Wiadomości z Katowic

Najczęstsze usterki maszyn rolniczych - sprawdź, na co się przygotować

  • Dodano: 2024-05-16 12:00

Praca w gospodarstwie rolnym jest wymagająca i odpowiedzialna, nawet jeśli wszystko idzie zgodnie z planem. Poziom komplikacji znacznie wzrasta, gdy dochodzi do usterki maszyny, mogącej powodować przestój w pracach i tracenie cennego czasu. Możliwość awarii spędza ci sen z powiek? Zamiast się denerwować, lepiej dobrze się przygotować na potencjalną awarię. Poniżej prezentujemy 9 pojazdów i maszyn, kluczowych dla funkcjonowania gospodarstwa, dla każdego podając najbardziej typową dla niego usterkę. Wystarczy posiadać na stanie kupione zawczasu części zapasowe umożliwiające jej naprawę, aby błyskawicznie przywrócić urządzeniu sprawność.

Ciągnik – uszkodzenie zębatek

Część zębatek w ciągniku powinna pracować w stałym zanurzeniu w oleju – inaczej działająca na nie siła tarcia doprowadzi do ich szybkiego uszkodzenia. Kluczowe jest zatem dbanie o odpowiedni poziom płynów eksploatacyjnych. Jednocześnie możemy być pewni, że zębatka w którymś momencie i tak się zużyje, jako element, na który działają wyjątkowo niszczące siły.

Kombajn – ścieranie łożysk i pasów napędowych

Duże tarcie i zapylenie oraz wysokie temperatury – w sezonie to codzienność dla kombajnu zbożowego. W efekcie dochodzi do ścierania się łożysk oraz do przewężania się pasów napędowych. To te właśnie części będą wymagały regularnej wymiany. Nie musisz czekać, aż awaria stanie się faktem – zerwie się pas, pęknie łożysko. Kontroluj na bieżąco ich stan i dokonaj wymiany, gdy dostrzegasz pierwsze objawy zużycia. W ten sposób zmniejszysz również pobór paliwa.

Brona – zużycie i pękanie talerzy

To proste narzędzie jest kluczowe w każdym gospodarstwie- odpowiada za rozdrabnianie i spulchnianie roli, umożliwia pokrycie glebą materiału siewnego, ułatwia walkę z chwastami. Wszystko to dzieje się dzięki systemowi talerzy (lub zębów), zagłębiających się w rolę. Na skutek intensywnego tarcia ulegają one szybkiemu zużyciu. To żaden problem, jeśli masz sprawdzony sklep, w którym kupisz niezbędne części do naprawy brony – sprawdź tutaj: https://lebko.pl/czesci-maszyn/maszyny-uprawowe/bronowanie/.

Pług – ścieranie się lemieszy

Przygotowanie ziemi do siewu to trudne zadanie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z wymagającą glebą. To właśnie zagłębiające się w nią lemiesze zużywają się w pługu najszybciej. Co istotne, nie od razu będzie potrzebna wymiana – na początku można się poratować napawaniem, które na jakiś czas przywróci lemieszom sprawność. Po pewnym czasie i tak należy je jednak zastąpić nowymi.

Siewnik – zużycie redlic

Kluczową rolę w siewniku pełnią redlice. To one odpowiadają za zdeponowanie ziarna na odpowiedniej głębokości. W zależności od typu gruntu, zadanie to może mieć różny stopień trudności. Na twardych glebach redlice zużywać się będą szybciej, niż na tych bardziej przyjaznych – ale i tutaj w końcu zajdzie potrzeba ich wymiany.

Opryskiwacz – przytykanie się węży

Opryskiwacz to urządzenie, dzięki któremu możliwa jest skuteczna walka ze szkodnikami upraw – chwastami, owadami czy grzybami. Rozpylanie środka zachodzi dzięki systemowi węży i dysz. Ponieważ zastosowany płyn może mieć różną gęstość i konsystencję, bardzo częstym problemem jest przytykanie się przewodów. Jeśli ich udrażnianie okaże się nieskuteczne, konieczna będzie wymiana. Na szczęście niezbędne części z łatwością kupisz na https://lebko.pl/czesci-maszyn/technika-opryskowa/.

Beczkowóz – parcenie uszczelek

Dzięki beczkowozowi możliwe jest szybkie i efektywne nawożenie gleby – niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin. W maszynie tej dochodzić może do licznych awarii mechanizmu napełniania, a nawet samej beczki czy układu jezdnego, ale tak naprawdę najczęściej wymieniać trzeba uszczelki, parciejące pod wpływem chemicznych właściwości nawozu.

Paszowóz – zużycie noży

W każdym gospodarstwie, w którym hodowane są zwierzęta, nieocenioną pomocą jest paszowóz. Umożliwia on przygotowanie paszy, jej transport, a następnie dozowanie. Najbardziej intensywnie eksploatowane są noże, służące do przygotowania sieczki i do cięcia na odpowiednio małe fragmenty, chętniej jedzone przez krowy i bezpieczne dla ich układów pokarmowych. I to właśnie noże w paszowozie zużywają się najszybciej.

Sieczkarnia – pękanie noży

Cięcie siana, słomy i zielonek odbywa się w sieczkarni. To zaawansowane konstrukcyjnie urządzenie pracuje w kilku etapach – pobiera materiał, tnie go a w przypadku modeli pracujących w polu – również transportuje. Najbardziej na usterkę narażone są noże. Zwłaszcza natrafienie na kamień czy fragment metalu może doprowadzić do nagłej awarii.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.