Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

O przyszłości transportu publicznego na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach

  • Dodano: 2019-05-16 09:30

Jednym z tematów podjętych podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach był „Zrównoważony transport w miastach”.

Jak organizować transport publiczny w przyszłości, żeby był jak najmniej emisyjny? Czy może w tym pomóc elektromobilność? Między innymi na takie pytanie starali się odpowiedzieć prelegenci panelu „Zrównoważony transport w miastach”.

Wśród nich znaleźli się m.in.: Michał Woś, członek zarządu województwa Śląskiego; Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie; Marcin Korolec, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Przysłuchujący się tej dyskusji mieli okazję poznać szczegóły organizacji komunikacji miejskiej w Warszawie, Krakowie i Jaworzna.

Paweł Silbert przypomniał najczęstsze reakcje sprzed dekady, kiedy pierwszy raz mówił o konieczności zakupu elektrycznych autobusów. Dzisiaj są one jednym ze znaków rozpoznawczych Jaworzna. Z kolei reprezentant Krakowa zwrócił uwagę na wpływ na jakość powietrza zwykłego transportu drogowego, który – jego zdaniem – w Polsce nie ma najlepszej kondycji.

Niestety brakuje świadomości ekologicznej w Polsce. Jesteśmy jedynym krajem w Europie, gdzie dopuszczamy do ruchu tak stare samochody. Do naszego kraju sprowadzamy „trupy samochodowe”. Zalewamy Polskę autami, które kosztują 3-4 tys. złotych – argumentował Łukasz Franek.

Wg Marcina Korolca w perspektywie 10 lat jest szansa, by elektryczny transport publiczny był darmowy. Ale musi być spełniony podstawowy warunek: fundusze unijne. Reprezentujący województwo śląskie Michał Woś podkreślił konieczność współpracy samorządów i organizatorów transportu.

W województwie śląskim jest dobra sytuacja, bo mamy bogatą sieć kolejową. Przedstawiciele Metropolii także zauważyli konieczność oparcia transportu o sieć kolejową. Problemem jest rozproszenie decyzyjności między poszczególnymi szczeblami i samorządami. Główny postulat dotyczy tego, jak w racjonalny sposób zorganizować współpracę między samorządami, a organizatorami transportu – zwrócił uwagę Michał Woś.

Sylwia GerlaczekSylwia Gerlaczek
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.