Wiadomości z Katowic

Nowy, zielony przystanek w centrum Katowic

  • Dodano: 2023-04-21 07:30, aktualizacja: 2023-04-21 07:35

Kolejny zielony przystanek pojawił się w Katowicach – tym razem przy ul. Mickiewicza. O jego lokalizacji zdecydowali mieszkańcy. To pierwszy z 22 przystanków, który powstał w ramach projektu „Zielony przystanek na wiosnę” realizowanego przez Katowice i firmę AMS.

Pierwszy z 22 zielonych przystanków

Wiceprezydent Katowic – Bogumił Sobula oddał do użytku mieszkańcom pierwszy z 22 zielonych przystanków, które powstaną w ramach współpracy miasta i AMS – lidera działań prośrodowiskowych w reklamie Out-of-Home. O lokalizacji samowystarczalnych EKO wiat zdecydowali w plebiscycie mieszkańcy Katowic i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Prowadzimy wiele działań w mieście skupiających się na ochronie środowiska, rewitalizacji terenów zielonych i zazielenianiu ulic. Tak stało się na przykład w przypadku alei Korfantego, ulicy Dworcowej, czy dzieje się obecnie na ulicy Warszawskiej – mówi Bogumił Sobula, pierwszy wiceprezydent Katowic. – Zielone przystanki doskonale wpisują się w nasze działania. Ich dużym atutem jest również samowystarczalność. Zielonego dachu nie trzeba podlewać, a rozchodnik, który go pokrywa jest wytrzymały nawet w naszych warunkach atmosferycznych – dodaje.

Celem akcji było zaangażowanie lokalnej społeczności w podejmowanie decyzji związanych ze środowiskiem i wspólna zmiana przestrzeni miejskiej. W ramach projektu „Zielony przystanek na wiosnę” na stronie przystanekkatowice.ams.com.pl ankietowani oddawali głos na jedną z trzech proponowanych lokalizacji dla danego regionu oraz zdecydowali o tym, czy elementy wieńczące przystanek mają być zielone i nawiązywać do ekologicznego charakteru projektu, czy żółte – zgodne z barwami miasta. Finalnie wybrano zielony kolor i 22 lokalizacje. Jako pierwszy do użytku mieszkańców został oddany przystanek przy ulicy Mickiewicza - jednej z najważniejszych ulic w katowickim Śródmieściu.

EKO wiaty AMS zwane zielonymi przystankami to nasza odpowiedź na potrzebę funkcjonalnych i ekologicznych rozwiązań w mieście. Prośrodowiskowe przystanki to możliwość wprowadzenia w przestrzeń miejską zieleni w takich miejscach, gdzie w inny sposób byłoby to praktycznie niemożliwe – mówi Marek Kuzaka, prezes AMS. – Finalizację naszego wspólnego projektu można uznać oficjalnie za rozpoczętą. Cieszymy się, że pierwszy przystanek powstał w centrum miasta i na stałe wkomponuje się w przestrzeń Śródmieścia – dodaje.

Pozostałe 21 zielone przystanki będą powstawały systematycznie do końca wiosny, tworząc nieoczywiste oazy zieleni w mieście. Ich lokalizacje można sprawdzić na stronie projektu przystanekkatowice.ams.com.pl. Wszystkie inspirowane i wspierane przez naturę, zapewniające korzyści środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. 22 dachy przystanków, pokryte dywanem rozchodnikowym magazynują 3300 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, a dodatkowo obniżają o 3-5°C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejszają zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i zabsorbują 1,5 tony CO2 w ciągu najbliższych 10 lat.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności, zapewniając bioróżnorodność w mieście. Oznakowanie wiat przy wykorzystaniu specjalnych kropek, którymi oklejone są szyby przystanku, to wynik współpracy z Fundacją Szklane Pułapki zajmującą się ochroną ptaków w Polsce, co pozwala ograniczać kolizje i zapewnia bezpieczeństwo ptaków w przestrzeni miejskiej.

AMS jest pionierem stosowania ekologicznych rozwiązań w branży OOH. Na EKO ofertę firmy składają się: system EKO wiat z dachami rozchodnikowymi w 9 miastach, EKO Premium Citylight – prośrodowiskowa reklama połączona z sadzeniem drzew, EKO słupy – największa w Polsce sieć słupów zasilanych energią słoneczną, EKO Busback – miejska reklama w ruchu na zero- i niskoemisyjnych pojazdach komunikacji publicznej oraz EKO Backlight – zestaw proekologicznych rozwiązań obejmujących m.in. zmniejszenie smogu świetlnego oraz certyfikowany ekologicznie druk materiałów reklamowych. 

AMS posiada certyfikaty poświadczające uczestnictwo w systemie gwarancji sprzedaży energii z ekologicznych źródeł. W 2022 r. firma przystąpiła do programu EKO Premium Tauron i korzysta z energii elektrycznej, która w 100% pochodzi ze źródeł odnawialnych. Dzięki udziałowi w programie AMS zakupił od Tauron energię pochodzącą z ekologicznych źródeł, zmniejszając emisję CO2 o 650 ton.

Za zielone przystanki, EKO słupy solarne, EKO Backlighty i inne działania przyczyniające się do zmniejszenia śladu węglowego AMS otrzymał dwukrotnie nagrodę Carbon Footprint Challenge Award oraz tytuł Lidera Transformacji Energetycznej 2022 i 2023 r. Ponadto EKO wiata oraz EKO słup zostały finalistami konkursu Dobry Wzór 2021.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również