Wiadomości z Katowic

Plac Sejmu Śląskiego się zazieleni. Ogłoszono przetarg na jego przebudowę

  • Dodano: 2022-04-11 07:00, aktualizacja: 2022-04-11 06:53

W wielu polskich miastach mamy do czynienia z betonozą, czyli zastępowaniem zieleni kostką brukową. Mimo że Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce, zdecydowano o zalesieniu kolejnej części przestrzeni miejskiej  - Placu Sejmu Śląskiego.

Pierwszy krok ku zmianom

Prezydent Katowic, Marcin Krupa ogłosił, że Zakład Zieleni Miejskiej uruchomił przetarg na projekt przebudowy placu Sejmu Śląskiego. Ten jeden z najważniejszych placów w całym mieście ma niebawem zmienić się w oazę zieleni. Już na ten moment Katowice mają opinię jednego z najbardziej zielonych miast w Polsce, gdyż tereny zielone to blisko połowa ich powierzchni. Jednak, jak sam stwierdził Marcin Krupa – nie oznacza to, że nie może być ich jeszcze więcej.

Zamiast parkingu – więcej zieleni

Pomysł stworzenia dwóch nowych zielonych oaz w centrum Katowic pojawił się we wrześniu ubiegłego roku. Zazielenić ma się na placu Sejmu Śląskiego oraz alei Korfantego. 

-Liczę, że zmiany w tych miejscach pozytywnie wpłyną na wizerunek centrum miasta. Zależy mi na tym, aby plac Sejmu Śląskiego przestał być wielkim parkingiem i zamienił się w zieloną oazę w centrum Katowic. – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. 

Na dzień dzisiejszy na placu Sejmu Śląskiego parkuje ponad 150 samochodów. Po modernizacji auta znikną z tego terenu – w zamian pojawi się około 40 drzew, trawniki, fontanny oraz zbiorniki na deszczówkę. Na odnowionym placu pojawią się również ławki, leżaki, nowe kosze na śmieci oraz stojaki na rowery. Projekt zakłada także doświetlenie placu nowymi lampami parkowymi. Renowacji zostanie poddany także teren wokół przystanku „Katowice Jagiellońska” – miasto zajmie się remontem istniejących murków i słupów oświetleniowych.

Czy myślicie, że taka zmiana to dobry pomysł? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.