Wiadomości z Katowic

Na budowie nowego osiedla KTBS zawieszono wiechę

  • Dodano: 2024-04-05 07:30, aktualizacja: 2024-04-05 07:46

Budowa nowego osiedla Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy al. Korfantego 179 osiągnęła najwyższy punkt. W związku z tym 4 kwietnia na jednym z budynków zawieszono wiechę. W uroczystości wzięli udział prezydent Katowic Marcin Krupa oraz przedstawiciele wykonawcy firmy Pekabex Bet S.A. i inwestora - KTBS.   

- Stan zaawansowania budowy jest zgodny z założonym harmonogramem. Już za niecały rok nowi mieszkańcy zaczną zasiedlać te budynki. Osiedle, które tu powstaje z pewnością odmieni tą część Katowic. Jestem przekonany, że nowi mieszkańcy będą zadowoleni z mieszkania w tej lokalizacji, która jest znakomicie skomunikowana z centrum naszego miasta - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Brak zdolności kredytowej na własne „M" czy też zbyt wysokie stawki czynszu to najczęstsze problemy, z którymi muszą borykać się potencjalni mieszkańcy. Dlatego w Katowicach wychodzimy naprzeciw tym potrzebom i oferujemy różne opcje znalezienia mieszkania, nie tylko poprzez takie programy jak „Mieszkanie za remont", ale również poprzez nowe inwestycje mieszkaniowe katowickiego TBS – dodaje prezydent.

Rozpoczęta w październiku budowa idzie zgodnie z planem

Inwestycja KTBS realizowana jest metodą prefabrykacji z uwzględnieniem rozwiązań proekologicznych. Prefabrykowane elementy budynków są wytwarzane przy użyciu niskoemisyjnego cementu, co zapewnia 20% niższy, w porównaniu z tradycyjną metodą produkcji betonowych modułów, ślad węglowy. Wykonawca stosuje także instalacje fotowoltaiczne, by samodzielnie produkować energię elektryczną dla swoich zakładów. Zastosowanie technologii modułowej nie tylko pozwala na szybką i ekonomiczną budowę, ale także wpisuje się w ideę zrównoważonego budownictwa.

Budowa realizowana jest zgodnie z planem, a zewnętrzni obserwatorzy mogą z dnia na dzień spostrzec nowe segmenty rosnące na kolejnych z 6 stawianych budynków. Co ciekawe przy konstruowaniu nowych bloków pracują specjaliści z całej Polski.

- Bardzo dziękuję prezydentowi Katowic panu Marcinowi Krupie i prezesowi KTBS-u panu Januszowi Olesińskiemu, który podjął odważną decyzję o zastosowaniu tej innowacyjnej technologii. Dziękuję naszym pracownikom budowy i profesjonalnej ekipie monterskiej Pekabeksu, która stanęła na wysokości zadania. Realizacja montażu konstrukcji prefabrykowanej osiedla zajęła 3,5 miesiąca wliczając w to okres zimowy. Jestem z Waszej pracy i zaangażowania bardzo dumny i jestem dumny, że możemy wspierać polskie samorządy w kwestiach mieszkaniowych – mówił podczas wydarzenia Robert Jędrzejowski, prezes zarządu Pekabex S.A.

208 mieszkań w 6 budynkach

Na inwestycję przy al. Korfantego 179 składa się 6 budynków na działce o powierzchni niecałych 2 ha. Bloki będą miały od 6 do 8 kondygnacji i zmieszczą łącznie 208 mieszkań o różnej powierzchni, od kawalerek do mieszkań pięciopokojowych. Najwięcej będzie tych dwupokojowych – 91 i trzypokojowych - 84. Na osiedlu znajdzie się także plac zabaw, parking i strefa, w której mieszkańcy będą mogli spędzać czas na powietrzu. Co ciekawe, podobnie jak w przypadku budowanego osiedla KTBS przy ul. Kosmicznej, osiedle nie będzie zasilane ciepłem systemowym, ale zostaną tam zamontowane pompy ciepła. Cały koszt inwestycji, której realizacja zakończy się w I kwartale 2025 r. to ok. 90 mln zł.

Do zakończenia budowy pozostał jeszcze rok

W tej chwili trwa montaż elementów prefabrykowanych, który potrwa do połowy maja br. Na wszystkich budynkach rozpoczęto już montaż ścian działowych z jednoczesnym wykonywaniem instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. Rozpoczęto też wstawianie stolarki okiennej, a w najbliższych tygodniach zostanie wykonane pokrycie dachu. Niebawem rozpoczną się prace elewacyjne i wykończeniowe, na właściwe miejsca trafią także pierwsze dźwigi windowe.

Katowickie TBS cały czas powiększa liczbę swoich mieszkań

- TBS buduje w tej chwili ponad 430 nowych mieszkań przy alei Korfantego oraz ulicach Kosmicznej, Mariackiej oraz Kossutha. Kiedy zakończymy te procesy inwestycyjne liczba lokali w KTBS powiększy się o niemal 20%. Trzeba jednak pamiętać, że na osiedle przy al. Korfantego wprowadzą się osoby dziś zamieszkujące zasób komunalny, dlatego że będzie ono w całości wynajęte miastu. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można szybciej i sprawniej przeprowadzić remonty budynków komunalnych wraz ze zmianą sposobu ich ogrzewania na ekologiczne - mówi prezes Katowickiego TBS, Janusz Olesiński.

Katowickie TBS posiada w swoich zasobach niemal 2,5 tys. mieszkań, a udostępniane lokale wykończone są w standardzie „pod klucz". Spółka cały czas spotyka się z ogromnym zainteresowaniem swoimi mieszkaniami. W czasie rekordowego naboru zgłosiło się ponad 70 osób na jeden lokal. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również