Wiadomości z Katowic

Pomoc dla osób przebywających w izolacji

 • Dodano: 2022-01-20 06:30, aktualizacja: 2022-01-20 06:33

Pomoc dla osób przebywających w izolacji spowodowanej zakażeniem koronawirusem.

Jeżeli:

 • przebywasz w izolacji spowodowanej zakażeniem wirusem SARS COV-2 (COVID-19),
 • jesteś osobą:
  • powyżej 60 roku życia,
  • niepełnosprawną,
  • samotną bądź niesamodzielną,
 • nie masz możliwości zapewnienia sobie wyżywienia we własnym zakresie poprzez:
  • pomoc ze strony rodziny, znajomych lub sąsiadów,
  • dokonanie zakupów przez telefon lub internet z dostawą pod drzwi (np. Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland, Stokrotka, Społem, E.Leclerc itp.),

możesz zadzwonić pod numer tel. 32 251 69 00  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Katowicach od poniedziałku do piątku od godz. 7:30 do godz. 15:30 w celu uzyskania pomocy.

Pomoc udzielana będzie w formie paczek żywnościowych i higienicznych zawierających podstawowe produkty niezbędne do przetrwania okresu izolacji.


Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie postępowania z odpadami wytwarzanymi w czasie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19):

1.       Dla osób zarażonych COVID-19 został zniesiony obowiązek segregacji śmieci. Śmieci generowane przez chorych powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane.

2.       Odpady należy umieścić w worku i w miarę możliwości worek spryskać preparatem wirusobójczym.

3.       Zapełnić worek odpadami do ¾ jego pojemności i nie zgniatać zawartości.

4.       Odczekać min. 72 godziny (3 doby) przed wystawieniem worka do odbioru przez osobę niebędącą w izolacji lub kwarantannie.

5.       Wystawiony przez osobę w izolacji worek z odpadami osoba wynosząca odpady z miejsca izolacji wkłada (w rękawiczkach) do drugiego worka, po czym drugi worek zawiązuje/zamyka i zabezpiecza przed przypadkowym otwarciem w chwili jego odbioru (poza dokładnym zawiązaniem drugiego worka można zamknąć go dodatkowo przy pomocy taśmy samoprzylepnej lub sznurka).

6.       Worek z odpadami należy przenieść w rękawiczkach do miejsca przeznaczonego do gromadzenia odpadów i umieścić w pojemniku na odpady zmieszane (czarny).

7.       Odpady, których nie można łączyć z innymi odpadami (tj. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, zużyte baterie i akumulatory, zużyte świetlówki), powinny być pozostawione w domu w czasie izolacji i przekazane do systemu gminnego, kiedy będzie można opuścić miejsce izolacji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeKatowice.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.