Wiadomości z Katowic

Pomoc dla osób przebywających w izolacji

 • Dodano: 2022-01-20 06:30, aktualizacja: 2022-01-20 06:33

Pomoc dla osób przebywających w izolacji spowodowanej zakażeniem koronawirusem.

Jeżeli:

 • przebywasz w izolacji spowodowanej zakażeniem wirusem SARS COV-2 (COVID-19),
 • jesteś osobą:
  • powyżej 60 roku życia,
  • niepełnosprawną,
  • samotną bądź niesamodzielną,
 • nie masz możliwości zapewnienia sobie wyżywienia we własnym zakresie poprzez:
  • pomoc ze strony rodziny, znajomych lub sąsiadów,
  • dokonanie zakupów przez telefon lub internet z dostawą pod drzwi (np. Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland, Stokrotka, Społem, E.Leclerc itp.),

możesz zadzwonić pod numer tel. 32 251 69 00  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku od godz. 7:30 do godz. 15:30 w celu uzyskania pomocy.

Pomoc udzielana będzie w formie paczek żywnościowych i higienicznych zawierających podstawowe produkty niezbędne do przetrwania okresu izolacji.


Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19):

1.       Dla osób zarażonych COVID-19 został zniesiony obowiązek segregacji śmieci. Śmieci generowane przez chorych powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane.

2.       Odpady należy umieścić w worku i w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym.

3.       Zapełnić worek odpadami do ¾ jego pojemności i nie zgniatać zawartości.

4.       Odczekać min. 72 godziny (3 doby) przed wystawieniem worka do odbioru przez osobę niebędącą w izolacji lub kwarantannie.

5.       Wystawiony przez osobę w izolacji worek z odpadami osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) do drugiego worka, po czym drugi worek zawiązuje/zamyka i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (poza dokładnym zawiązaniem drugiego worka można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka).

6.       Worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w pojemniku na odpady zmieszane (czarny).

7.       Odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również