Wiadomości z Katowic

Operatorzy bez tajemnic. Kto ma najszybszy internet w Polsce?

  • Dodano: 2022-12-05 21:30

Szybkość internetu to szczególnie ważny czynnik dla każdej osoby zastanawiającej się, jaki internet wybrać. Jakie są obecnie wyniki dostawców w Polsce i na co zwrócić uwagę rozważając ich oferty?

Prędkość działania sieci internetowej regularnie rośnie z kwartału na kwartał. To dobra wiadomość dla klientów, którzy dziś na dobre korzystają z coraz większych możliwości, jakie zapewnia im internet dostarczany przez wiodących operatorów.

Średnia prędkość internetu domowego to obecnie nieco ponad 77 Mb/s. Z kolei w przypadku sieci mobilnej, wartość ta sięga 34,9 Mb/s.

Według danych Speedtest, najszybszy internet domowy zapewnia obecnie INEA - to średnio 154,4 Mb/s. Niewiele niższy wynik osiąga UPC (151 Mb/s. Wysoko plasują się również T-Mobile (141 Mb/s) oraz Toya (127 Mb/s). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że szybkość sieci nie powinna być wyłącznym czynnikiem, który decyduje o atrakcyjności danej oferty. Niemniej istotne są dodatkowe usługi – taką jest np. Netia Online, czyli rozwiązanie telewizyjne zapewniane przez dostawcę.

Warto zauważyć zmiany w rankingu, jeśli pod uwagę wziąć wyłącznie światłowód, a nie wszystkie systemy dostarczenia usługi telekomunikacyjnej do domu. W takim układzie liderem okazuje się być wspomniana Netia. Jej światłowód obsługuje transfer danych na poziomie 180,5 Mb/s. To nieznacznie więcej niż Orange i INEA. Czwarta w zestawieniu marka, T-Mobile, zapewnia światłowód – wg danych Speedtest – z szybkością ok. 144 Mb/s.

Gdzie można liczyć na szybki internet mobilny?

W kontekście domów bardzo rośnie znaczenie internetu mobilnego. Okazuje się, że wiele osób używa tej sieci jako podstawowej. Np. LTE w domu w centrum miasta działać może równie stabilnie i szybko jak sieć stacjonarna – zauważają analitycy PanWybierak.pl, platformy do porównania ofert telekomunikacyjnych. Potwierdzają to dane szybkości sieci mobilnej. Tu liderem jest T-Mobile. Średnia wartość sieci mobilnej to 43,4 Mb/s. Jest ona nieco wyższa niż w przypadku Orange, Play i Plus, a więc wszystkich marek z tzw. wielkiej czwórki największych operatorów w Polsce. Średnia prędkość pobierania danych w krajowych sieciach mobilnych wyniosła 34,9 Mb/s. Jest więc ona nieznacznie lepsza od wartości np. sprzed roku.

Warto w tym kontekście zwrócić uwagę na znaczenie technologii w obsłudze internetu. O ile na smartfonach starszego typu prędkość internetu mobilnego nie jest aż tak odczuwalna, można założyć, że im lepszy telefon, tym większy komfort jego używania. Dotyczy to m.in. kwestii agregacji pasm LTE. Wybierając smartfon – lub router – należy więc koniecznie zwrócić uwagę na to, by sprzęt był zgodny z technologią 5G. Dzięki niej zdecydowanie lepiej wykorzysta on coraz lepsze możliwości zapewniane przez operatorów.  

W praktyce zdecydowana większość zapewnianych obecnie smartfonów jest dostosowana już do potrzeb internetu 5G. Ten staje się też naturalną alternatywą dla sieci stacjonarnej używanej w domach. Stąd można spodziewać się, że w przyszłości będzie stanowił podstawowy standard obsługi telekomunikacyjnej w Polsce.

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.