Wiadomości z Katowic

Nebulizator – czym jest i do czego służy?

  • Dodano: 2023-07-14 14:15, aktualizacja: 2023-07-21 10:48

Za pomocą nebulizatora można wykonywać inhalacje w bardzo prosty sposób. Urządzenie jest niewielkie i poręczne, składa się z kilku części, które ułatwiają użytkowanie. Głównym zadaniem nebulizatora jest zmiana stanu skupienia substancji leczniczej z ciekłego na gazowy. Możliwe staje się jej wdychanie w procesie inhalacji.

Jak może być wykorzystywany nebulizator?

Urządzenie może być użytkowane przez osoby prywatne w domu, jest też często spotykanym wyposażeniem placówek medycznych. Wielu przewlekle chorych posługuje się nim zamiast inhalatora lub na zmianę. Nebulizator ułatwia stosowanie leków, które można podawać drogą wziewną lub na różne sposoby. Użytkowanie go jest łatwe i nie wymaga wysiłku, dlatego w ten sposób mogą być leczone też dzieci i osoby starsze. Jednym z idealnych przykładów terapii z pomocą nebulizatora jest wdychanie pary wodnej bez dodatków lub z dodatkiem olejków eterycznych. Ma to działanie nawilżające i korzystnie wpływa na drogi oddechowe.

Nebulizator – jak działa?

Podstawowa zasada działania nebulizatora jest taka sama niezależnie od rodzaju urządzenia, ale są pewne różnice pomiędzy modelami i zestawami. Zasadniczo wdychanie leku w postaci aerozolu odbywa się poprzez elementy zestawu – maskę czy też ustnik. Elementy te połączone są rurką z właściwym urządzeniem w sposób szczelny. Dzięki takiej konstrukcji osoba używająca nebulizatora otrzymuje odpowiednie stężenie substancji leczniczej. Należy pamiętać, by przestrzegać zaleconego czasu wdychania leku lub innego aerozolu. Jest to przeważnie maksymalnie 10 minut. W niektórych modelach czas ten jest sygnalizowany dźwiękiem, w innych trzeba umieć rozpoznać właściwy moment lub posłużyć się własnym zegarkiem.

Nebulizator – jakie są wskazania, a jakie przeciwwskazania?

Nebulizatory są bardzo użyteczne i często polecane, ale w niektórych przypadkach nie można z nich korzystać. Istnieje wiele chorób, przy których ten sposób leczenia jest skuteczny i zalecany. Przykładem może być stan zapalny nosa, zatok i gardła, astma, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc. Odpowiednio dobrane leki pomagają w nawilżeniu dróg oddechowych, zmniejszeniu obrzęku, rozrzedzeniu wydzieliny, która może następnie spłynąć. Wykorzystywanie roztworu soli fizjologicznej jest często spotykanym zabiegiem nawilżającym i ściągającym. Stosuje się go pomocniczo w stanach zapalnych lub innych dolegliwości powiązanych (nadwyrężenie strun głosowych).

Dyskusyjne jest korzystanie z nebulizatora przy ogólnym złym stanie zdrowia, w szczególności niewydolności sercowo-krążeniowej. Jeśli osoba cierpi na krwawienia z nosa lub dalszych odcinków dróg oddechowych, również nie jest to najlepsza metoda leczenia. Choroby nowotworowe oraz stany zapalne przebiegające z wydzielaniem ropy i wytwarzaniem ropni można leczyć w ten sposób, ale z ostrożnym dobraniem środków leczniczych. Zasadniczo nie korzysta się wtedy z roztworu soli fizjologicznej lub z pary wodnej z dodatkiem olejków eterycznych.

Podsumowując, nebulizator jest bardzo przydatnym urządzeniem w przypadku różnych dolegliwości ze strony układu oddechowego. Można stosować go zamiast tradycyjnego inhalatora lub zamiennie.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • Elżbieta

    Kiedyś sama miałam nebulizator, może kiedyś to się inaczej nazywało mniejsza, ale teraz mojemu dziecku kupiłam aero go, dobry był to zakup, a dodatkowo wydaje mi się że lepiej mieć niż nie mieć takie urządzenie w domu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.