Wiadomości z Katowic

Najpopularniejsze języki obce na świecie. Raport Preply.com 2017

  • Dodano: 2017-03-14 15:15

Różnorodność języków wciąż jest bardzo intensywna. Mimo uniwersalizacji języki narodowe nie zanikają a się odradzają. Tym samym warto jest znać nieco więcej niżeli tylko swój język ojczysty, a i coś więcej niż angielski. Nie musi być to od razu znajomość perfekcyjna, a komunikatywna, ale jednak. Szkoły języków obcych zapewniają nam coraz szerszy wybór kursów językowych.

Oferta zajęć jest bardzo rozbudowana nie tylko pod kątem stopnia zaawansowania ale i samych języków. Często możemy uczyć się w jednej szkole nawet kilkunastu języków, a z uwagi na dostępność edukacji językowej online możliwości te są prawie nieograniczone. Stąd coraz trudniej jest wyłonić te najpopularniejsze jeżyki w nauce. Poniekąd określić to można po ilości materiałów dydaktycznych dostępnych w sieci, jak i kursów i korepetytorów oferujących wsparcie w nauce języka obcego.

Aby określić, które języki obce są najbardziej popularne na świecie należy spojrzeć na tę tematykę nieco szerzej niżeli przez pryzmat własnych znajomych, swoich zainteresowań, czy nawet miejscowości zamieszkania. Wśród Polaków najpopularniejszym jest angielski, zarówno pod względem języków obcych, którymi władamy, jak i których się uczymy. Niemniej nie wszędzie tak jest. Ze względów oczywistych w krajach anglojęzycznych to nie angielski będzie najpopularniejszym językiem obcym, a często jest nim hiszpański lub francuski. Poza Europą angielski cieszy się popularnością w Azji, jednak analizując tendencje w Afryce to francuski jest na przedzie. Często podchodzimy do tematu stereotypowo, tymczasem poza wymienianymi nad wyraz często językami europejskimi warto pod uwagę wziąć takie jeżyki jak hindi, arabski, czy mandaryński, mimo iż w Europie nie są one popularne. Ostatnimi czasy język arabski znalazł się wśród czołówki języków, po jakich naukę sięgając Europejczycy, jednakże nie jest to trend stabilny i intensywny -podaje Preply.com (nauka niemieckiego online).

Popularność języka można również ocenić przez pryzmat łatwości porozumiewania się tak online, jak i stacjonarnie, lokalnie, czy to na lotnisku, w muzeum, czy sklepie. Z reguły niezależnie od tego czy znajdziemy się w Etiopii, Brazylii, Japonii, czy Norwegii porozumieć się możemy w języku angielskim, jednak poza nim okazuje się użyteczny także hiszpański, francuski, niemiecki. Praktycznie na każdym kontynencie inne języki są mniej lub bardziej popularne. Pokrywa się jedynie pozycja wiodąca języka angielskiego. Coraz częściej przesiadujemy w internecie i tym samym w środowisku międzynarodowym. Najczęściej używanym językiem jest angielski, aczkolwiek w sieci nie brakuje również publikacji w  języku niemieckim.

W zależności od tego jakie kryteria rankingu przyjmiemy, wśród najpopularniejszych języków znajdą się różne języki

Biorąc pod uwagę ilość osób władających danym językiem jako ojczystym przoduje język chiński, na drugim miejscu jest arabski, zaś na trzecim hindi. Niewiele mniej native speakerów od hindi ma angielski. Językiem mandaryńskim włada jako ojczystym aż 1213 milionów osób. Zaledwie 138 milionów na świecie mandaryński zna jako jeżyk kolejny, w tym obcy. Całkowicie odwrotna sytuacja jest w  przypadku język angielskiego, którym jako ojczystym mówi 341 milionów osób, dając mu czwartą pozycje na świecie, zaś biorąc pod uwagę ilość osób mówiących po angielsku jednak dla których angielski nie jest językiem ojczystym liczba ta wzrasta o kolejne 1420 milionów osób dając w sumie 1755 milionów osób i czyniąc go liderem światowym wśród języków komunikacji. Biorąc pod uwagę języki europejskie angielski przoduje zarówno wśród języków w typie native speaker jak i języków obcych. Kolejne miejsce zajmuje język hiszpański, następnie francuski i dalej niemiecki.

 

Lokalnie w Polsce, najpopularniejszym językiem obcym jest wciąż język angielski.

Dzięki wprowadzeniu obowiązku nauki języka angielskiego w szkołach podstawowych orz egzaminów językowych w formie matury z języka obcego, młode pokolenie Polaków jest jednym z najbardziej wyedukowanych językowo spośród Europejczyków. Wielu Niemców, Brytyjczyków czy Hiszpanów jest rozleniwionych faktem, iż w  swoim ojczystym jeżyku są w stanie się porozumieć bez większych problemów. Polacy tej możliwości nie mają, stad nacisk na edukacje językową. W Polsce język angielski stał się umiejętnością wymaganą w zasadzie wszędzie nie tylko w pracy, szkole, ale i towarzystwie, z drugiej zaś strony jest też umiejętnością bardzo powszechną i zaczynającą być porównywalną z umiejętnością liczenia, czy czytania. Fenomen język angielskiego powoli zaczyna być przełamywany zainteresowaniem wieloma innymi, konkurencyjnymi językami świat, w szczególności Europy Zachodniej. Zwykle nauka języka niemieckiego, hiszpańskiego to nauka języka kolejnego z rzędu, za angielskim lub równolegle z nim.

Mimo wielu zmiennych i zmienności trendów w czasie można wyłuszczyć języki, które są w ścisłej czołówce światowych. Bez wątpienia liderem jest angielski, a tuż za nim plasują się równie europejskie języki jak hiszpański, niemiecki i francuski. Zapomnieć jednak nie można o chińskim i arabskim. Są to języki znane praktycznie na całym świecie i jeżeli zastanawiamy się nad tym, którego języka się nauczyć jako obcego warto po któryś z wymienionych sięgnąć, gdyż zapewne się nam przyda o wiele bardziej niżeli na przykład język słowacki, czy japoński.

Aby dowiedzieć się więcej polecamy dodatkowo tekst na http://www.newsweek.pl gdzie temat języków jest w pełni opisany,

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.