Wiadomości z Katowic

Nielegalne zgromadzenie podczas Światowego Forum Miejskiego WUF11

  • Dodano: 2022-06-29 08:00, aktualizacja: 2022-06-29 08:07

Wczoraj przed biurem poselskim Premiera Mateusza Morawieckiego w Katowicach interweniowali policjanci z KMP Katowice oraz katowickiego oddziału prewencji. Na miejscu doszło do spontanicznego zgromadzenia, które na czas trwania w Katowicach Światowego Forum Miejskiego WUF11 są zabronione na podstawie przepisów specustawy. Uczestnicy zgromadzenia nie reagowali na wezwania policjantów do rozejścia się. Wszyscy zostali wylegitymowani i odpowiedzą za swoje zachowanie. Na miejscu nie doszło do eskalacji sporu dzięki szybkiej reakcji mundurowych i rozmów prowadzonym przez policjantów z Zespołu Antykonfliktowego KWP w Katowicach.

Zakaz uczestniczenia w zgromadzeniach

Ustawa z dnia 24 czerwca 2021 o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją 11 sesji WUF, w art. 21 zabrania uczestniczenia w zgromadzeniach spontanicznych na terenie Katowic w czasie trwania forum. Niestety wczoraj uczestnicy takiego spontanicznego zgromadzenia w Katowicach nie reagowali na wezwania policjantów do rozejścia się.

We wtorek 28 czerwca tuż po 8.00 przed biurem poselskim Premiera Mateusza Morawieckiego interweniowali policjanci z KMP Katowice oraz katowickiego oddziału prewencji. W rejonie ulicy Warszawskiej w Katowicach doszło do spontanicznego zgromadzenia. Uczestnicy nielegalnego zgromadzenie zostali dwukrotnie wezwani do rozejścia się. Ponieważ nie dostosowali się do tego wezwania, policjanci przystąpili do czynności legitymowania. W rezultacie wylegitymowano 27 osób, wszystkich uczestników zgromadzenia. Osoby te odpowiedzą za swoje zachowanie zgodnie z art. 30 wspomnianej wyżej ustawy, który przewiduje karę aresztu albo karę grzywny za naruszenie obowiązującego zakazu. Na miejscu nie doszło do eskalacji sporu dzięki szybkiej reakcji mundurowych i rozmów prowadzonym przez policjantów z Zespołu Antykonfliktowego KWP w Katowicach. Postępowanie w tej sprawie prowadzi KMP w Katowicach.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Piotr

    Prosimy o informację, kiedy zostanie oddany do użytku skwer przy KTW ll ??

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.