mówiło się od kilku tygodni nie wszyscy wiedzą, na czym polegają zmiany. W Urzędzie Miejskim w Pszczynie zdarzały się sytuacje, gdy ktoś na przykład przynosił zdjęcie do dowoduŚ w formie elektronicznej.

Wiele osób faktycznie jest zaskoczonych, szczególnie odciskiem palca, bo to jest nowość w tych dowodach osobistych z tą strefą danych papilarnych. Natomiast idzie to sprawnie, mamy trzy stanowiska, gdzie można odciskać palce. Faktycznie mieliśmy na początku nieco problem z przesyłaniem danych, ale to pewnie jest nowość systemu – mówi Dariusz Skrobol, burmistrz Pszczyny.


Od wczoraj możemy składać wniosek na dowodów osobisty z odciskiem palca

Bez większych problemów system wystartował też w Bielsku-Białej. Na początku urzędnicy mieli tylko lekki przestój, ale później przyjmowanie wniosków ruszyło bez przeszkód. Wraz z nowymi dowodami osobistymi w Bielsku wprowadzono również inne zmiany.

Przyjedziemy ze stacją mobilną. Do tej pory obsługiwaliśmy tylko mieszkańców Bielska-Białej, jest to już proceder, który trwa od wielu, wielu lat. Czyli osoba zgłasza nam przez telefon, że nie jest w stanie stawić się w urzędzie, żeby złożyć wniosek na dowód. I my do takich osób jeździmy. W tej chwili będziemy obsługiwać cały powiat bielski, zobaczymy jaka to będzie skala – mówi Magdalena Chodyniecka, Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Na razie problemów z wnioskami o dowody osobiste nie ma. Mimo obaw, nowy system informatyczny działa bez większych problemów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.