Szpital Murcki Sp. z o.o. rozpoczyna kompleksową modernizację jednego ze swoich budynków, w którym dziś Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, posiadający 35 łóżek, zajmuje dwa piętra, a już wkrótce obejmie cały obiekt i będzie oferował miejsca dla 60 pacjentów.
Inwestycja, realizowana w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, zakłada przebudowę wszystkich kondygnacji budynku, unowocześnienie instalacji i dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób wymagających stałej opieki. Oferty wykonawców przyjmowane są do 5 sierpnia 2025 r. Projekt jest realizowany w ramach programu „Rozwój opieki długoterminowej w Szpitalu Murcki Sp. z o.o. poprzez modernizację Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego”. Po podpisaniu umowy inwestycja powinna zakończyć się w ciągu 10 miesięcy.
– Środki z KPO są skierowane m.in. na realizację zadań wynikających z map potrzeb zdrowotnych. Taką potrzebą jest niewątpliwie zwiększenie dostępności do opieki długoterminowej, co jest wynikiem zarówno trendów demograficznych, jak i długofalowych skutków chorób cywilizacyjnych, np. udarów. Opieka długoterminowa powinna też zastępować hospitalizację na oddziałach „ostrych”, gdzie przedłużające się pobyty pacjentów z przyczyn socjalnych stanowią istotny problem i ograniczają dostęp do hospitalizacji innym potrzebującym. Zjawisko to obserwujemy również w oddziałach Szpitala Murcki – mówi Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki.
Kompleksowy remont z myślą o pacjencie
Obiekt zostanie całkowicie przebudowany i zaadaptowany na potrzeby Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego (ZPO), w którym znajdzie się 60 miejsc dla pacjentów w różnym stanie zdrowia – zarówno osób poruszających się samodzielnie, jak i pacjentów leżących, wymagających stałej opieki. Na I piętrze znajdzie się miejsce dla 16 osób, głównie w pokojach 1-osobowych, na II – dla 17 osób. Piętro III będzie przeznaczone głównie dla pacjentów leżących, dla których przewidziano 27 miejsc.
Każdy z zaplanowanych zespołów łóżkowych zostanie wyposażony w pełne zaplecze higieniczno-sanitarne oraz niezbędne pomieszczenia socjalne i gospodarcze. Parter budynku, który dotąd mieścił Poradnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Nocnej i Świątecznej Opieki Lekarskiej, przejdzie metamorfozę. Powstanie tam strefa dzienna pacjenta, w ramach której pojawią się gabinety rehabilitacji i terapii zajęciowej, jadalnia oraz pomieszczenia administracyjne. Na poziomie piwnic zaplanowano wykonanie szatni dla personelu, serwerowni, rozdzielni oraz magazynów technicznych.
– Pragniemy równocześnie uspokoić wszystkich korzystających z poradni zlokalizowanych dotychczas na parterze budynku, w tym z Nocnej i Świątecznej Opieki. Poradnie te będą nadal działać w Szpitalu – przeniosą się na parter budynku „Neurologii”, bliżej wjazdu na teren Szpitala, łatwiej będzie więc do nich trafić. Modernizacja budynku to przede wszystkim zwiększenie liczby miejsc, ale także poprawa standardu pobytu pacjentów. To również zastosowanie nowoczesnych rozwiązań wspierających pracę personelu i gwarantujących bezpieczeństwo naszych podopiecznych – dodaje Krzysztof Zaczek, prezes Szpitala Murcki.
Od fundamentów po dach
Zakres planowanych prac jest szeroki i obejmuje m.in.: przebudowę ścian działowych, wyburzenia, demontaże istniejącej armatury i stolarki, wymianę wszystkich instalacji: wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji. Zamontowane zostaną nowe okna i drzwi. Remont przejdą także balkony i schody. Prace nie będą się ograniczały do samego budynku, ale będą również dotyczyły jego otoczenia. Przebudowane zostaną sieci ziemne, w tym instalacja deszczowa, sanitarna i zasilania budynku. Zamontowany będzie bank energii. Osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi dostęp do budynku ułatwi dodatkowa rampa.
Co istotne, wszystkie prace będą prowadzone w czasie działania Szpitala i samego Zakładu, dlatego roboty zostaną podzielone na etapy, by zapewnić ciągłość funkcjonowania placówki. Na czas remontu z pewnością trzeba się będzie liczyć z pewnymi ograniczeniami ilości miejsc oraz uciążliwościami, za co Szpital z góry przeprasza, jednak są one niezbędne, by już wkrótce móc zaoferować pacjentom nową jakość i większą dostępność opieki długoterminowej. Inwestycja ta jest kontynuacją transformacji i modernizacji Szpitala Murcki, zapowiedzianych przez prezydenta miasta w 2017 r.