Wiadomości z Katowic

Nowy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach

  • Dodano: 2023-02-07 07:15, aktualizacja: 2023-02-07 07:22

W siedzibie śląskiej Policji odbyła się uroczystość zdania i objęcia stanowiska Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Z dniem 4 lutego funkcję tę objął insp. Marek Nowakowski, zastępujący insp. Dominika Łączyka, który po prawie 2 latach na tym stanowisku oraz 31-latach służby odchodzi na emeryturę. W wydarzeniu uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Roman Rabsztyn, a także przedstawiciele władz województwa śląskiego, zaproszeni goście, przedstawiciele związków zawodowych oraz kadra kierownicza naszego garnizonu.

Insp. Marek Nowakowski nowym zastępcą Komendanta KWP w Katowicach

Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Komendantowi Wojewódzkiemu Policji w Katowicach nadinsp. Romanowi Rabsztynowi przez dowódcę uroczystości podinsp. Janusza Rygielskiego. W dalszej kolejności lektor przybliżył sylwetki insp. Dominika Łączyka, który odchodzi na emeryturę oraz insp. Marka Nowakowskiego, który od 4 lutego br. będzie pełnił obowiązki Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach. Naczelnik Wydziału Kadr Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach mł. insp. Sławomir Zynek odczytał rozkazy o odwołaniu insp. Dominika Łączyka ze stanowiska Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz o powierzeniu obowiązków na tym stanowisku insp. Markowi Nowakowskiemu.

Następnie głos zabrali: doradca Wojewody Śląskiego Grzegorz Mucha, Wicemarszałek Województwa Sląskiego Anna Jedynak oraz Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn.

Grzegorz Mucha w imieniu Wojewody Śląskiego Jarosława Wieczorka podziękował  insp. Dominikowi Łączykowi za wzorową współpracę i życzył mu wszystkiego dobrego z okazji odejścia na zasłużoną emeryturę, a także pogratulował insp. Markowi Nowakowskiemu awansu i życzył powodzenia na stanowisku Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Wicemarszałek Anna Jedynak podziękowała insp. Dominikowi Łączykowi: "przede wszystkim chciałabym w imieniu swoim i Pana Marszałka Jakuba Chełstowskiego i całego zarządu podziękować za służbę, za wszystkie zasługi i współpracę z całym zespołem".

Zdający obowiązki insp. Dominik Łączyk podziękował wszystkim policjantkom, policjantom i pracownikom cywilnym: „dziękuję za te wszystkie lata, jestem przeszczęśliwy i zaszczycony, że mogłem z Państwem służyć”.

Obejmujący stanowisko zastępcy szefa śląskich policjantów insp. Marek Nowakowski podziękował za pokładane w nim nadzieje: "Panie Generale, ja serdecznie dziękuję za ten niewątpliwy zaszczyt, za ten kredyt zaufania, deklaruję że ten kredyt zaufania spłacę z nawiązką. Szanowni Państwo, to jest potężne wyzwanie".

W ceremonii, oprócz kadry kierowniczej śląskiego garnizonu, udział wzięli również szefowie służb i instytucji współpracujących na co dzień z Policją, oraz przedstawiciel związków zawodowych.

Na koniec Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZP asp. szt. Michał Szczęśniak wraz z Wiceprzewodniczącym asp. szt. Dariuszem Tabasem wręczyli insp. Dominikowi Łączykowi Medal 30-lecia powstania NSZZP

Inspektor Marek Nowakowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz Wydziału Prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Służbę w Policji rozpoczął 14 marca 1991 roku w Batalionach Oddziałów Prewencji KWP w Katowicach. Od 1992 do 2007 roku zdobywał doświadczenie i rozwijał umiejętności policyjnego rzemiosła od podstaw w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach. Zajmował stanowiska Policjanta Kompanii Pogotowia Policyjnego i Patrolowania, Asystenta, Detektywa i Specjalisty Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, Specjalisty Referatu Operacyjno-rozpoznawczego, Zespołu do walki z przestępczością Komputerową, a także stanowisko Specjalisty, a następnie Eksperta Zespołu Inspekcji. W 2007 roku powołany na stanowisko Zastępcy; później Pierwszego Zastępcy Komendanta Miejskiego Policji w Gliwicach, które sprawował przez siedem kolejnych lat. Zaangażowanie, poświęcenie i wysoki standard podejmowanych działań spowodowały, że będącemu już ówcześnie w stopniu podinspektora w korpusie oficerów starszych Policji, po 23 latach służby, powierzono jednostkę Policji w Piekarach Śląskich. mianując go Komendantem Miejskim Policji. Od tej pory nieprzerwanie, wraz z podległą kadrą i funkcjonariuszami odpowiedzialny był w całości za bezpieczeństwo mieszkańców Piekar Śląskich, następnie ponad 170-cio tysięcznego Zabrza oraz od 2018 roku Gliwic i całego Powiatu Gliwickiego. Dziś, zgodnie z wnioskiem Komendanta Wojewódzkiego Policji nadinspektora Romana Rabsztyna,  Komendant Główny Policji powierzył pełnienie obowiązków wśród ścisłej Kadry Kierowniczej Śląskiego Garnizonu Policji obok I zastępcy Komendanta insp. Mariusza Krzystyniaka oraz Zastępcy Komendanta insp. Artura Bednarka.

Pan inspektor jest odznaczony między innymi:
Prezydenckim medalem Za Długoletnią Służbę oraz medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości,
Brązową i srebrną odznaką Zasłużony Policjant, 
Brązowym medalem Za zasługi dla pożarnictwa, 
Medalami związkowymi  NSZZ Policjantów i Stowarzyszenia emerytów i rencistów Policji,
a także Złotą odznaka za zasługi dla Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również