Wiadomości z Katowic

Nowa wystawa oraz spotkanie z Karoliną Sulej w Muzeum Śląskim w Katowicach

  • Dodano: 2022-10-18 09:45

Przed nami spotkanie z autorką książek młodego pokolenia – Karoliną Sulej oraz nowa wystawa czasowa „Eksilibris – tendencje, estetyki, technologie”.

Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na dzisiejsze (wtorek 18 października) spotkanie z Karoliną Sulej – autorką książek „Rzeczy osobiste” i „Historie osobiste”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00.

Młoda pisarka sięga do czasów wojny. Pokazuje, jak wówczas wyglądała rzeczywistość i jak wobec historycznych wydarzeń zachowywali się ludzie. Buduje portrety bohaterów wokół ich wspomnień wojennych – z obozów, gett, okupacji – a przewijającymi się wątkami są opowieści o ubraniach i rzeczach.

Karolina Sulej

  • Rocznik 1985 – pisarka, reporterka, pisząca m.in do „Wysokich Obcasów", „Pisma", „Vogue", doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW, gdzie działa w Zespole Badań Pamięci o Zagładzie, w ramach  którego współtworzyła książkę „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej” (2017). 
  • Autorka zbioru reportaży o polskiej modzie po 1990 roku „Modni. Od Arkadiusa do Zienia” (2015) oraz książki non-fiction o Stanach Zjednoczonych „Wszyscy jesteśmy dziwni. Opowieści z Coney Island” (2018), za którą była nominowana do nagrody im. Teresy Torańskiej. Współautorka zbioru reportaży „Przecież ich nie zostawię. O żydowskich opiekunkach w czasie wojny” (2018) oraz książki-komentarza „Własny pokój. O Virginii Woolf” (2019). 
  • Jest też współautorką „Wanderlust” – książki-gry komputerowej o podróżowaniu, nominowanej do Paszportu Polityki 2019. Nagrywa podcast „Garderobiana” (o roli ubioru w życiu codziennym) na platformie Storytel oraz podcast „Antropologiczne szepty” dla Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna. W przeszłości była m.in. redaktorką „Wysokich Obcasów” oraz „Wysokich Obcasów Extra”, a wraz z Sylwią Chutnik prowadziła na YouTube program „Barłóg Literacki" o książkach i czytelnictwie. 
  • W czasie wolnym podróżuje i żegluje wraz ze swoim mężem, fotografem i skipperem, Mateuszem Kubikiem i wychowuje trzy szare koty.

Podczas spotkania będzie można zakupić publikacje, o których będzie opowiadała Karolina Sulej.

Spotkanie jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie „100xTeArt. Wolność Józefa Szajny” i odbędzie się w przestrzeni wystawy, w tzw. kinie).

Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

Wokół książek w Muzeum Śląskim w Katowicach!

To jednak nie wszystko! Od czwartku 20 października będzie można zwiedzać międzynarodową wystawę ekslibrisów. Trzydziestu siedmiu artystów z całego świata nadesłało swoje prace, które na pewno zmienią nasze postrzeganie księgoznaków i myślenie o tej formie sztuki. Oprócz małych, papierowych dzieł będzie można także zapoznać się ze znakami na miarę naszych czasów – ekslibrisami digitalowymi.
Według najogólniejszej definicji ekslibrisem jest oznaczenie wklejane lub wbijane w formie stempla do książki w celu wskazania jej właściciela. Zgodnie z takim rozumieniem ekslibrisu jako znaku proweniencyjnego może być nim zarówno sygnatura, jak i pieczęć biblioteczna, ale również wysublimowana, spersonalizowana grafika księgoznakowa.
Szczególnie cennym aspektem ekslibrisów artystycznych jest uchwycenie związku pomiędzy przedstawieniem graficznym a osobą właściciela. Można powiedzieć, że ekslibris w odróżnieniu od innych gatunków sztuki zachodzących pomiędzy autorem => dziełem => widzem rozgrywa się tylko pomiędzy autorem => dziełem => właścicielem (adresatem). Dla pełnego zaistnienia ekslibris nie potrzebuje innych oglądających, publiczności, poza samym jego właścicielem.
Księgoznak to sztuka o charakterze konserwatywnym – co skądinąd wynika z historycznych źródeł gatunku. Ten specyficznie rozumiany tradycjonalizm pozwolił mu przetrwać w świecie postmodernistycznych transformacji i nieustających przemian czy fuzji gatunków i pojęć. Ekslibris, choć koresponduje ze sztuką współczesną, swoje środki czerpie raczej z arsenału sztuki przedstawiającej, symbolicznej i alegorycznej. Blisko mu, poza nielicznymi wyjątkami, do tradycji surrealizmu, dadaizmu, sztuki onirycznej – być może dlatego, że takimi środkami najtrafniej można stworzyć metaforyczną opowieść o właścicielu.

Prezentowane ekslibrisy z całą pewnością wiele opowiedzą o swych autorach – artystach, którzy zapragnęli oznaczać swój księgozbiór w  niekonwencjonalny sposób.

Kuratorami wystawy są dr hab. Krzysztof Marek Bąk oraz dr Karol Makles.
Koordynatorem wystawy jest Łukasz Szostkiewicz. 

Wystawę będzie można zwiedzać do 15.02.2023

Nowa wystawa oraz spotkanie z Karoliną Sulej w Muzeum Śląskim w Katowicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również