Tegoroczna Noc Muzeów odbyła się w zupełnie innych warunkach niż do tej pory. Reżim sanitarny związany z pandemią koronawirusa wymusił wiele zmian. Pomimo trudności wiele instytucji kultury zdecydowało się otworzyć swoje podwoje dla miłośników historii. W Katowicach do akcji włączyło się m.in. Muzeum Śląskie oraz Muzeum Historii Katowic.
W tę wyjątkową noc, a właściwie wieczór, dostępne były ekspozycje mieszczące się zarówno w Muzeum Śląskim, jak i Muzeum Historii Katowic. Prawdziwą atrakcją był mapping „Śląsk wspólna sprawa”. Odbyły się aż trzy projekcie wizualnego widowiska, które wyświetlano na budynku przy placu Grubiorza.
To multimedialne wydarzenie kulturalno-edukacyjne – wielkoformatowa animacja komputerowa 2D z elementami 3D – opowiada o kluczowych dla historii Górnego Śląska i Polski wydarzeniach sprzed 100 lat. Stare granice przedwojennej Europy uległy zniszczeniu. W ich miejsce rysowane były nowe, ale nie był to łatwy proces. III powstanie śląskie wybuchło po ogłoszeniu niekorzystnych wyników plebiscytu, Ślązacy walczyli o przyłączenie do II Rzeczypospolitej. W mappingu wykorzystano materiały propagandowe przygotowane przez obie strony i symboliczne odniesienia do ich treści. Nie zabrakło również zdjęć z epoki, pokazujących twarze bohaterów, którzy brali udział w wydarzeniach historycznych. Ta wielkoformatowa animacja komputerowa została przygotowana przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach ogólnopolskiej kampanii.