Wiadomości z Katowic

Oskrzydlone ławki w Katowicach zwracają uwagę na potrzeby dzieci

  • Dodano: 2024-04-12 07:00, aktualizacja: 2024-04-12 07:18

Ławkom na katowickim Rynku urosły skrzydła. Nietypowe instalacje pojawiły się w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Dzieci Ulicy, który przypada na 12 kwietnia. Ławeczki mają zwrócić uwagę mieszkańców na problemy dzieci i zachęcić do „mądrego" pomagania. 

- 12 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy. Oczywiście nie jest powodem do radości sytuacja, w której musimy komuś pomagać, jednak powinniśmy się cieszyć z sytuacji, kiedy mamy kogoś takiego, jak pani Monika Bajka i stowarzyszenie Dom Aniołów Stróżów, które w ciągu 30 lat swojej działalności pomogło tysiącom swoich podopiecznych – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic – Dobiega końca czas składania rozliczeń podatkowych. Zachęcam by 1,5% swojego podatku, które możemy przekazać organizacjom pożytku publicznego zostawić właśnie w naszym mieście i wybrać te organizacje, które działają na rzecz jego mieszkańców – dodaje prezydent.

W happeningu na katowickim Rynku udział wzięli: prezydent Katowic Marcin Krupa, prezeska Domu Aniołów Stróżów Monika Bajka, wychowawcy ze stowarzyszenia Dom Aniołów Stróżów oraz dzieci, które na Rynku ukryły kilkadziesiąt malutkich skrzydełek.

Skrzydła jako symbol

- To drobne upominki dla mieszkańców Katowic. Mamy nadzieję, że zachęcą ich do rozmowy o potrzebach dzieci i do niesienia pomocy - wyjaśnia Monika Bajka, prezeska Domu Aniołów Stróżów - W naszej pracy nie raz przekonaliśmy się jak wiele może zmienić rozmowa na osiedlowej ławeczce. Dyżury podwórkowe i stała obecność „na mieście" pozwala nam dotrzeć do dzieci, które znikają w szkolnym tłumie, czują się zagubione i potrzebują realnej pomocy – dodaje.

Wychowawcy z Aniołów od 30 lat codziennie odwiedzają skwery, podwórka i boiska w pogórniczych i pohutniczych dzielnicach. Wszystko po to, aby odnaleźć dzieci, które czują się samotne i zagubione.

- Maluchy i nastolatki często nie wiedzą, że mogą prosić o pomoc. Skrywają problemy, bo paraliżuje je lęk, wstyd i poczucie winy. Spotkania podczas dyżurów ulicznych pomagają nam powoli dojść do źródła problemu i otoczyć dzieci odpowiednią opieką - mówi Barbara Frankowska, kierowniczka Aniołowych placówek wsparcia dziennego, od 13 lat związana ze stowarzyszeniem - W dzielnicach organizujemy gry, zabawy i wydarzenia. Przyłączamy się do dzieci, rozmawiamy i przede wszystkim zawsze mamy dla nich czas - dodaje. 

Samotność schowana w sieci 

Jak zmieniły się śląskie podwórka przez ostatnie 30 lat? Bieda i problemy nie są już widoczne na pierwszy rzut oka. Ponadto dzieci coraz częściej zamiast przesiadywać na ulicy, znikają w sieci. Tymczasem to Internet może być bardziej niebezpieczny niż osiedle.

- Widzimy, że coraz więcej dzieci potrzebujących pomocy znika w sieci. Niekontrolowany dostęp sprawia, że trafiają na to, co w internecie najgorsze: dotyka je hejt i przemoc - mówi Monika Bajka, prezeska Domu Aniołów Stróżów.

Dlatego Stowarzyszenie rozpoczęło prace nad programem, który pozwoli dotrzeć również do nich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również