Wiadomości z Katowic

"Oczami Przyszłego Policjanta". Za nami dzień otwarty w katowickiej komendzie

  • Dodano: 2023-06-16 06:30, aktualizacja: 2023-06-16 06:40

Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Katowicach zorganizowali dzień otwarty dla uczniów klas III dwóch katowickich liceów ogólnokształcących o profilach mundurowych, w ramach projektu pn. „Oczami Przyszłego Policjanta". Policjanci przybliżyli uczniom charakter służby w Policji oraz zaprezentowali, jakie możliwości daje wstąpienie w jej szeregi. O swojej codziennej służbie opowiadali funkcjonariusze pionu prewencji. Dialog między funkcjonariuszami a uczniami, pozwolił rozwiać wszelkie wątpliwości, a tym samym zainteresować młodzież służbą w mundurze.

"Oczami Przyszłego Policjanta"

„Pamiętajcie, że służba w Policji jest służbą dla społeczeństwa..." - tymi słowami rozpoczęło się pierwsze spotkanie katowickich policjantów z uczniami III klas mundurowych z XIV Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. H. Sucharskiego w Katowicach oraz XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. W. Pileckiego w Katowicach. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach projektu informacyjnego dla klas o profilu mundurowym Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pn. „Oczami Przyszłego Policjanta". Głównym celem projektu jest promocja zawodu policjanta, poprzez przybliżenie różnego rodzaju służby w Policji, pozwalających na rozwój różnych zainteresowań przyszłego policjanta. W trakcie spotkania młodzież wysłuchała funkcjonariuszy pełniących na co dzień służbę w komendzie miejskiej Policji w Katowicach w:

  • Referacie ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii;
  • Zespole Przewodników Psów Służbowych;
  • Referacie Patrolowo – Interwencyjnym;
  • Referacie Techniki Kryminalistycznej;
  • Wydziale Ruchu Drogowego;
  • Oficera Dyżurnego;
  • Dzielnicowego z Komisariatu Policji II w Katowicach;

W spotkaniu uczestniczyła również Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Katowicach podkom. Justyna Cisowska-Kozieł.

Spotkanie zostało podzielone na kilka etapów. Pierwsza część odbyła się w sali szkoleniowej KWP w Katowicach, gdzie nastąpiło uroczyste przywitanie młodzieży oraz prezentacja filmu przedstawiającego służbę w Policji. Kolejną częścią było wystąpienie policjantów z Referatu ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii, którzy przedstawili charakter swojej codziennej służby.

Na kolejny etap grupa udała się w okolice GrobuPolicjanta Polskiego zlokalizowanego na terenie KWP w Katowicach, gdzie odbyła się prezentacja Zespołu Przewodników Psów Służbowych wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami. Nadkom. Ewa Fitał przybliżyła młodzieży charakter codziennej służby przewodnika. Szczególną uwagę zwróciła na obowiązki, jakie niesie za sobą praca z czworonogiem. Na koniec spotkania odbyły się pokazy posłuszeństwa psów oraz pokaz dynamiczny zatrzymania osoby z udziałem psa służbowego. Zdolności czworonogów oraz posłuszeństwo w stosunku do przewodnika wzbudziły ogromne emocje, oraz szacunek wśród młodzieży.

Kolejno charakterystykę swojej służby i sprzęt służbowy przedstawili policjanci Referatu Patrolowo – Interwencyjnego, w ramach której odbył się pokaz interwencji policyjnej podjętej wobec osoby popełniającej wykroczenie, poprzez spożywanie alkoholu w miejscu zabronionym i ataku na podejmującego interwencję policjanta, podczas której doszło do naruszenia nietykalności funkcjonariusza. W rolę jednego z funkcjonariuszy wcielił się ochotnik, uczeń jednego z liceów. Z tego pokazu uczniowie wynieśli ważną lekcję, a mianowicie, iż policjant musi być zawsze gotowy do działania.

Przed kolejnym etapem dnia otwartego młodzież została podzielona na trzy grupy, które spotkały się z kierownikiem Ogniwa Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych. W trakcie spotkania policjant opowiedział o trudach i specyfice codziennej służby w policyjnym areszcie.

Następnym przystankiem zwiedzania katowickiej jednostki był Referat Techniki Kryminalistycznej, gdzie uczniowie dowiedzieli się, jakie występują rodzaje śladów i w jaki sposób są zabezpieczane. Ponadto mieli możliwość samodzielnego ujawnienia śladów daktyloskopijnych.

Jednym z ostatnich etapów było spotkanie z oficerem dyżurnym KMP w Katowiach, który opowiedział uczniom o swojej służbie, a także jego zastępców. Podczas rozmowy dyżurny uświadomił zainteresowanych o tym, że Katowice są miastem, które jest stale monitorowane.

Po tym etapie uczniowie zobaczyli pokaz umiejętności jazdy motocyklem służbowym zaprezentowany przez policjantów katowickiej drogówki. Po pokazie została zaprezentowana flota pojazdów służbowych Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Katowicach, a także sprzęt wykorzystywany w trakcie codziennej służby przez policjantów ruchu drogowego m.in. laserowe mierniki prędkości, urządzenia służące do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu czy specjalistyczny sprzęt służący do pomiarów na miejscu zdarzenia drogowego.

Na ostatni etap zwiedzający ponownie spotkali się w sali szkoleniowej w KWP w Katowicach, gdzie odbyło się spotkanie z mł. asp. Tomaszem Witańskim – dzielnicowym Komisariatu Policji II w Katowicach, który zaakcentował, że decydując się na pracę w tej formacji, ważna jest chęć niesienia pomocy innym, empatia, tolerancja a przede wszystkim odporność psychiczna i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Zaznaczył, że wszystko to rekompensuje satysfakcja z realizowanych zadań, a przede wszystkim wdzięczność wśród społeczeństwa. Na koniec została zaprezentowana koncepcja pracy dzielnicowych w ramach programu MSWiA „Dzielnicowy Bliżej Nas", a także aplikacja Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W trakcie spotkania młodzież była bardzo aktywna i zadawała wiele nurtujących ich pytań, na które otrzymywali od policjantów wyczerpujące odpowiedzi. Najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymali nagrody specjalne w postaci bezprzewodowych słuchawek.

Jeżeli i Ty jesteś zainteresowany wstąpieniem do Policji, zapraszamy do kontaktu z Zespołem Kadr i Szkolenia Komendy Miejskiej Policji w Katowicach pod nr telefonów 47 85 124 1147 85 128 20. Jeżeli chcesz zostać policjantem, wszystkie informacje dotyczące rekrutacji znajdziesz tutaj.

Przypominamy, że nabór kandydatów do pełnienia służby w policyjnym mundurze nieprzerwanie trwa. Jest prowadzony w systemie ciągłym.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również