Wiadomości z Katowic

Najciekawsze teatry na Śląsku – gdzie warto zajrzeć?

  • Dodano: 2024-10-17 11:15, aktualizacja: 2024-10-17 14:10

Śląsk może poszczycić się wyjątkowo bogatą sceną teatralną, oferując mieszkańcom szeroki wybór spektakli i artystycznych doświadczeń. Niezależnie od upodobań, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – od klasycznych dramatów, po nowoczesne formy sceniczne. Teatry w regionie nie tylko zachwycają różnorodnymi repertuarami, ale także kryją w sobie fascynujące historie, które kształtowały ich tożsamość przez lata. Zapraszamy do odkrycia najciekawszych scen teatralnych Śląska!


Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej

Historia budynku Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryka Bisty sięga przełomu XIX i XX wieku, kiedy podjęto decyzję o wybudowaniu Huttengasthaus w ówczesnej Friedenshutte. To w tym miejscu obecnie mieści się Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty. Dokładna data powstania budowli nie jest znana; niektóre źródła podają rok 1888, inne 1912.

Huttengasthaus to eklektyczny budynek murowany, charakteryzujący się bogato zdobioną fasadą, zbudowany na rzucie litery T. Posiada dwie kondygnacje oraz wysokie podpiwniczenie. Jak informują źródła, charakterystycznymi elementami budynku są obramienia okien i drzwi wykonane ze sztucznego kamienia oraz wiele innych ozdobnych detali. Przez lata Huttengasthaus przeszedł modernizacje i zmiany w układzie wnętrz. Inicjatorem budowy był inż. Eduard Maier, dyrektor generalny spółki Eisenbahn-Bedarfs-Aktiengesellschaft, która obejmowała ówczesną hutę „Pokój”.

fot. Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty

W oberży funkcjonowała restauracja, w której odbywały się koncerty i przedstawienia teatralne. Organizowano tam różnego rodzaju spotkania; z dokumentów z okresu przed II wojną światową wynika, że odbyło się zgromadzenie dotyczące budowy nowego kościoła. Nazwa Huttengasthaus funkcjonowała do 1922 roku, kiedy to region, po przeprowadzonym plebiscycie na Śląsku, stał się częścią Polski.

Po plebiscycie budynek przyjął nazwę Kasyna Hutniczego, a część gościnna została przemianowana na oberżę „Pod Białym Orłem”, gdzie nadal organizowano spotkania, koncerty i występy teatralne.

fot. Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty

Po wojnie w 1945 roku Huttengasthaus stał się miejscem kulturalnym, a 25 lutego odbyła się pierwsza impreza z udziałem orkiestry „Huty Pokój”. W 1953 roku budynek przebudowano na Zakładowy Dom Kultury Huty „Pokój”, stając się centrum działalności artystycznej. Po 1989 roku, w wyniku ograniczenia mecenatu Huty, 1 czerwca 1996 roku budynek przeszedł na własność Miasta Ruda Śląska, które przekształciło go w Miejski Ośrodek Kultury im. Henryka Bisty, a w 2005 roku w Miejskie Centrum Kultury.

Ważnym dniem dla Miejskiego Centrum Kultury był 1 czerwca 2023 roku, kiedy to instytucja została przekształcona w Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty.

fot. Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty

Repertuar w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. Henryka Bisty:

Horror na Wywczasach 

Młode małżeństwo wybiera się na wczasy do górskiego pensjonatu „SMREKI”, spragnione wypoczynku. Jednak ich idylliczny urlop szybko przeradza się w horror pełen zwrotów akcji i absurdalnego humoru. Spektakl „Horror na wczasy” łączy komedię z elementami grozy, obfitując w emocje i śmiech. Twórcy znani z poprzednich sukcesów gwarantują doskonałą zabawę oraz wyraziste postacie w dialogach po śląsku.

  • 28 października godz. 18.00
  • 4 listopada godz. 18.00
  • 18 listopada godz. 18.00

fot. Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty

Nerwica Natręctw

Lekka opowieść o skomplikowanych osobowościach w reżyserii Artura Barcisia. „Nerwica natręctw” to spektakl o pacjentach gabinetu psychiatrycznego, którzy postanawiają leczyć się nawzajem. 

W poczekalni u genialnego specjalisty sytuacje są zawsze interesujące. Pacjenci zmagają się z problemami takimi jak: niekontrolowane przeklinanie (choroba Tourette’a), nadmierne przeliczanie (arytmomania), lęk przed bakteriami (nozofobia), powtarzanie zdań (palilalia) oraz tytułowa nerwica natręctw. Już na co dzień bywa niezwykle zabawnie.

  • 18 października godz. 17.30

fot. Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty

Damski Biznes

Sybil i Jane, przyjaciółki i przedsiębiorcze kobiety, planują zorganizować pokaz mody w wynajętym pokoju hotelowym, aby sprzedać swoją markę bielizny erotycznej jednemu z największych projektantów mody. Kiedy przystojny model przyjeżdża, a projektant jest w drodze, do akcji wkraczają ich niczego nieświadomi mężowie. To jedna z najzabawniejszych komedii w historii teatru!

  • 19 października godz. 16.00

fot. Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty

Bajka o smoku Kubie

Spektakl muzyczny dla dzieci, który opowiada o dobrodusznym smoku Kubie, który nie chce być złym smokiem, jak oczekują inni. Zamiast tego śpiewa z żabami i wysyła życzenia na latawcach. Kiedy w królestwie wybucha wojna, a mieszkańcy uciekają, Kuba ratuje zapomniane księżniczki, używając swojej dobroci, by pokonać okrutnego wojownika Brumbruna. Historia, pełna humoru i baśniowych konwencji, zachęca do "bycia sobą" i bawi zarówno dzieci, jak i dorosłych.

  • 20 października godz. 17.00

fot. Śląski Teatr Impresaryjny im. Henryka Bisty


Teatr Rozrywki w Chorzowie

Aby poznać historię Teatru Rozrywki w Chorzowie, należy cofnąć się do 1976 roku, kiedy to Prezes ds. Radia i Telewizji, Wojewoda Katowicki oraz dyrekcja Huty Kościuszko podpisali porozumienie o powołaniu do życia Music Hallu — teatru rewiowego. Siedzibą teatru stał się budynek przedwojennego hotelu Graf Reden, który wówczas funkcjonował jako Dom Kultury Huty Kościuszko, uzupełniony nowoczesną częścią. Z powodu prac adaptacyjnych pierwsze przedstawienia odbywały się w innych lokalach, aż do 1 stycznia 1985 roku, kiedy to powstał Państwowy Teatr Rozrywki, który został przejęty od Radiokomitetu przez Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

W latach 2006–2007 trwała przebudowa kompleksu budynków teatru, dostosowująca go do nowoczesnych potrzeb. Już od początku istnienia instytucji rygorystycznie określono linię programową, w której dominowały widowiska muzyczne i musicale, a także komedie i dramaty. W tym czasie powstał stabilny zespół wokalistów, tancerzy, aktorów i orkiestry.

W czerwcu 2020 roku utworzono Big Band Śląski, zespół składający się z siedemnastu muzyków, którego koncerty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Niestety, napotkano trudności, które uniemożliwiły dalsze funkcjonowanie muzyków w Teatrze Rozrywki, a od maja 2023 roku zaczęli działać poza instytucją.
Teatr Rozrywki w Chorzowie zawsze stawiał na prezentację wybitnych artystów z całej Polski, organizując m.in. koncerty galowe wrocławskich Przeglądów Piosenki Aktorskiej. Na jego scenie występowali znani twórcy, tacy jak Milva, Bułat Okudżawa, Hanna Schygulla czy Michaił Barysznikow. Teatr regularnie gości spektakle z Narodowego Teatru Starego oraz innych prestiżowych scen, a także znane osobistości, takie jak ks. prof. Józef Tischner czy Krzysztof Penderecki. Działalność Teatru Rozrywki obejmuje również międzynarodowe występy w USA, Niemczech, Łotwie i Czechach.

fot. Teatr Rozrywki

Teatr kształtował swoje artystyczne oblicze przede wszystkim poprzez własny repertuar, w tym polskie prapremiery musicali i widowisk muzycznych, takich jak The Rocky Horror Show R. O'Briena, Sweeney Todd S. Sondheima, Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego czy School of Rock Andrew Lloyda Webbera.

Oprócz przebojów musicalowych zawsze zwracano uwagę na propozycje kameralne, które powstały specjalnie dla tej sceny, np. Terapia Jonasza J. Bończyka, Położnice szpitala św. Zofii P. Demirskiego czy Stańczyk. Musical J. Czaplińskiego. 

Repertuar w Teatrze Rozrywki:

Koty

Musical "Koty" w Teatrze Rozrywki przenosi widzów do kociego świata, pełnego emocji i niezwykłych historii. Spektakl, skomponowany przez Andrew Lloyda Webbera i oparty na wierszach T. S. Eliota, ukazuje kocie talenty oraz ich fascynujące życie. Widzowie będą mieli okazję poznać kocie podboje, namiętności i tęsknoty, odkrywając panoramę miasta z najwyższych dachów oraz najciemniejsze zakamarki ulic.

  • 17 października godz. 18.30
  • 18 października godz. 18.30

fot. Teatr Rozrywki

Zakonnica w przebraniu

Musical "Zakonnica w przebraniu" opowiada historię Deloris van Cartier, szansonistki, która staje się świadkiem morderstwa swojego kochanka. Aby uchronić ją przed niebezpieczeństwem, policja ukrywa ją w klasztorze, co staje się źródłem wielu komicznych sytuacji. Inspiracją do musicalu była znana rola Whoopi Goldberg. Spektakl łączy świetną muzykę z opowieścią o przemianie, lojalności i radości życia.

  • 24 października 18.30
  • 25 października 18.30
  • 26 października 18.30

fot. Teatr Rozrywki

Pan Tadeusz Muzycznie 

"Pan Tadeusz" to spektakl, w którym młody Tadeusz przyjeżdża na wakacje do Soplicowa, gdzie zjawiają się goście związani z procesem o zamek Horeszków. Proces prowadzi Sędzia Soplica przeciw Hrabiemu, ostatniemu krewnemu magnata. Spektakl przedstawia wybrane fragmenty epopei, łącząc aktorstwo z muzyką, tworząc spójną narrację.

  • 28 października godz 09.00 i 11.30

fot. Teatr Rozrywki

Koncert zaduszkowy - Ta noc do innych nie podobna

W komediodramacie "Czasem myślę o umieraniu" bohaterka snuje makabryczne scenariusze własnej śmierci, co zestawione jest z opowieścią o umierającym na raka ojcu. Autor, znany z "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję", wprowadza absurdalny wątek o Stanisławie Lemie i Philipie K. Dicku.
Spektakl porusza temat śmierci, obecnej w codziennym życiu. W nadchodzącym zaduszkowym koncercie publiczność zostanie zaproszona do refleksji o życiu i umieraniu w intymnej atmosferze, gdzie muzyka i wspomnienia przeplatają się z głębokimi uczuciami. To spokojny wieczór bez fajerwerków, w którym słowa piosenek Maanamu czy Edyty Geppert dotykają istoty ludzkich przeżyć. Zachęta do refleksji nad śmiercią i ulotnością życia wypełnia tę niezwykłą noc.

  • 30 października godz. 19.30
  • 31 października godz. 19.30
  • 2 listopada godz. 19.30
  • 3 listopada godz. 18.30

fot. Teatr Rozrywki


Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

Teatr Śląski im.Stanisława Wyspiańskiego to kolejna ważna instytucja teatralna na Śląsku. Decyzję o jego budowie podjęto w 1898 roku, kiedy to rozpoczęto zbierać fundusze potrzebne do powstania budowli. Teatr został usytuowany w miejscu dawnego ratusza. Projektem teatru zajął się wybitny Carl Moritz, który zaprojektował m.in. operę w Kolonii. Zdecydowano, że budynek zostanie wybudowany w stylu wczesnego modernizmu opartego na klasycyzmie z ok. 1800 roku. Zadbano także o prostotę i klasyczny wystrój wnętrza teatru.

fot. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Budowa rozpoczęła się oficjalnie w 1905 roku i trwała dwa lata. Instytucja zaczęła funkcjonować początkowo jako teatr niemiecki, a inauguracja odbyła się 7 października 1907 roku przedstawieniem Wilhelma Tella Fridericha Schillera. Jak informują źródła odbyło się wtedy także oficjalne przyrzeczenie aktorów, że na scenie teatralnej nigdy nie użyją języka polskiego. Zaraz po plebiscycie teatr stał się polską instytucją. Jeszcze w 1922 roku,a konkretnie 12 października swoją działalność na deskach teatru polskiego rozpoczęła scena dramatyczna, ze sztuką “Królewski jedynak:” Lucjana Rydla. Otwarto również scenę operową, która funkcjonowała do 1932 roku. Pomimo zmiany na teatr polski, dalej funkcjonowały sztuki w języku niemieckim. Nazwa Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego zaczeła funkcjonować od września 1936 roku. Obecna nazwa Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego zawitała od 1945 roku. 

fot. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Repertuar w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego

Folwark Zwierzęcy

Pan Jones, gospodarz z Folwarku Dworskiego, nie mógł być świadom rewolucyjnego ducha drzemiącego w wygłodzonych zwierzętach. Tymczasem wielkimi krokami zbliżała się zmiana dotychczasowego porządku. Dobra zmiana. Bo odzyskany z rąk złego człowieka świat nie zna głodu, zmęczenia i nierówności. Ludzie – oto zasadniczy problem świata zwierząt. Wystarczy się ich pozbyć, a świetlana przyszłość sama nadejdzie. Przyszłość, w której wszyscy są równi i wspólnymi siłami budują lepszą rzeczywistość. Nie dajmy się więc zwieść wrogiej propagandzie. Tu wszystko jest możliwe, a zwierzęta są szczęśliwe. - czytamy opis przedstawienia na stronie Teatru śląskiego

  • 18 października godz. 19.00
  • 19 października godz. 19.00
  • 20 października godz 17.00

fot. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Inteligenci

Marek Modzelewski w swojej najnowszej sztuce „Inteligenci” mierzy się z tematem współczesnej inteligencji, ukazując skrywane rodzinne napięcia i różnice w światopoglądach. To czarna komedia, która zadaje pytania o granice wolności i tolerancji, a także o wpływ społecznych i politycznych konfliktów na nasze domowe relacje. Spektakl, pełen intensywnych dialogów, odsłania mechanizmy budowania podziałów, zamiast dążenia do porozumienia.

  • 22 października godz. 16.00
  • 23 października godz. 16.00
  • 10 listopada godz. 16.00
  • 11 listopada godz. 16.00

fot. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Piąta strona świata

Kazimierz Kutz umieścił akcję swojej debiutanckiej powieści w Szopienicach, małym zakątku Śląska. Powieść ukazuje życie mieszkańców, przeplatając codzienne wydarzenia z ważnymi historycznymi momentami. Kutz stworzył bogatą, fascynującą opowieść o „Piątej stronie świata,” miejscu, gdzie historie ludzi i ich niepowtarzalne losy splatają się z lokalną kulturą. Spektakl w Teatrze Śląskim, zrealizowany z wielką wrażliwością, stał się jednym z najważniejszych wydarzeń teatralnych ostatniej dekady.

  • 22 października godz. 19.00
  • 23 października godz. 19.00

fot. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego

Byk

„Byk” to monodram autorstwa Szczepana Twardocha, opowiadający o Robercie Mamoku, który zmaga się z własną tożsamością, winą i wychowaniem w śląskim środowisku. Przez dwa języki – polski i śląski – bohater stara się odnaleźć siebie, konfrontując z własnymi emocjami i trudną przeszłością. Spektakl, pełen intensywnych monologów, odkrywa wewnętrzne zmagania mężczyzny w kryzysie, dotykając tematów związanych z tożsamością, etnicznością i rodzinnymi tajemnicami.

  • 24 października godz. 19.00
  • 2 grudnia godz. 19.00

fot. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego


Teatr Korez

Teatr Korez, jeden z dwóch teatrów repertuarowych w Katowicach, który powstał w 1990 roku. Znany jest z różnorodnych i wysoko cenionych spektakli, które zdobywają uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Korez regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach, a jego aktorzy zdobywają prestiżowe nagrody, takie jak Złote Maski. Spektakle takie jak „Cholonek” i „Kolega Mela Gibsona” zyskały ogromną popularność. Teatr gości również znanych artystów oraz organizuje wydarzenia literackie, kabaretowe i muzyczne, ciesząc się wyjątkową renomą wśród widzów.

fot. Teatr Korez

Repertuar w Teatrze Korez:

Wiwisexia

"Wiwiwsexia," zwyciężczyni Nagrody Publiczności XX Polkowickich Dni Teatru "Oblicza Teatru," to komedia opowiadająca o małżeństwie w zabawnej formie. Sztuka przedstawia Darii i Piotra, którzy na terapii u lekarza-erotomana analizują swoje życie małżeńskie. Każde z nich ma inną wersję wydarzeń, co prowadzi do konfliktów i komicznych sytuacji. Spektakl pełen humoru i błyskotliwych obserwacji, stworzony przez Tomka Jachimka, jest doskonałą formą rozrywki na temat związków.

  • 23 października godz. 19.00
  • 7 listopada godz. 19.00
  • 27 listopada godz. 19.00

fot. Teatr Korez

Mianujom mie Hanka

„Mianujom mie Hanka” to poruszająca sztuka oparta na tekście Alojzego Lyski, która zdobyła Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Opowieść o śląskich losach, pełna autentyzmu i emocji, ożywa dzięki znakomitej kreacji Grażyny Bułki. Jej interpretacja przywołuje wspomnienia rodzinnych historii, siedząc przy kuchennym stole. Sztuka dotyka trudnych śląskich doświadczeń, poruszając widzów swoją szczerością i prostotą.

  • 18 października godz. 19.00
  • 17 listopada godz. 19.00
  • 29 listopada godz. 19.00

fot. Teatr Korez

Mrożona papuga

Helena, emerytka wplątana w oszustwo z pomocą zakochanego sąsiada z ZUS-u, otrzymała fałszywą rentę dla niewidomych. Żyjąc w ciągłym strachu i poczuciu winy, musi teraz udawać ślepą, nawet przed własnymi dorosłymi dziećmi, które niespodziewanie pojawiają się na jej urodzinach. Sytuacja staje się komiczna, gdy rodzinne sekrety wychodzą na jaw, prowadząc do eskalacji długo skrywanych emocji.

  • 19 października godz. 17.00
  • 20 października godz. 19.00
  • 30 listopad godz. 16.00 i 19.30

fot. Teatr Korez

Kocham Cię proszę pana

„Kocham Cię proszę pana” to komedia o Barbarze, która z humorem i determinacją poszukuje idealnej miłości. Po licznych nietypowych związkach, w tym z właścicielem albańskich kurortów i skoczkiem narciarskim, obecnie jest z Cyprianem – mężczyzną z karnetem na basen i żółwiem o chorej nerce. Barbara ma tyle miłości, że musi ją jak najszybciej komuś oddać, inaczej „zatopi świat.” To pełna lekkości i ciepła opowieść o pragnieniu miłości i poszukiwaniu tej jedynej osoby.

  • 24 października godz. 19.00
  • 10 listopada godz. 18.00
  • 16 listopada godz. 18.00

fot. Teatr Korez


Teatr Nowy w Zabrzu

Kolejnym teatrem wartym uwagi jest Teatr Nowy w Zabrzu. Został on założony na koniec 50 ubiegłego wieku, a konkretnie w 1959 roku. Jego znaczenie w życiu kulturowym śląska trwa od samego początku, aż po dziś. Jak informuje instytucja na swojej stronie internetowej dotychczas przygotowano tam ponad 220 premier w tym premiery śląskich autorów takich jak Albina Siekierskiego czy Staniława Bieniasza. 

Na jego scenie zaprezentowano zarówno klasyczne dzieła polskiej i światowej literatury, jak i popularne komedie oraz spektakle muzyczne. W repertuarze znalazły się m.in. takie hity jak "Na szkle malowane" oraz "Wesele na Górnym Śląsku". Wielkimi hitami były także realizacje sztuk znanego Sławomira Mrożka w tym “Tango”, “Pieszo”, “Emigranci”. Teatr jako swoje największe sukcesy frekwencyjne uznaje sztuki “Ryszard III” i “Rewizor” w reżyserii Mieczysława Daszewskiego. 

Zabrzański teatr był i nadal jest miejscem współpracy z wieloma wybitnymi reżyserami, scenografami i muzykami, w tym Gustawem Holoubkiem, Adamem Hanuszkiewiczem czy Wojciechem Kilarem. Wielu znakomitych aktorów śląskiej sceny, nagradzanych Złotymi i Srebrnymi Maskami, tworzyło historię tego teatru. W ich grono można wliczyć takich aktorów jak: Hanna Boratyńska, Wincenty Grabarczyk, Mieczysław Całka, czy Andrzej Lipski. Teatr Nowy jest także organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość przedstawiona", który prezentuje najciekawsze spektakle współczesnej dramaturgii.

Teatr został odznaczony Złotą Odznaką „Zasłużonego w rozwoju województwa katowickiego” oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej, od lat jest ważnym punktem na kulturalnej mapie Śląska.

fot. Teatr Nowy w Zabrzu

Repertuar Teatru Nowego w Zabrzu

Ciach Nogę

"Ciach nogę" to pełna humoru czarna komedia autorstwa Freda Apke, wystawiana w Teatrze Nowym w reżyserii Zbigniewa Stryja. Sztuka stawia pytania o życiową uczciwość, nieśmiałość i próby odnalezienia się w świecie zdominowanym przez wyścig szczurów. Absurdalne sytuacje prowadzą do nieoczekiwanych wniosków, wzbudzając śmiech i refleksję. Doskonale skonstruowany tekst, w przekładzie Marty Klubowicz, zapewnia dynamiczną akcję i niezapomniane emocje. "Ciach nogę" to komediowy wir, który wciąga widza w szalone perypetie bohaterów.

  • 19 października, godz. 18.00
  • 20 października, godz. 18.00

fot. Teatr Nowy w Zabrzu

Mały Książę

„Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to ponadczasowa opowieść, która od lat wzrusza i inspiruje czytelników na całym świecie. To filozoficzna baśń o małym chłopcu zamieszkującym maleńką planetę, pełna refleksji na temat odpowiedzialności, przyjaźni i miłości. Zabrzańska adaptacja w reżyserii Cezarego Domagały, z malowniczą scenografią Natalii Kołodziej, przenosi widzów w magiczny świat. W roli Małego Księcia wystąpią młodzi aktorzy wyłonieni z castingu, a całość dopełnią poruszające piosenki autorstwa Cezarego Domagały i Tomasza Bajerskiego.

  • 23 października, godz. 11.30
  • 24 października, godz. 09.00 i 11.30
  • 25 października, godz. 09.00 i 11.00

fot. Teatr Nowy w Zabrzu

Okno na parlament

„Okno na parlament” to pełna humoru komedia pomyłek, w której zawiła intryga i szybkie tempo akcji nie pozwalają widzowi na chwilę wytchnienia. Fabuła osadzona w luksusowym londyńskim hotelu opowiada o ministrze brytyjskiego rządu i jego romansującej sekretarce, którzy niespodziewanie odkrywają zwłoki w apartamencie. Starając się uniknąć skandalu, próbują ukryć całą sprawę, jednak komplikacje z personelem hotelu, zazdrosnym mężem oraz samym nieboszczykiem tworzą ciąg absurdalnych zdarzeń. Czy ich plan się powiedzie?

  • 26 października, godz. 18.00
  • 27 października, godz. 18.00

fot. Teatr Nowy w Zabrzu

Dziady cz. II

II część „Dziadów” w Teatrze Nowym, przygotowana przez Irenę Jun i Jerzego Kalinę, to niezwykły spektakl, który przenosi widzów w świat tajemniczego obrzędu, gdzie żywi nawiązują kontakt z umarłymi. To nie tylko klasyczna inscenizacja, ale rytuał, w którym widzowie stają się aktywnymi uczestnikami, głęboko zaangażowanymi emocjonalnie. Realistyczny świat przenika się z nadzmysłowym, tworząc bogactwo emocji i znaczeń.

  • 30 października, godz. 09.00, 11.00, 13.00, 19.00
  • 31 października godz. 09.00 i 11.00

fot. Teatr Nowy w Zabrzu

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również