Wiadomości z Katowic

Pobiegną dla uczczenia pamięci poległych górników z kopalni "Wujek"

  • Dodano: 2019-11-07 13:30

Wydarzenia z kopalni „Wujek” to jedne z najbardziej pamiętnych faktów w najnowszej historii Polski. Pamięć górników walczących o wolność po raz drugi uczczą biegacze startujący 14 grudnia w Biegu 9 Górników. Do 11 listopada biegacze mogą liczyć na niższe opłaty wpisowe.

Dokładnie 16 grudnia 1981 roku, na początku wprowadzonego przez ówczesne władze stanu wojennego, w kopalni „Wujek” doszło do pacyfikacji, w wyniku której zginęło dziewięciu strajkujących górników: Jan Stawisiński, Joachim Józef Gnida, Józef Czekalski, Józef Krzysztof Giza, Ryszard Józef Gzik, Bogusław Kopczak, Andrzej Pełka, Zbigniew Wilk i Zenon Zając, a dwudziestu trzech innych zostało rannych.

Aby upamiętnić te wydarzenia, przez sześć ostatnich lat Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach organizowało dla młodzieży szkolnej specjalny bieg, którego celem było upamiętnienie poległych górników poprzez sportową aktywność.

Rok temu za sprawą początku współpracy z Jafi Sport, Bieg 9 Górników stał się ogólnopolskim wydarzeniem skierowanym do wszystkich biegaczy. Wyjątkowa idea, nietypowy dystans 9 kilometrów i zaskakująco wymagająca trasa w malowniczym Parku Kościuszki przyciągnęła na start niemal 250 uczestników.

Z pierwszej edycji biegu mam dobre wspomnienia. Tego typu biegi z uwagi na ideę zawsze różnią się od innych imprez sportowych. Atmosfera na nich jest trochę inna, bardziej podniosła. Osobiście lubię takie imprezy i chętnie w nich startuję. Myślę, że to świetna okazja, by oddać hołd poległym górnikom. Poza tym jako zawodnik i trener wiem, że w grudniu nie ma zbyt wiele startów i można na tym biegu sprawdzić swoją dyspozycję u progu przygotowań do nowego sezonu, a jednocześnie pokazać, że pamiętamy o wydarzeniach z 16 grudnia 1981 roku – mówi Radosław Kłeczek, wielokrotny medalista mistrzostw polski, trener biegania, uczestnik poprzedniej edycji.

Dzięki takim inicjatywom jak Bieg 9 Górników, rynek biegowy staje się ciekawszy. Indywidualna formuła zawodów, nietypowy dystans i niesamowicie istotny dla lokalnej społeczności wątek historyczny. Jestem bardzo zadowolony, że możemy być częścią tego wydarzenia. 14.grudnia 2019 r. zobaczymy się na starcie – dodaje Wojciech Chmiel, specjalista ds. marketingu firmy Enexon, która włączyła się we współorganizację wydarzenia.

Znów pobiegniemy 9 kilometrów dla 9 Górników z Wujka i złożymy kwiaty pod pomnikiem na Placu NSZZ Solidarność. Każdy kolejny rok oddala nas od tego wydarzenia, ale pamięć o poległych i strajkujących nie może się zatrzeć. Naszym głównym celem jest podniesienie świadomości patriotycznej i obywatelskiej poprzez propagowanie aktywnego trybu życia - opisuje Filip Zawadka, organizator i przedstawiciel firmy Jafi Sport.

Trasa biegu będzie miała swój początek przy budynku Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności przy ulicy Wincentego Pola 38 w Katowicach. Trasa biegu wynosi 9 km. Przebiegać będzie ulicą Gallusa, przecinając ulice Mikołowską, ulicą Piękną i aż do parku Kościuszki gdzie biegacze mają do pokonania 3 pełne okrążenia.

Do 11 listopada zapisy w atrakcyjnej cenie 60 zł

Zapisy:

Przedłużamy promocję - 60 zł za pakiet startowy aż do 11 listopada.
http://bit.ly/Bieg9Górników-zapisy

Szczegóły:

Strona www

http://bieg9gornikow.pl/

Facebook:

https://www.facebook.com/bieg9gornikow

Instagram:

https://www.instagram.com/bieg_9_gornikow/

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.