Katowice - portal miejski mojeKatowice.pl

Wiadomości z Katowic

PILNE: Tragedia na kopalni Staszic. Trzech górników nie żyje

  • Dodano: 2019-07-01 20:15

Tuż po godz. 14.00 doszło do silnego wstrząsu na kopalni Staszic w Katowicach. Zginęło trzech górników. Trwa akcja ewakuacyjna.

Silny wstrząs o magnitudzie 2,66 w skali Richtera miał miejsce ok. 14.15 na pokładzie 510 na terenie kopalni Murcki-Staszic w Katowicach, należącej do Polskiej Grupy Górniczej. W najbliższym otoczeniu miejscu, w którym doszło do tąpnięcia pracowało dziewięciu górników. Trzech z nich nie przeżyło wypadku.

Akcję ratunkową rozpoczęto o godz. 15.30. Na powierzchnię wyjechali trzej górnicy. Kolejni trzej z zostali wyprowadzeni na powierzchnię z pomocą ratowników górniczych. Zgodnie z informacją podaną przez rzecznika Polskiej Grupy Górniczej, Tomasza Głogowskiego, osoby były przytomne.

Dwóch pozostałych górników znajdowało się wciąż pod ziemią, a ekipa ratownicza utrzymywała z nimi stały kontakt wzrokowy. Niestety nie udało się ich uratować. Lekarze długo walczyli o życie trzeciego poszkodowanego górnika. Niestety, wkrótce zmarł. 

Wdowy po górnikach, którzy dziś zginęli w wyniku wstrząsu w kopalni Murcki-Staszic wraz z rodzinami otrzymają renty specjalne. Decyzję tę podjął po południu premier, Mateusz Morawiecki. Na Śląsk udał się minister energii Krzysztof Tchórzewski i szef KPRM Michał Dworczyk. 

Wstrząs był odczuwalny nie tylko w samych Katowicach, ale również m.in. w Tychach.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.